RocketGenius - Gravity Forms - en to it translation catalogue (2865 entries)

en:  Bulk action
it: Azione di gruppo

en:  Bulk action
it:  Azione di gruppo

en: "%s" indicates required fields
it: "%s" indica i campi obbligatori

en: "Other" Choice
it: Aggiungi "Altro"

en: "Select All" Choice
it: Scelta "Seleziona tutti"

en: %1$s &lsaquo; %2$s &#8212; WordPress
it: %1$s ‹ %2$s &#8212; WordPress

en: %1$s at %2$s
it: %1$s alle %2$s

en: %1$sAdd to Existing Content:%2$s %3$s
it: %1$sAggiungi al contenuto esistente:%2$s %3$s

en: %1$sCreate New:%2$s %3$s
it: %1$sCrea nuovo:%2$s %3$s

en: %1$sLearn more%2$s about the shortcode.
it: %1$sUlteriori informazioni%2$s sullo shortcode.

en: %1$sView version %2$s details %3$s or %4$supdate now%5$s.
it: %1$sVisualizza i dettagli %3$s della versione %2$s oppure %4$saggiorna ora%5$s.

en: %1$sView version %2$s details %3$s.
it: %1$sVedi i dettagli %3$s della versione %2$s.

en: %d entries
it: %d registrazioni

en: %d files
it: %d file

en: %d of %d items shown. Edit field to view all
it: %d di %d elementi visualizzati. Modifica il campo per vedere tutto

en: %s Feeds
it: Feed di %s

en: %s Settings
it: Impostazioni di %s

en: %s ago
it: %s fa

en: %s deleted.
it: %s eliminato.

en: %s form deleted. | %s forms deleted.
it[0]: %s modulo è stato eliminato.
it[1]: %s moduli sono stati eliminati.

en: %s form has been marked as active. | %s forms have been marked as active.
it[0]: Il modulo %s è stato contrassegnato come attivo.
it[1]: I moduli %s sono stati contassegnati come attivi.

en: %s form has been marked as inactive. | %s forms have been marked as inactive.
it[0]: Il moduli %s è stato contassegnato come inattivo.
it[1]: I moduli %s sono stati contassegnati come inattivi.

en: %s form moved to the trash. | %s forms moved to the trash.
it[0]: %s modulo è stato spostato nel cestino.
it[1]: %s moduli sono stati spostati nel cestino.

en: %s form restored. | %s forms restored.
it[0]: %s modulo è stato ripristinato.
it[1]: %s moduli sono stati ripristinati.

en: %s has been captured successfully. Amount: %s. Transaction Id: %s
it: %s è stato acquisito con successo. Importo: %s. ID transazione: %s.

en: %s has been successfully uninstalled. It can be re-activated from the %splugins page%s.
it: %s è stato disinstallato con successo. Può essere riattivato dalla %spagina dei plugin%s.

en: %s has requested permission to take over control of these settings.
it: %s ha richiesto l'autorizzazione a prendere il controllo di queste impostazioni.

en: %s has requested permission to take over control of this entry.
it: %s ha richiesto l'autorizzazione a prendere il controllo di questa registrazione.

en: %s has requested permission to take over control of this form.
it: %s ha richiesto l'autorizzazione a prendere il controllo di questo modulo.

en: %s has requested permission to take over control.
it: %s ha richiesto l'autorizzazione a prendere il controllo.

en: %s has taken over and is currently editing this entry.
it: %s ha preso il controllo e ora sta modificando questo inserimento.

en: %s has taken over and is currently editing this form.
it: %s ha preso il controllo e ora sta modificando questo modulo.

en: %s has taken over and is currently editing.
it: %s ha preso il controllo e sta attualmente modificando

en: %s is currently editing
it: %s sta attualmente modificando

en: %s is currently editing this entry
it: %s sta modificando questo inserimento.

en: %s is currently editing this form
it: %s sta modificando questo modulo

en: %s is not a valid feed property
it: %s non è una proprietà valida per il feed

en: %s is not able to run because your WordPress environment has not met the minimum requirements.
it: %s non può essere eseguito perché il tuo ambiente WordPress non incontra i requisiti minimi necessari.

en: %s marked as read.
it: %s segnalato come letto.

en: %s marked as spam.
it: %s segnalato come spam.

en: %s marked as unread.
it: %s segnalato come non letto.

en: %s moved to Trash.
it: %s spostato nel Cestino.

en: %s permanently deleted.
it: %s eliminato definitivamente.

en: %s restored from the Trash.
it: %s ripristinato dal Cestino.

en: %s restored from the spam.
it: %s rispristinato dallo spam.

en: %s settings updated.
it: %s impostazioni aggiornate.

en: %s starred.
it: %s preferito.

en: %s uninstalled. It can be re-activated from the %splugins page%s.
it: %s è stato disinstallato. Puoi riattivarlo dalla %spagina dei plugin%s.

en: %s unstarred.
it: %s non preferito.

en: %s%% complete.
it: completo al %s%%.

en: %s: Checked "%s"
it: %s: Verificato "%s"

en: %s: Unchecked "%s"
it: %s: Non verificato "%s"

en: %sRegister%s your copy of Gravity Forms to receive access to automatic updates and support. Need a license key? %sPurchase one now%s.
it: %sRegistra%s la tua copia di Gravity Forms per ricevere l'accesso agli aggiornamenti automatici e al supporto. Vuoi un codice di licenza? %sComprane uno ora%s.

en: %sRegister%s your copy of Gravity Forms to receive access to automatic upgrades and support. Need a license key? %sPurchase one now%s.
it: %sRegistra%s la tua copia di Gravity Forms per ricevere l'accesso agli aggiornamenti automatici e al supporto. Vuoi un codice di licenza? %sComprane uno ora%s.

en: %sThis operation deletes ALL %s settings%s. If you continue, you will NOT be able to retrieve these settings.
it: %sQuesta operazione elimina TUTTE le impostazioni di %s.%s Se continui non potrai più recuperarle.

en: 'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
it: 'Annulla' per annullare, 'Ok' per eliminare.

en: 'Cancel' to stop, 'OK' to reset.
it: 'Annulla' per annullare, 'Ok' per resettare.

en: (Required)
it: (Obbligatorio)

en: 1 entry
it: 1 registrazione

en: 1 entry moved to the Trash. %sUndo%s
it: 1 registrazione è stata spostata nel Cestino. %sAnnulla%s

en: 1 item | %s items
it[0]: 1 voce
it[1]: %s di voci

en: 1-3 years
it: 1-3 anni

en: 1-6 months
it: 1-6 mesi

en: 100+
it: Più di 100

en: 12 hour
it: 12 ore

en: 2 to 3 times a month
it: 2 o 3 volte al mese

en: 2 to 3 times a week
it: 2 o 3 tre volte la settimana

en: 24 hour
it: 24 ore

en: 4.7 Stars
it: 4.7 stelle

en: 5 of %d items shown. Edit field to view all
it: 5 di %d elementi mostrati. Modifica il campo per vedere tutto

en: 65 or Above
it: 65 o superiore

en: 65+
it: Più di 65

en: <a class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="View %1$s version %2$s details" href="%3$s">
it: <a class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="Vedi i dettagli della %1$s versione %2$s" href="%3$s">

en: <a href="%1$s" class="update-link" aria-label="Update %2$s now">
it: <a href="%1$s" class="update-link" aria-label="Aggiorna %2$s ora">

en: <em>This page does not exist.</em>
it: <em>Questa pagina non esiste.</em>

en: <p>Dear {Your Name (First):1.3} </p><p>Thank you for making a gift certificate purchase.</p><p>A {Gift Certificate Amount:9} gift certificate will now be emailed to {Name of Recipient (First):3.3} {Name of Recipient (Last):3.6}.</p><p>We will email you a receipt for your purchase shortly.</p>
it: <p>Ciao {Nome destinatario (nome proprio):1.3} </p><p>Grazie per aver acquistato un buono regalo.</p><p>Invieremo via email il buono regalo dal valore di {Importo buono regalo:9} a {Nome destinatario (nome proprio):3.3} {Nome destinatario (cognome):3.6}.</p><p>A breve ti invieremo via email la ricevuta dell'acquisto.</p>

en: <p>Gift Certificate ID: <strong>000GIFT{entry_id}</strong></p><p>Dear {Name of Recipient (First):3.3},</p><p>We are delighted to send you this gift certificate worth {Gift Certificate Amount:9} from {Your Name (First):1.3} {Your Name (Last):1.6}.</p><p>Here's a message from them to you...</p><p><blockquote>{Add a message to your gift certificate...:17}</blockquote></p><p>We look forward to seeing you in-store to redeem your gift certificate!</p>
it: <p>ID del buono regalo: <strong>000GIFT{entry_id}</strong></p><p>Ciao {Nome destinatario (nome proprio):3.3},</p><p>siamo felici di inviarti questo buono regalo dal valore di {Importo buono regalo:9} da parte di {Il tuo nome (nome proprio):1.3} {Il tuo nome (cognome):1.6}.</p><p>Ecco un suo messaggio per te...</p><p><blockquote>{Aggiungi un messaggio al tuo buono regalo...:17}</blockquote></p><p>Ti aspettiamo in negozio per riscattare il tuo buono regalo!</p>

en: <p>Hi there {Name (First):1.3},</p><p>Thank you for getting in touch and entering our competition. Keep an eye on your inbox as winners will be contacted via email.</p><p>Good Luck!</p>
it: <p>Ciao {Nome (nome proprio):1.3},</p><p>grazie per averci contattato e aver partecipato al nostro concorso. Tieni d'occhio la tua casella di posta elettronica perché contatteremo i vincitori via email.</p><p>Buona fortuna!</p>

en: <p>Hi there {Name (First):1.3},</p><p>Thank you for getting in touch. We have received your inquiry and will get back to you within one business day.</p>
it: <p>Ciao {Nome (nome proprio):1.3},</p><p>grazie per averci contattato. Abbiamo ricevuto il tuo messaggio e ti risponderemo entro un giorno lavorativo.</p>

en: <p>Hi there {Name (First):1.3},</p><p>Thank you for registering for our event. We look forward to seeing you!</p>
it: <p>Ciao {Name (First):1.3},</p><p>grazie per la registrazione al nostro evento. Non vediamo l'ora di vederti!</p>

en: <p>Hi {Name (First):1.3},</p><p>Thank you for submitting your application. We are in the process of reviewing it and will get in touch with you shortly.</p>
it: <p>Ciao {Name (First):1.3},</p><p>Grazie per averci inviato la tua candidatura. La stiamo esaminando e ci metteremo in contatto con te a breve.</p>

en: <strong>I agree to the competition terms and conditions.</strong>
it: <strong>Accetto i termini e le condizioni del concorso.</strong>

en: <strong>I agree to the terms and conditions.</strong>
it: <strong>Accetto i termini e le condizioni.</strong>

en: A donation form for multiple purposes
it: Un modulo di donazione per diversi scopi

en: A form description goes here
it: Inserisci qui la descrizione del modulo

en: A form that allows you to sell products and let your customers pay via PayPal
it: Un modulo che ti permette di vendere prodotti e di far pagare i tuoi clienti con PayPal.

en: A form that allows you to sell products and let your customers pay via Stripe
it: Un modulo che consente di vendere prodotti e di far pagare i clienti tramite Stripe

en: A form that allows you to sell products and let your customers pay via different payment gateways
it: Un modulo che ti permette di vendere prodotti e di far pagare i tuoi clienti tramite diversi gateway di pagamento

en: A form that allows your users to enter a contest
it: Un modulo che consente agli utenti di partecipare a un concorso

en: A new blank form
it: Un nuovo modulo vuoto

en: A simple and basic contact form with only two fields
it: Un modulo di contatto semplice e basilare con solo due campi

en: A valid license key is required for access to automatic plugin upgrades and product support.
it: Una chiave di licenza valida è necessaria per accedere agli aggiornamenti automatici dei plugin e al supporto del prodotto.

en: API Functions
it: Funzioni API

en: API Key successfully updated.
it: La chiave API è stata aggiornata con successo.

en: API Keys
it: Chiavi API

[ctx: Abbreviation: Day]
en: DD
it: GG

[ctx: Abbreviation: Year]
en: YYYY
it: AAAA

en: About %s
it: Informazioni su %s

en: About You
it: Su di te

en: About the Same
it: Più o meno uguale

en: Above inputs
it: Sopra ai dati

en: Accept
it: Accetta

en: Accept online payments
it: Accetta pagamenti online

en: Accepted file types: %s
it: Tipi di file accettati: %s

en: Accepted file types: %s.
it: Tipi di file accettati: %s.

en: Access denied.
it: Accesso negato

en: Accounting Software
it: Software di contabilità

en: Accounting/Finance
it: Contabilità/Finanza

en: Acme Products fulfils all my form needs
it: Acme Products soddisfa tutte le mie esigenze in fatto di moduli

en: Activate License
it: Attiva la licenza

en: Activate this option to allow users to skip this field and submit the values entered in the associated field. For example, this is useful for shipping and billing address fields.
it: Attiva questa opzione per consentire agli utenti di saltare questo campo e presentare i valori immessi nel campo associato. È utile, per esempio, per i campi spedizione e indirizzo di fatturazione.

en: Activated by Default
it: Attivato in modo predefinito

en: Activated by default
it: Attivato in modo predefinito

en: Active
it: Attivo

en: Active Columns
it: Colonne attive

en: Active Plugins
it: Plugin attivi

en: Active Theme
it: Tema attivo

en: Add
it: Aggiungi

en: Add Another Rule
it: Aggiungi un'altra regola

en: Add Block To Page
it: Aggiungi il blocco alla pagina

en: Add Bulk Choices
it: Aggiungi selezioni di massa

en: Add Choices to this field. You can mark a choice as selected by default by using the radio buttons on the left.
it: Aggiungi Scelte a questo campo. Puoi contrassegnare una scelta come predefinita utilizzando i pulsanti radio a sinistra.

en: Add Custom
it: Personalizza

en: Add Custom Key
it: Aggiungi un codice personale

en: Add Custom Value
it: Aggiungi un valore personale

en: Add Fields
it: Aggiungi campi

en: Add Form
it: Aggiungi modulo

en: Add Gravity Form
it: Aggiungi Gravity Form

en: Add Icon URL
it: Aggiungi URL dell'icona

en: Add New
it: Aggiungi nuovo

en: Add Note
it: Aggiungi nota

en: Add Star
it: Aggiungi ai Preferiti

en: Add a %s field to your form.
it: Aggiungi un campo %s al modulo.

en: Add a condition
it: Aggiungi una condizione

en: Add a message to your gift certificate...
it: Aggiungi un messaggio al tuo buono regalo...

en: Add a new row
it: Aggiungi una nuova riga

en: Add another row
it: Aggiungi un'altra riga

en: Add choice
it: Aggiungi la scelta

en: Add page break between entries
it: Aggiungi campi di interruzione pagina tra le voci

en: Add to Existing Content
it: Aggiungi al contenuto esistente

en: Add-On Framework
it: Framework Add-On

en: Add-On Page
it: Pagina degli Add-On

en: Add-On Settings
it: Impostazioni degli Add-On

en: Add-On browser is currently unavailable. Please try again later.
it: Il browser Add-On non è al momento accessibile. Prova più tardi.

en: Add-Ons - Gravity Forms
it: Add-on - Gravity Forms

en: Adding conditional logic to the form submit button could cause usability problems for some users and negatively impact the accessibility of your form. Learn more about button conditional logic in our %1$sdocumentation%2$s.
it: L'aggiunta di una logica condizionale al pulsante di invio del modulo potrebbe causare problemi di usabilità per alcuni utenti e avere un impatto negativo sull'accessibilità del tuo modulo. Scopri di più sulla logica condizionale dei pulsanti nella nostra %1$sdocumentazione%2$s.

en: Address
it: Indirizzo

en: Address (Address Line 2)
it: Indirizzo (linea 2 per indirizzo)

en: Address (City)
it: Indirizzo (città)

en: Address (Country)
it: Indirizzo (nazione)

en: Address (State / Province)
it: Indirizzo (stato/provincia)

en: Address (Street Address)
it: Indirizzo (via/strada/corso)

en: Address (Zip / Postal Code)
it: Indirizzo (CAP)

en: Address 2
it: Indirizzo 2

en: Address Fields
it: Campi Indirizzo

en: Address Line 2
it: seconda riga per indirizzo

en: Address Type
it: Tipo indirizzo

en: Address of Recipient
it: Indirizzo del destinatario

en: Adds a captcha field to your form to help protect your website from spam and bot abuse.
it: Aggiunge un campo captcha al tuo modulo per aiutare a proteggere il tuo sito web dallo spam e dagli abusi dei bot.

en: Adds a content separator to your form to help organize groups of fields. This is a visual element and does not collect any data.
it: Aggiunge un separatore di contenuto al tuo modulo che ti aiuta a organizzare gruppi di campi. Si tratta di un elemento visivo e non raccoglie alcun dato.

en: Admin Field Label
it: Etichetta del campo Admin

en: Admin Label
it: Etichetta Admin

en: Admin Notification
it: Notifica amministratore

en: Administrative
it: Amministrativo

en: Advanced
it: Avanzato

en: Advanced Fields
it: Campi Avanzati

en: Advanced Fields are for specific uses.  They enable advanced formatting of regularly used fields such as Name, Email, Address, etc.
it: I Campi Avanzati servono per un utilizzo specifico, abilitando la formattazione avanzata di campi comuni come Nome, Email, Indirizzo, ecc.

en: Advanced Options
it: Opzioni avanzate

en: Advertisement
it: Pubblicità

en: Advertising
it: Pubblicità

en: Advertising/Public Relations
it: Pubblicità/Pubbliche relazioni

en: Aerospace/Aviation
it: Aerospaziale/Aviazione

en: Age
it: Età

en: Agender
it: Agenere

en: Aggregate Rank
it: Classifica aggregata

en: Agree
it: Concordo

en: Agreement
it: Accordo

en: Agriculture
it: Agricoltura

en: Ajax error while adding field
it: Si è verificato un errore AJAX durante l'aggiunta di un campo

en: Ajax error while changing input type
it: Si è verificato un errore AJAX durante la modifica del tipo di input

en: Ajax error while deleting field.
it: Si è verificato un errore AJAX durante la cancellazione del modulo.

en: Ajax error while selecting a form
it: Si è verificato un errore AJAX durante la selezione di un modulo

en: Ajax error while setting lead property
it: Si è verificato un errore AJAX durante l'impostazione della 'lead property'

en: Ajax error while updating form
it: Si è verificato un errore AJAX durante l'aggiornamento del modulo.

en: Akismet Integration
it: Integrazione Akismet

en: Akismet Spam Filter
it: Filtro spam Akismet

en: All %s{0}%s entries have been selected.
it: Sono state selezionate tutte le registrazioni %s{0}%s.

en: All %s{0}%s entries on this page are selected.
it: Tutte le voci %s{0}%s di questa pagina sono selezionate.

en: All Categories
it: Tutte le categorie

en: All Forms
it: Tutti i moduli

en: All Pricing Fields
it: Tutti i campi Prezzo

en: All Submitted Fields
it: Tutti i campi inviati

en: All choices are selected.
it: Tutte le scelte sono selezionate.

en: All choices are unselected.
it: Tutte le scelte sono deselezionate.

en: All other characters are literal values and will be displayed automatically.
it: Tutti gli altri caratteri sono valori letterali e saranno mostrati in automatico.

en: Allow field to be populated dynamically
it: Permetti ai campi la pre-compilazione dinamica

en: Allow your users to apply for a job
it: Consenti ai tuoi utenti di candidarsi per un lavoro

en: Allow your users to purchase a gift certificate
it: Permetti ai tuoi utenti di acquistare un buono regalo

en: Allowable form fields
it: Campi del modulo consentiti

en: Allowed File Extensions
it: Estensioni file consentite

en: Allowed Files
it: File consentiti

en: Allowed file extensions
it: Estensioni file consentite

en: Allows a quantity to be specified for product field.
it: Permette di specificare una quantità per il campo prodotto.

en: Allows a shipping fee to be added to the form total.
it: Permette l'aggiunta di una tassa di spedizione al totale del modulo.

en: Allows multi-page forms.
it: Permette i moduli multi-pagina.

en: Allows notification to be sent to different email addresses depending on values selected in the form.
it: Permette l'invio della notifica a un indirizzo diverso in relazione ai valori selezionati nel modulo.

en: Allows the creation of products in the form.
it: Permette la creazione di prodotti nel modulo.

en: Allows the user to add/remove additional rows of information per field.
it: Permette all'utente di aggiungere/rimuovere ulteriori righe di informazioni per campo.

en: Allows the user to enter a password and confirm it.  The password will be masked with blobs or asterisks.
it: Permette all'utente di inviare una password e confermarla. La password sarà mascherata con asterischi o altri simboli.

en: Allows the user to select a category for the post they are creating.
it: Permette all'utente di selezionare una categoria per l'articolo che sta creando.

en: Allows users to enter a date.
it: Permette agli utenti di inserire una data.

en: Allows users to enter a number.
it: Permette agli utenti di inserire un numero.

en: Allows users to enter a phone number.
it: Permette agli utenti di inserire un numero di telefono.

en: Allows users to enter a physical address.
it: Permette agli utenti di inserire un indirizzo fisico.

en: Allows users to enter a valid email address.
it: Permette agli utenti di inserire un indirizzo email valido.

en: Allows users to enter a website URL.
it: Permette agli utenti di inserire l'URL di un sito web.

en: Allows users to enter credit card information.
it: Permette agli utenti di inserire le informazioni della carta di credito.

en: Allows users to enter their name in the format you have specified.
it: Permette agli utenti di inserire i loro nomi che formato che hai specificato.

en: Allows users to select multiple options available in the multi select box.
it: Permette agli utenti di selezionare più opzioni disponibili nella casella di selezione multipla.

en: Allows users to select one option from a list.
it: Permette agli utenti di selezionare un'opzione da una lista.

en: Allows users to select one or many checkboxes.
it: Permette agli utenti di selezionare una o più caselle.

en: Allows users to select options for products created by a product field.
it: Permette agli utenti di selezionare le opzioni per i prodotti creati da un campo prodotto.

en: Allows users to submit a single line of text.
it: Permette agli utenti di inviare una linea singola di testo.

en: Allows users to submit a time as hours and minutes.
it: Permette agli utenti di inviare un orario espresso in ore e minuti.

en: Allows users to submit data that is then used as the excerpt of a post.
it: Permette agli utenti di inviare dati che vengono poi usati come riassunto di un articolo.

en: Allows users to submit data that is used as a custom field value for a post.
it: Permette agli utenti di inviare dati che vengono usati come valore di un campo personalizzato per un articolo.

en: Allows users to submit multiple lines of text.
it: Permette a un utente di inviare più righe di testo.

en: Allows users to submit the body content for a post.
it: Permette agli utenti di inviare il contenuto del corpo di un articolo.

en: Allows users to submit the tags for a post.
it: Permette agli utenti di inviare i tag per un articolo.

en: Allows users to submit the title for a post.
it: Permette agli utenti di inviare il titolo di un articolo.

en: Allows users to upload a file.
it: Permette agli utenti di caricare un file.

en: Allows users to upload an image that is added to the Media Library and Gallery for the post that is created.
it: Permette agli utenti di caricare un'immagine che viene aggiunta alla Libreria Media e alla Galleria per l'articolo che viene creato.

en: Also email this note to
it: Invia questa nota via email anche a

en: Alternative Text
it: Testo alternativo

en: American Samoa
it: Samoa americane

en: Amharic
it: Amarico

en: Amount
it: Importo

en: An advanced contact form.
it: Un modulo di contatto avanzato.

en: An empty label violates %1$sWCAG%2$s. Please use descriptive text for your label. To hide the label, use the "Field Label Visibility" setting.
it: Un'etichetta vuota viola la %1$sWCAG%2$s. Usa un testo descrittivo per la tua etichetta. Per nasconderla, usa l'impostazione "Visibilità dell'etichetta del campo".

en: An error occurred while saving the form.
it: Si è verificato un errore durante il salvataggio del modulo.

en: An error prevented the entry for this form submission being saved. Please contact support.
it: Un errore ha impedito il salvataggio dell'invio di questo modulo. Contatta il forum di supporto.

en: An example of reCAPTCHA
it: Un esempio di  reCAPTCHA

en: An outdated add-on or custom code is attempting to access the %1$s table which is not valid in this version of Gravity Forms. Update your add-ons and custom code to prevent loss of form data. Further details: %2$s
it: Un codice personalizzato o un add-on obsoleto sta cercando di accedere alla tabella  %1$s table che non è valida in questa versione di Gravity Forms. Aggiorna i tuoi add-on e il codice personalizzato per evitare la perdita di dati. Per maggiori dettagli: %2$s

en: Animated transitions
it: Transizione animata

en: Another Amazing Product
it: Un altro prodotto straordinario

en: Answer A
it: Risposta A

en: Answer B
it: Risposta B

en: Answer C
it: Risposta C

en: Antarctica
it: Antartide

en: Anti Spam Services
it: Servizi anti-spam

en: Anti-spam honeypot
it: Anti-spam Honeypot

en: Antigua and Barbuda
it: Antigua e Barbuda

en: Any form field
it: Qualsiasi campo del modulo

en: Appearance
it: Aspetto

en: Apply
it: Applica

en: Apply filters
it: Applica i filtri

en: April
it: Aprile

en: Arabic
it: Arabo

en: Are you sure you want to remove this item?
it: Sei sicuro di voler rimuovere questa voce?

en: Are you sure you wish to cancel these changes?
it: Sei sicuro di voler cancellare questi cambiamenti?

en: Are you sure you wish to delete this confirmation?
it: Sei sicuro di voler eliminare questa conferma?

en: Are you sure you would like to reset the Views for the selected forms?
it: Sei certo di volere resettare le visualizzazioni dei moduli selezionati?

en: Are you sure?
it: Sei sicuro?

en: Armed Forces Americas
it: Forze armate degli Stati Uniti

en: Armed Forces Europe
it: Forze armate Europee

en: Armed Forces Pacific
it: Forze armate Pacifico

en: Armenian
it: Armeno

en: Arts/Entertainment/Publishing
it: Arte/Intrattenimento/Editoria

en: As this site doesn't support background tasks the upgrade process will take longer than usual and the status will change infrequently.
it: Poiché questo sito non supporta attività in sottofondo, il processo di aggiornamento richiederà più tempo del normale e lo stato cambierà con minor frequenza.

en: Associate Degree
it: Laurea breve

en: Asterisk: *
it: Asterisco: *

en: At least one field must be filled out
it: Devi compilare almeno un campo

en: Attach uploaded fields to notification
it: Allega i moduli caricati alla notifica

en: Attachments
it: Allegati

en: Aug
it: Ago

en: August
it: Agosto

en: Australian Dollar
it: Dollaro australiano

en: Authentication ( API version 1 )
it: Autenticazione (API versione 1)

en: Authentication ( API version 2 )
it: Autenticazione (API versione 2)

en: Authorization has been voided. Transaction Id: %s
it: L'autorizzazione è stata annullata. ID della transazione: %s.

en: Authorized
it: Autorizzato

en: Auto
it: Automatico

en: Auto-Formatting
it: Autoformattazione

en: Auto-formatting
it: Autoformattazione

en: Auto-updates unavailable.
it: Gli aggiornamenti automatici non sono disponibili.

en: Autocomplete Attribute
it: Attributo di completamento automatico

en: Autocomplete Attribute:
it: Attributo di completamento automatico:

en: Automatic Background Updates
it: Aggiornamenti automatici in background

en: Automatic background migration is disabled but the database needs to be upgraded to version %s. %s
it: La migrazione automatica in sottofondo è disabilitata ma il database necessita di essere aggiornato alla versione  %s. %s

en: Automotive
it: Automobili

en: Average Global Score
it: Punteggio medio globale

en: Average Row Score
it: Punteggio medio di riga

en: Average Score
it: Punteggio medio

en: Average global score
it: Punteggio medio globale

en: Average score
it: Punteggio Medio

en: Azerbaijani
it: Azerbaigiano

en: BCC
it: Ccn

en: Bachelor's Degree
it: Diploma di laurea

en: Back
it: Indietro

en: Back To Dashboard
it: Torna alla bacheca

en: Background Color
it: Colore dello sfondo

en: Background Updates
it: Aggiornamenti in background

en: Background tasks
it: Attività in sottofondo

en: Background updates
it: Aggiornamenti in background

en: Bad
it: Non adatta

en: Bad request
it: Richiesta non accettabile

en: Badge Position
it: Posizione del badge

en: Banking
it: Banca

en: Banking/Mortgage
it: Banking/Servizi Finanziari

en: Base Price
it: Prezzo di base

en: Basque
it: Basco

en: Belarus
it: Bielorussia

en: Belgium
it: Belgio

en: Below inputs
it: Sotto i dati

en: Bengali
it: Bengalese

en: Best Time To Call You
it: Il momento migliore per chiamarti

en: Best Time to Call You
it: Momento migliore per chiamarti

en: Best of all, we're making our components available as a package that add-on developers can use in their own products to provide a consistent user experience across the entire ecosystem.
it: La cosa migliore è che stiamo mettendo a disposizione i nostri componenti in un pacchetto: così chi sviluppa add-on lo può usare nei suoi prodotti per fornire un'esperienza utente coerente in tutto l'ecosistema.

en: Better Form Styling Out of the Box
it: Stili per i tuoi moduli, migliorati e pronti all'uso

en: Billing Address
it: Indirizzo di fatturazione

en: Billing Cycle
it: Ciclo di fatturazione

en: Billing Information
it: Informazioni per la fatturazione

en: Blank Form
it: Modulo vuoto

en: Blind Carbon Copy Addresses
it: Indirizzi Copia carbone nascosta

en: Blue
it: Blu

en: Body
it: Corpo

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
it: Bonaire, Sint Eustatius e Saba

en: Bosnia and Herzegovina
it: Bosnia-Erzegovina

en: Bottom Left
it: In basso a sinistra

en: Bottom Right
it: In basso a destra

en: Bouvet Island
it: Isola di Bouvet

en: Brand New Components
it: Componenti nuovi di zecca

en: Brazil
it: Brasile

en: Brazilian Real
it: Real brasiliano

en: British Indian Ocean Territory
it: Territorio Britannico nell'Oceano Indiano

en: Browser Icon
it: Icona del browser

en: Browser details
it: Dettagli del browser

en: Build Forms Quickly Using Gravity Forms 2.7
it: Crea rapidamente dei moduli con Gravity Forms 2.7

en: Build custom business solutions
it: Crea soluzioni aziendali personalizzate

en: Bulgarian
it: Bulgaro

en: Bulk Add / Predefined Choices
it: Aggiunta di gruppo / Scelte predefinite

en: Bulk Print
it: Stampa in gruppo

en: Business Development
it: Sviluppo d'impresa

en: Business Opportunity
it: Sviluppo commerciale

en: Button Text:
it: Testo del pulsante:

en: Buy Now
it: Compra ora

en: By disabling background updates your site may not get critical bug fixes and security enhancements. We only recommend doing this if you are experienced at managing a WordPress site and accept the risks involved in manually keeping your WordPress site updated.
it: Disabilitando gli aggiornamenti in background, il sito non può ottenere la correzione di bug critici e il miglioramento della sicurezza. Ti suggeriamo di agire così solo se hai esperienza nella gestione di un sito WordPress e se hai intenzione di tenere aggiornato il tuo sito manualmente.

en: By selecting this option, the %s jQuery script will be applied to this field, enabling search capabilities to Drop Down fields and a more user-friendly interface for Multi Select fields.
it: Selezionando questa opzione, lo script %s jQuery sarà applicato a questo campo, abilitando così le capacità di ricerca ai campi nei menu a tendina e una interfaccia più agevole per i campi Selezione Multipla.

en: CAPTCHA Badge Position
it: Posizione del badge del CAPTCHA

en: CAPTCHA Type
it: Tipo di CAPTCHA

en: CSS Class Name
it: Nome Classe CSS

en: CSS Ready Classes
it: Classi CSS predefinite

en: CSS Selectors
it: Selettori CSS

en: CSS Targeting Examples
it: Esempi di CSS Targeting

en: Cabo Verde
it: Capo Verde

en: Calculation
it: Calcolo

en: Calendar Icon
it: Icona calendario

en: Cambodia
it: Cambogia

en: Cameroon
it: Camerun

en: Can't find your form? Make sure it is active.
it: Non riesci a trovare il tuo modulo? Assicurati che sia stato attivato.

en: Canadian
it: Canadese

en: Canadian Dollar
it: Dollaro canadese

en: Canadian Province/Territory
it: Province e territori del Canada

en: Cancel
it: Annulla

en: Cancel Subscription
it: Annulla l'abbonamento

en: Cancel this upload
it: Annulla questo caricamento

en: Cancel to stop, OK to delete.
it: Annulla per annullare, Ok per eliminare.

en: Canceled
it: Eliminato

en: Cancelled
it: Annullato

en: Cannot send email because the FROM address is invalid.
it: Non è stato possibile inviare l'email perchè l'indirizzo DEL MITTENTE non è valido.

en: Cannot send email because the TO address is invalid.
it: Non è stato possibile inviare l'email perchè l'indirizzo DEL RICEVENTE non è valido.

en: Cannot send email because there is no SUBJECT and no MESSAGE.
it: Non è stato possibile inviare l'email perchè non sono indicati né L'OGGETTO né il MESSAGGIO.

en: Caption
it: Didascalia

en: Carbon Copy Addresses
it: Indirizzi Copia Carbone

en: Card Details
it: Dettagli della carta

en: Card Number
it: Numero carta

en: Card Type
it: Tipo di carta

en: Cardholder Name
it: Nome intestatario

en: Catalan
it: Catalano

en: Category
it: Categoria

en: Cayman Islands
it: Isole Cayman

en: Central African Republic
it: Repubblica Centrafricana

en: Change the %sWordPress Permalink Settings%s from default to any of the other options to get started.
it: Per iniziare, cambia le %simpostazioni dei permalink di WordPress %s dalla modalità predefinita a una qualsiasi delle altre opzioni.

en: Check this box if you would like the progress bar to display with the confirmation text.
it: Attiva questa casella se vuoi mostrare la barra di avanzamento con il testo di conferma.

en: Check this box if you would like to include data from this form when exporting or erasing personal data on this site.
it: Fai clic su questa casella se vuoi  includere i dati di questo modulo quando esporti o cancelli dati personali da questo sito.

en: Check this box if you would like to prevent the IP address from being stored during form submission.
it: Seleziona questa casella se vuoi prevenire che l'indirizzo IP venga archiviato durante l'invio del modulo.

en: Check this box if you would like to use the rich text editor for this field.
it: Seleziona questa casella se vuoi usare il Rich Text Editor in questo campo.

en: Check this box to add a toggle allowing the user to see the password they are entering in.
it: Seleziona questa casella per aggiungere un commutatore per permettere di visualizzare la password che viene inserita.

en: Check this box to prevent Province field from being displayed in the form.
it: Attiva questa casella per non mostrare, nel modulo, il campo Provincia.

en: Check this box to prevent the State field from being displayed in the form.
it: Attiva questa casella per non mostrare, nel modulo, il campo Stato.

en: Check this box to prevent the State/Province/Region from being displayed in the form.
it: Attiva se vuoi che Stato / Provincia / Regione non siano visualizzati nel modulo.

en: Check this box to prevent the extra address input (Address Line 2) from being displayed in the form.
it: Attiva questa casella per non visualizzare, nel modulo, la seconda riga di indirizzo

en: Check this box to prevent this field from being displayed in a non-secure page (i.e. not https://). It will redirect the page to the same URL, but starting with https:// instead. This option requires a properly configured SSL certificate.
it: Attiva questa casella per impedire che questo campo sia visualizzato in una pagina non sicura (ad es. non https://). L'utente verrà re-indirizzato automaticamente verso lo stesso URL ma con suffisso https://. Questa opzione richiede un certificato SSL configurato in modo appropriato.

en: Check this option to add a "Select All" checkbox before the checkbox choices to allow users to check all the checkboxes with one click.
it: Seleziona questa opzione per aggiungere una casella di spunta "Seleziona Tutto" prima delle caselle di scelta per permetter all'utente di spuntare tutte le caselle con un solo clic.

en: Check this option to add a text input as the final choice of your radio button field. This allows the user to specify a value that is not a predefined choice.
it: Seleziona questa opzione per aggiungere un'area di inserimento testo come scelta finale per il pulsante radio. Questo consentirà agli utenti di indicare un valore diverso da quelli predefiniti.

en: Check this option to enable Gravity Forms' legacy markup. This will hinder the accessibility of your form.
it: Seleziona questa opzione per abilitare la legacy del markup di Gravity Forms. Questo ostacolerà l'accessibilità del tuo modulo.

en: Check this option to enable a sliding animation when displaying/hiding conditional logic fields.
it: Seleziona questa opzione per abilitare un'animazione scorrevole quando mostri/nascondi i campi con la Logica Condizionale.

en: Check this option to enable data to be passed to the form and pre-populate this field dynamically. Data can be passed via Query Strings, Shortcode and/or Hooks.
it: Seleziona questa opzione per consentire che le informazioni possano arrivare al modulo e pre-compilare il campo in modo dinamico. I dati possono passare via Query Strings, shortcode e/o Hooks.

en: Check this option to format and insert merge tags into the Post Content.
it: Seleziona questa opzione per formattare ed inserire Merge Tag nei contenuti dell'articolo.

en: Check this option to format and insert merge tags into the Post Title.
it: Seleziona questa opzione per formattare ed inserire Merge Tag nel titolo dell'articolo.

en: Check this option to require a user to be logged in to view this form.
it: Seleziona questa opzione per richiedere a un utente di effettuare l'accesso per poter visualizzare questo modulo.

en: Check this option to set this image as the post's Featured Image.
it: Seleziona questa opzione per impostare questa immagine come Immagine in evidenza per l'articolo.

en: Check this option to specify a value for each choice. Choice values are not displayed to the user viewing the form, but are accessible to administrators when viewing the entry.
it: Seleziona questa opzione per definire un valore per ogni scelta. I valori di scelta non sono visibili all'utente che visualizza il modulo, ma saranno accessibili agli amministratori durante la lettura del messaggio.

en: Checkbox
it: Casella di Spunta

en: Checkbox Label
it: Etichetta della casella di spunta

en: Checkbox Text
it: Testo della casella di spunta

en: Checkboxes
it: Caselle di Spunta

en: Checked
it: Verificato

en: Checking License
it: Controllo della licenza

en: Chile
it: Cile

en: China
it: Cina

en: Chinese (Hong Kong)
it: Cinese (Hong Kong)

en: Chinese (Simplified)
it: Cinese (semplificato)

en: Chinese (Traditional)
it: Cinese (tradizionale)

en: Choice
it: Scelta

en: Choices
it: Scelte

en: Choose how much you would like to donate.
it: Scegli quanto vuoi donare.

en: Christmas Island
it: Isola di Natale

en: City
it: Località

en: Clear
it: Svuota

en: Clear selection
it: Elimina la selezione

en: Clearance
it: Liquidazione

en: Clerical/Accounting
it: Amministrazione/Contabilità

en: Clerical/Administrative
it: Impiegatizio/Amministrativo

en: Click or drag the Gravity Forms Block into the page to insert the form you selected. %1$sLearn More.%2$s
it: Fai clic o trascina il blocco Gravity Forms nella pagina per inserire il modulo che hai selezionato. %1$sUlteriori informazioni.%2$s

en: Click the file selection button to upload a Gravity Forms export file from your computer. Please make sure your file has the .json extension, and that it was generated by the Gravity Forms Export tool.
it: Fai clic sul pulsante di selezione del file per caricare un file di esportazione di Gravity Forms dal tuo computer. Assicurati che il tuo file abbia l'estensione .json e che sia stato generato dallo strumento di esportazione di Gravity Forms.

en: Click to select...
it: Fai clic per selezionare...

en: Click to upload
it: Fai clic per caricare

en: Click to view
it: Fai clic per visualizzare

en: Close
it: Chiudi

en: Close Window
it: Chiudi la finestra

en: Close this dialog and return to form editor.
it: Chiudi la finestra di dialogo e torna ell'editor dei moduli.

en: Close.
it: Chiudi.

en: Cocos Islands
it: Isole Cocos

en: Column
it: Colonna

en: Column 1
it: Colonna 1

en: Column 2
it: Colonna 2

en: Column 3
it: Colonna 3

en: Columns
it: Colonne

en: Comments
it: Commenti

en: Comoros
it: Comore

en: Company Name
it: Nome dell'azienda

en: Company Website
it: Sito web aziendale

en: Comparison
it: Confronto

en: Competition Terms and Conditions
it: Termini e condizioni del concorso

en: Completed
it: Completato

en: Completion Text
it: Testo di completamento

en: Conditional Logic
it: Logica condizionale

[ctx: Conditional Logic]
en: All
it: tutto

[ctx: Conditional Logic]
en: Any
it: qualsiasi

en: Conditional logic allows you to change what the user sees depending on the fields they select.
it: La logica condizionale ti permette di cambiare quello che l'utente vede a seconda dei campi che seleziona.

en: Configure
it: Configura

en: Configure Gravity Forms to work in the way that you want.
it: Configura Gravity Forms in modo che funzioni come desideri.

en: Configure Notifications
it: Configura le notifiche

en: Configure Routing
it: Configura il Routing

en: Configure your API Key below to use the REST API version 1. Alternatively, you can use cookie authentication which is supported for logged in users. %sVisit our documentation pages%s for more information.
it: Configura la Chiave API qui sotto per usare la REST API versione 1. In alternativa, puoi usare l'autenticazione tramite cookie che è supportata per gli utenti che hanno effettuato l'accesso. Per maggiori informazioni, %svisita le pagine di documentazione%s.

en: Configuring Confirmations
it: Configurare le conferme

en: Configuring Notifications
it: Configurare le notifiche

en: Confirm Email
it: Conferma email

en: Confirm Password
it: Conferma la password

en: Confirmation Message Text
it: Testo Messaggio di Conferma

en: Confirmation Name
it: Nome della conferma

en: Confirmation Settings
it: Impostazioni di conferma

en: Confirmation Type
it: Tipo di conferma

en: Confirmation deleted.
it: La conferma è stata eliminata.

en: Confirmation not found
it: La conferma non è stata trovata

en: Confirmations
it: Conferme

en: Congo, Democratic Republic of the
it: Congo, Repubblica Democratica del

en: Congratulations! Click the 'Create A Form' button to get started.
it: Congratulazioni. Fai clic sul pulsante 'Crea un modulo' per iniziare.

en: Consent
it: Consenso

en: Construction
it: Edilizia

en: Construction/Facilities
it: Costruzioni/Attrezzature

en: Consumer Goods
it: Beni di consumo

en: Consumer Key
it: Chiave del consumatore

en: Consumer Secret
it: Chiave segreta del consumatore

en: Consumer key is invalid.
it: La chiave del consumatore non è valida.

en: Consumer secret is invalid.
it: La chiave segreta del cliente non è valida.

en: Contact Details
it: Dettagli del contatto

en: Contact Form
it: Modulo di contatto

en: Contact Us
it: Contattaci

en: Content
it: Contenuto

en: Content Template
it: Template del contenuto

en: Contest Entry Form
it: Modulo di partecipazione a un concorso

en: Continents
it: Continenti

en: Continue Editing this Form
it: Prosegui con la modifica di questo modulo

en: Contract
it: Contratto

en: Conversational Form
it: Modulo conversazionale

en: Conversion
it: Conversione

en: Conversion is the percentage of form views that generated an entry. If a form was viewed twice, and one entry was generated, the conversion will be 50%.
it: Per conversione si intende la percentuale di visualizzazioni per ogni modulo che ha generato una entrata. Qualora il modulo fosse stato visto due volte e fosse stata generata una sola entrata, la conversione sarà pari al 50%.

en: Cook Islands
it: Isole Cook

en: Copied
it: Copiato

en: Copy %d
it: Copia %d

en: Copy 1
it: Copia 1

en: Copy Shortcode
it: Copia lo shortcode

en: Copy and paste the shortcode within your page builder.
it: Copia e incolla lo schortcode nel tuo page builder.

en: Countries
it: Nazioni

en: Country
it: Nazione

[ctx: Country]
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
it: Georgia del Sud e Isole Sandwich Australi

en: Course Code
it: Codice del corso

en: Create
it: Crea

en: Create A Form
it: Crea un modulo

en: Create Blank Form
it: Crea un modulo vuoto

en: Create Form
it: Crea il modulo

en: Create Forms
it: Crea Moduli

en: Create New
it: Crea nuovo

en: Create a New Form
it: Crea un nuovo modulo

en: Create an API Key below to use the REST API version 2. Alternatively, you can use cookie authentication which is supported for logged in users. %sVisit our documentation pages%s for more information.
it: Crea una Chiave API qui sotto per usare la REST API versione 2. In alternativa, puoi usare l'autenticazione tramite cookie che è supportata per gli utenti che hanno effettuato l'accesso. Per maggiori informazioni,%s visita le pagine di documentazione%s.

en: Create an entry and mark it as spam
it: Crea una voce e contrassegnala come spam

en: Create content template
it: Crea template del contenuto

en: Create rules to dynamically display or hide the page's Next Button based on values from another field.
it: Crea le regole per visualizzare in modo dinamico o nascondere il pulsante 'Pagina successiva' in base ai valori di un altro campo.

en: Create rules to dynamically display or hide the submit button based on values from another field.
it: Crea le regole per visualizzare in modo dinamico o nascondere il pulsante 'Invia' in base ai valori di un altro campo.

en: Create rules to dynamically display or hide this field based on values from another field.
it: Crea le regole per visualizzare in modo dinamico o nascondere questo campo in base ai valori di un altro campo.

en: Create rules to dynamically display or hide this page based on values from another field.
it: Crea le regole per visualizzare in modo dinamico o nascondere questa pagina in base ai valori di un altro campo.

en: Create surveys and quizzes
it: Crea quiz e sondaggi

en: Created By
it: Creato da

en: Created By (User Id)
it: Creato da (ID dell'utente)

en: Creating Form
it: Creazione del modulo

en: Creating Form...
it: Creazione del modulo in corso ...

en: Creating a Form
it: Creare un modulo

en: Creatives
it: Creatività

en: Credit Card
it: Carta di credito

en: Croatia
it: Croazia

en: Croatian
it: Croato

en: Currency
it: Valuta

en: Current PHP version (%s) does not meet minimum PHP version requirement (%s).
it: La versione PHP attuale (%s) non soddisfa il requisito minimo di versione (%s).

en: Current Status: %s
it: Stato attuale: %s

en: Current WordPress version (%s) does not meet minimum WordPress version requirement (%s).
it: La versione WordPress attuale (%s) non soddisfa il requisito minimo di versione (%s).

en: Current status: %s
it: Stato attuale: %s

en: Custom
it: Personalizzato

en: Custom CSS Class
it: Classe CSS personalizzata

en: Custom Choices
it: Scelte personalizzate

en: Custom Field
it: Personalizzato

en: Custom Field Name
it: Nome campo personalizzato

en: Custom Form
it: Modulo personalizzato

en: Custom Icon
it: Icona personalizzata

en: Custom Key
it: Codice personale

en: Custom Mask Instructions
it: Istruzioni maschera personalizzata

en: Custom Required Indicator
it: Indicatore personalizzato obbligatorio

en: Custom Sub-Label
it: Sotto-etichetta personalizzata

en: Custom Validation Message
it: Messaggio di validazione personalizzato

en: Custom Value
it: Valore personale

en: Custom settings
it: Impostazione personalizzata

en: Custom:
it: Personalizzato:

en: Customer Service
it: Servizio Clienti

en: Customer Service Form
it: Modulo per assistenza clienti

en: Customize Fields
it: Personalizza i campi

en: Cyprus
it: Cipro

en: Czech
it: Ceco

en: Czech Koruna
it: Corona ceca

en: Czechia
it: Repubblica Ceca

en: Côte d'Ivoire
it: Costa d'Avorio

en: DD
it: GG

en: DD dash MM dash YYYY
it: GG trattino MM trattino AAAA

en: DD dot MM dot YYYY
it: GG punto MM punto AAAA

en: DD slash MM slash YYYY
it: GG slash MM slash AAAA

en: Daily
it: Giornaliero

en: Danish
it: Danese

en: Danish Krone
it: Corona danese

en: Dark
it: Scuro

en: Data Collection
it: Raccolta dei dati

en: Database Character Set
it: Insieme dei caratteri del database

en: Database Collation
it: Confronto del database

en: Database Management System
it: Sistema di gestione del database

en: Database Server
it: Server del database

en: Database Version
it: Versione del database

en: Database upgrade failed.
it: L'aggiornamento del database è fallito.

en: Database upgraded successfully.
it: Il database è stato aggiornato con successo.

en: Date
it: Data

en: Date Drop Down
it: Menu a tendina della data

en: Date Field
it: Campo data

en: Date Format
it: Formato data

en: Date Format Placement
it: Posizionamento del formato della data

en: Date Input Type
it: Tipo di dati da inserire

en: Date Picker
it: Selettore data

en: Date Range
it: Intervallo di date

en: Date Range is optional, if no date range is selected all entries will be exported.
it: L'intervallo di date è facoltativo. Se non è stato fissato alcun termine, saranno esportate tutte le registrazioni.

en: Date Range is optional, if no date range is specified it will be ignored.
it: L'intervallo di date è opzionale, se non è indicato nessun intervallo, il dato sarà ignorato.

en: Date Updated
it: Data di aggiornamento

en: Date and Time
it: Data e ora

en: Date must not include HTML tags.
it: La data non deve includere tag HTML.

en: Dates
it: Date

en: Day
it: Giorno

en: Days Left
it: Giorni rimasti

en: Days of the Week
it: Giorni della settimana

en: Dec
it: Dic

en: December
it: Dicembre

en: Default
it: Predefinito

en: Default %s
it: Predefinito %s

en: Default Confirmation
it: Conferma predefinita

en: Default Country
it: Nazione predefinita

en: Default Currency
it: Valuta predefinita

en: Default Filter
it: Filtro predefinito

en: Default Post Author
it: Autore articolo predefinito

en: Default Province
it: Provincia predefinita

en: Default State
it: Stato predefinito

en: Default Value
it: Valore predefinito

en: Default Value:
it: Valore predefinito:

en: Default Values
it: Valori predefiniti

en: Default option. The field is visible when viewing the form.
it: Opzione predefinita. Il campo è visibile quando visualizzi il modulo.

en: Define the choices for this field. If the field type supports it you will also be able to select the default choice(s) to the left of the choice.
it: Definisci le scelte per questo campo. Se il tipo di campo lo supporta, sarà anche possibile selezionare la scelta o le scelte predefinite a sinistra.

en: Define the choices for this field. If the field type supports it you will also be able to select the default choice(s) using a radio or checkbox located to the left of the choice.
it: Definisci le scelte per questo campo. Se il tipo di campo lo supporta, sarà anche possibile selezionare la scelta o le scelte predefinite usando una casella radio o una casella di spunta situata a sinistra della scelta.

en: Definitely
it: Certamente

en: Definitely Not
it: Assolutamente no

en: Delete
it: Elimina

en: Delete All Spam
it: Elimina tutto lo spam

en: Delete Entries
it: Elimina le registrazioni

en: Delete Forms
it: Elimina Moduli

en: Delete Icon URL
it: Elimina URL dell'icona

en: Delete Permanently
it: Elimina definitivamente

en: Delete choice
it: Elimina la scelta

en: Delete entries permanently automatically
it: Elimina per sempre le registrazioni in modo automatico

en: Delete file
it: Elimina file

en: Delete permanently
it: Elimina in modo definitivo

en: Delete this custom choice list? 'OK' to delete, 'Cancel' to abort.
it: Elimina questa lista personalizzata? 'OK' per eliminare, 'Annulla' per annullare.

en: Delete this file
it: Elimina questo file

en: Deleted Field
it: Il campo è stato eliminato

en: Denmark
it: Danimarca

en: Description
it: Descrizione

en: Description Placement
it: Posizione descrizione

en: Deselect All
it: Deseleziona tutto

en: Designer Documentation
it: Documentazione per i designer

en: Details
it: Dettagli

en: Developer Documentation
it: Documentazione per gli sviluppatori

en: Disable
it: Disattiva

en: Disable Auto-Formatting
it: Disattiva formattazione automatica

en: Disable CSS
it: Disabilita il CSS

en: Disable Default Margins
it: Disattiva Margini Predefiniti

en: Disable Quantity
it: Disattiva quantità

en: Disable auto-formatting
it: Disabilita l'autoformattazione

en: Disable default margins
it: Disattiva margini predefiniti

en: Disable quantity field
it: Disattiva campo quantità

en: Disable script output
it: Disabilita output dello script

en: Disabled
it: Disattivato

en: Disables the quantity field.  A quantity of 1 will be assumed or you can add a Quantity field to your form from the Pricing Fields.
it: Disattiva il campo Quantità.  In questo caso, il valore predefinito sarà 1; oppure aggiungi un Campo Quantità dai Campi Prezzo.

en: Disagree
it: Dissento

en: Discover the Gravity Forms API
it: Scopri l'API di Gravity Forms

en: Dismiss
it: Chiudi

en: Dismiss notification
it: Ignora la notifica

en: Display Mode
it: Modalità Visualizza

en: Display completed progress bar on confirmation
it: Mostra barra di avanzamento stato completata alla conferma

en: Display form description
it: Mostra descrizione modulo

en: Display form title
it: Mostra nome modulo

en: Display option to use the values submitted in different field
it: Visualizza l'opzione per usare i valori inseriti in un altro campo

en: Display placeholder
it: Mostra segnaposto

en: Divorced
it: Divorziato/a

en: Djibouti
it: Gibuti

en: Do not close or navigate away from this page until the upgrade is 100% complete.
it: Non chiudere questa pagina fino a quando l'aggiornamento non sarà completato al 100%.

en: Do not create an entry
it: Non creare una voce

en: Do not round
it: Intero

en: Do you have any questions you would like to ask our speakers?
it: Hai delle domande da fare ai nostri relatori?

en: Do you use Acme Products to sell products or services?
it: Usi Acme Products per vendere prodotti o servizi?

en: Do you want to integrate your forms with any of these services?
it: Vuoi integrare i tuoi moduli con uno di questi servizi?

en: Document Root
it: Root del documento

en: Does not expire
it: Non scade

en: Domestic Partnership
it: Convivenza

en: Dominican Republic
it: Repubblica Dominicana

en: Donation
it: Donazione

en: Donation Amount
it: Importo della donazione

en: Donation Form
it: Modulo per donazione

en: Donations
it: Donazioni

en: Download Export File
it: Scarica file esportazione

en: Download file
it: Scarica il file

en: Draft
it: Bozza

en: Draft Forms (Save and Continue Later)
it: Bozza del modulo (Salva e continua dopo)

en: Drag a field to the left to start building your form and then start configuring it.
it: Trascina un campo a sinistra per iniziare a costruire il tuo modulo e poi inizia a configurarlo.

en: Drop Down
it: Menu a tendina

en: Drop files here or
it: Trascina i file qui oppure

en: Duplicate
it: Duplica

en: Dutch
it: Olandese

en: END PAGING
it: FINE PAGINAZIONE

en: Early Afternoon
it: Primo pomeriggio

en: Early Bird Ticket
it: Biglietto Early Bird

en: Early Evening
it: Prima serata

en: Easily create web forms and manage form entries within the WordPress admin.
it: Crea in modo semplice moduli per il web e gestisci le registrazioni nell'Admin di WordPress.

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Choices
it: Modifica selezioni

en: Edit Entries
it: Modifica le registrazioni

en: Edit Entry Notes
it: Modifica le note delle registrazioni

en: Edit Form
it: Modifica il modulo

en: Edit Forms
it: Modifica Moduli

en: Edit Plugin Settings
it: Modifica le impostazioni del plugin

en: Edit Post
it: Modifica articolo

en: Edit settings for this form
it: Modifica le impostazioni di questo modulo

en: Education
it: Istruzione

en: Education/Training
it: Istruzione/Formazione

en: Egypt
it: Egitto

en: Email Address
it: Indirizzo email

en: Email Marketing Platform
it: Piattaforma di email marketing

en: Email Service
it: Servizio email

en: Email address
it: Indirizzo email

en: Email of Recipient
it: Email del destinatario

en: Embed
it: Incorpora

en: Embed Form
it: Incorpora il modulo

en: Embed Post/Page Id
it: Inserisci ID Art./Pag.

en: Embed Post/Page Title
it: Inserisci Titolo Articolo/Pagina

en: Embed URL
it: Inserisci URL

en: Embed Url
it: Inserisci URL

en: Embedding a Form
it: Inserire un modulo

en: Employed Full-Time
it: Impiegato/a a tempo pieno

en: Employed Part-Time
it: Impiegato/a Part-Time

en: Employee
it: Impiegato

en: Employer
it: Datore di lavoro

en: Employment
it: Impiego

en: Employment Application Form
it: Modulo di domanda di assunzione

en: Empty (no choices selected)
it: Vuoto (nessuna scelta selezionata)

en: Empty Trash
it: Svuota il cestino

en: Enable
it: Abilita

en: Enable "Select All" choice
it: Abilita la scelta "Seleziona tutti"

en: Enable "other" choice
it: Abilita "altra" scelta

en: Enable Ajax
it: Abilita Ajax

en: Enable Akismet Integration
it: Attiva l'integrazione Akismet

en: Enable Animation
it: Abilita Animazione

en: Enable Anti-spam honeypot
it: Abilita anti-spam honeypot

en: Enable Autocomplete
it: Autocompletamento attivato

en: Enable Automatic Background Updates
it: Abilita gli aggiornamenti automatici in background

en: Enable Calculation
it: Abilita la funzione Calcolo

en: Enable Choice Values
it: Abilita Valori Scelte

en: Enable Condition
it: Abilita Condizione

en: Enable Conditional Logic
it: Abilita Logica Condizionale

en: Enable Data Collection
it: Abilita la raccolta dei dati

en: Enable Email Confirmation
it: Abilita Conferma Email

en: Enable Enhanced UI
it: Abilita UI Avanzata

en: Enable Logging
it: Abilita la registrazione

en: Enable Multi-File Upload
it: Abilita il caricamento di file multipli

en: Enable Next Button Conditional Logic
it: Abilita il pulsante Successivo in Logica Condizionale

en: Enable Page Conditional Logic
it: Abilita Logica Condizionale per la Pagina

en: Enable Password Input
it: Abilita inserimento password

en: Enable Password Strength
it: Abilita l'indicatore di sicurezza della password

en: Enable Password Visibility Toggle
it: Abilita il commutatore della visibilità della password

en: Enable Personal Data Tools
it: Abilita gli strumenti per i Dati Personali

en: Enable Save and Continue
it: Abilita Salva e Continua

en: Enable Submit Button Conditional Logic
it: Abilitare la logica condizionale del pulsante di invio

en: Enable Toolbar Menu
it: Abilita il menu per la barra degli strumenti

en: Enable a trial period.  The user's recurring payment will not begin until after this trial period.
it: Abilita il periodo di prova. L'addebito periodico del servizio inizierà alla fine del periodo gratuito.

en: Enable access to the API
it: Abilita l'accesso alle API

en: Enable automatic updates
it: Abilita gli aggiornamenti automatici

en: Enable conditional logic
it: Abilita la logica condizionale

en: Enable enhanced user interface
it: Abilita Interfaccia Utente Avanzata

en: Enable entry limit
it: Abilita il limite di inserimento

en: Enable if you would like logging within Gravity Forms. Logging allows you to easily debug the inner workings of Gravity Forms to solve any possible issues.
it: Attiva per abilitare la registrazione all'interno di Gravity Forms. La registrazione ti permette di eseguire facilmente il debug del funzionamento interno di Gravity Forms e risolvere qualsiasi possibile problema.

en: Enable integration with the WordPress tools for exporting and erasing personal data.
it: Abilita l'integrazione con lo strumento di WordPress per l'esportazione e la cancellazione dei dati personali.

en: Enable legacy markup
it: Abilita la legacy del markup

en: Enable logging
it: Abilita il registro - log -

en: Enable logging and log all messages
it: Abilita la registrazione e registra tutti i messaggi

en: Enable multiple columns
it: Abilita colonne multiple

en: Enable this option to output the default form CSS. Disable it if you plan to create your own CSS in a child theme.
it: Abilita questa opzione per emettere il CSS predefinito del modulo. Disabilitala se hai intenzione di creare il tuo CSS in un tema child.

en: Enable to allow Gravity Forms to download and install bug fixes and security updates automatically in the background. Requires a valid license key.
it: Attiva per permettere a Gravity Forms di scaricare e installare automaticamente in background le correzioni di bug e gli aggiornamenti di sicurezza. Richiede una chiave di licenza valida.

en: Enable to display the forms menu in the WordPress top toolbar. The forms menu will display the ten forms recently opened in the form editor.
it: Attiva per visualizzare il menu dei moduli nella barra degli strumenti superiore di WordPress. Il menu dei moduli visualizzerà i dieci moduli aperti di recente nell'editor di moduli.

en: Enable to prevent extraneous scripts and styles from being printed on a Gravity Forms admin pages, reducing conflicts with other plugins and themes.
it: Attiva per evitare che script e stili estranei vengano stampati sulle pagine amministrative di Gravity Forms, riducendo i conflitti con altri plugin e temi.

en: Enable to show a summary that lists validation errors on top of the form.
it: Attiva per mostrare un sommario che elenca gli errori di convalida in cima al modulo.

en: Enabled
it: Abilitato

en: Enables the honeypot spam protection technique, which is an alternative to the reCAPTCHA field.
it: Abilita la tecnica honeypot per la protezione dallo spam come alternativa al campo reCAPTCHA.

en: Enabling calculations will allow the value of this field to be dynamically calculated based on a mathematical formula.
it: Abilita Calcolo consente la computazione dinamica, basata su una formula matematica, del valore del campo.

en: End
it: Fine

en: End date
it: Data di fine

en: End of the form
it: Fine del modulo

en: End of the last row
it: Fine dell'ultima riga

en: Energy/Utilities
it: Energia/Servizi

en: Engineering
it: Ingegneria

en: English (UK)
it: Inglese (UK)

en: English (US)
it: Inglese (USA)

en: Enter %s Name
it: Inserisci nome %s

en: Enter Email
it: Inserisci email

en: Enter License Key
it: Inserisci la chiave di licenza

en: Enter Password
it: Inserisci la password

en: Enter Your License Key
it: Inserisci il codice di licenza

en: Enter a comma separated list of email addresses you would like to receive a BCC of the notification email.
it: Inserisci una lista di indirizzi email, separati da virgola, per i quali vuoi ricevere l'email di notifica in Ccn.

en: Enter a comma separated list of email addresses you would like to receive a CC of the notification email.
it: Inserisci una lista di indirizzi email, separati da virgola, per i quali vuoi ricevere l'email di notifica in BCC.

en: Enter a comma separated list of email addresses you would like to receive the selected notification emails.
it: Inserisci un elenco di indirizzi email separati da una virgola, che vuoi ricevano le email di notifica selezionate.

en: Enter a custom mask
it: Inserisci maschera personalizzata

en: Enter a description for your form. This may be used for user instructions.
it: Inserisci una descrizione per il tuo modulo. Questo può essere utile per dare informazioni all'utente.

en: Enter a feed name to uniquely identify this setup.
it: Inserisci un nome per il feed per identificare in modo univoco questa impostazione.

en: Enter a message to be displayed to users who are not logged in (shortcodes and HTML are supported).
it: Inserisci un messaggio da visualizzare agli utenti che non hanno effettuato l'accesso (sono supportati shortcode e HTML)

en: Enter a number in the input box below to limit the number of entries allowed for this form. The form will become inactive when that number is reached.
it: Inserisci un numero nella casella qui sotto per limitare le registrazioni  per questo modulo. Raggiunto quel numero, il modulo diventerà inattivo.

en: Enter a value
it: Inserisci valore

en: Enter an amount
it: Inserisci un importo

en: Enter an authorized email address you would like the notification email sent from. To avoid deliverability issues, always use your site domain in the from email.
it: Inserisci l'indirizzo email dal quale vuoi sia inviata l'email di notifica. Per evitare problemi di consegna, usa sempre una mail del dominio del tuo sito.

en: Enter consent agreement text here.  The Consent Field will store this agreement text with the form entry in order to track what the user has consented to.
it: Inserisci il testo dell'accordo di consenso qui. Il Campo Consenso registrerà questo testo con la registrazione del modulo per poter tracciare ciò a cui l'utente ha dato il proprio consenso.

en: Enter name
it: Inserisci nome

en: Enter our competition today to be in with a chance of winning...
it: Partecipa oggi stesso al nostro concorso per avere la possibilità di vincere...

en: Enter text to display at the top of the progress bar.
it: Inserisci il testo da mostrare sopra alla barra di avanzamento.

en: Enter the CSS class name you would like to use in order to override the default styles for this field.
it: Inserisci il nome della classe CSS che vuoi utilizzare per sostituire lo stile predefinito per questo campo.

en: Enter the CSS class name you would like to use in order to override the default styles for this form.
it: Inserisci il nome della classe CSS che vuoi utilizzare per sostituire lo stile predefinito per questo modulo.

en: Enter the URL of a custom image to replace the default 'add item' icon. A maximum size of 16px by 16px is recommended
it: Inserisci l'URL di un'immagine personalizzata in sostituzione dell'icona predefinita 'Aggiungi elemento'. È consigliata una dimensione massima di 16px per 16px

en: Enter the URL of a custom image to replace the default 'delete item' icon. A maximum size of 16px by 16px is recommended
it: Inserisci l'URL di un'immagine personalizzata in sostituzione dell'icona predefinita 'Elimina elemento'. È consigliata una dimensione massima di 16px per 16px

en: Enter the URL of the webpage you would like the user to be redirected to after they have submitted the form.
it: Inserisci l'URL di una pagina web alla quale vuoi sia re-indirizzato l'utente dopo aver inviato il modulo.

en: Enter the admin label of the form field.  Entering a value in this field will override the Field Label when displayed in the Gravity Forms administration tool.
it: Inserisci l'etichetta Admin per il campo. Il valore inserito sostituirà quello visualizzato dall'utente quando il modulo è visto all'interno del pannello di controllo di Gravity Forms.

en: Enter the allowed file extensions for file uploads.  This will limit the type of files a user may upload.
it: Inserisci le estensioni dei file per i quali è permesso il caricamento. Questa azione restringerà la tipologia di file che un utente potrà caricare.

en: Enter the base price for this product.
it: Inserisci il prezzo di base per questo prodotto.

en: Enter the content (Text or HTML) to be displayed on the form.
it: Inserisci il contenuto (testo o HTML) da mostrare nel modulo.

en: Enter the description for the form field.  This will be displayed to the user and provide some direction on how the field should be filled out or selected.
it: Inserisci la descrizione per il campo. La descrizione è visibile agli utenti e fornisce loro istruzioni di massima sulla compilazione o sulla selezione del campo.

en: Enter the email address you would like the notification email sent to.
it: Inserisci l'indirizzo email al quale vuoi che sia inviata l'email di notifica.

en: Enter the email address you would like to be used as the reply to address for the notification email.
it: Inserisci l'indirizzo email che vuoi sia usato per le risposte alle email di notifica.

en: Enter the form title
it: Inserisci il titolo del modulo

en: Enter the label for this HTML block. It will help you identify your HTML blocks in the form editor, but it will not be displayed on the form.
it: Inserisci l'etichetta per questo blocco HTML. Questa operazione ti aiuterà a identificare, nell'editor del modulo, i tuoi blocchi HTML, ma non verrà visualizzata dall'utente.

en: Enter the label of the form field.  This is the field title the user will see when filling out the form.
it: Inserisci l'etichetta per il campo. Questo è il titolo del campo che vedrà l'utente durante la compilazione del modulo.

en: Enter the label to be displayed next to the check box. For example, &quot;same as shipping address&quot;.
it: Inserisci l'etichetta da visualizzare a fianco della casella di controllo. Per esempio "usa l'indirizzo di spedizione"

en: Enter the maximum number of characters that this field is allowed to have.
it: Inserisci il numero massimo di caratteri che questo campo potrà contenere.

en: Enter the maximum number of rows that users are allowed to add.
it: Inserisci il numero massimo di righe che potranno essere aggiunte dagli utenti.

en: Enter the minimum and maximum values for this form field.  This will require that the value entered by the user must fall within this range.
it: Inserisci i valori minimo e massimo per questo campo. Questo farà in modo che il numero inserito dall'utente sia compreso tra i due valori.

en: Enter the name you would like the notification email sent from, or select the name from available name fields.
it: Inserisci il nome dal quale vuoi sia inviata l'email di notifica o seleziona il nome dai campi Nome disponibili.

en: Enter the path to an image you would like to use as the form submit button.
it: Inserisci il percorso dell'immagine che vuoi utilizzare per il pulsante di invio del modulo.

en: Enter the path to an image you would like to use as the page next button.
it: Immettere il percorso per l'immagine che si desidera utilizzare come pulsante 'pagina successiva'.

en: Enter the path to an image you would like to use as the page previous button.
it: Immettere il percorso per l'immagine che si desidera utilizzare come pulsante 'pagina precedente'.

en: Enter the text you would like the user to see on the confirmation page of this form.
it: Inserisci il testo che vuoi sia visualizzato dall'utente nella pagina di conferma di questo modulo.

en: Enter the text you would like to appear on the form submit button.
it: Inserisci il testo che vuoi far apparire nel pulsante di invio del modulo.

en: Enter the text you would like to appear on the page next button.
it: Inserisci il testo che desideri vuoi nel pulsante 'pagina successiva'.

en: Enter the text you would like to appear on the page previous button.
it: Inserisci il testo che vuoi appaia nel pulsante 'pagina precedente'.

en: Enter the title of your form.
it: Inserisci il nome del tuo modulo.

en: Enter value
it: Inserisci un valore

en: Enter values in this setting to override the Sub-Label for each field.
it: Inserisci i valori in questa impostazione per sostituire le sotto-etichette di ogni campo.

en: Enter your Gravity Forms License Key below.  Your key unlocks access to automatic updates, the add-on installer, and support.  You can find your key on the My Account page on the %sGravity Forms%s site.
it: Inserisci qui sotto il tuo codice di licenza per Gravity Froms. Il codice sbloccherà l'accesso agli aggiornamenti automatici, all'installatore di add-on e all'assistenza. Puoi trovare il codice nella pagina My Account nel sito di %sGravity Forms%s.

en: Enter your email address if you would like to receive the link via email.
it: Inserisci il tuo indirizzo email se vuoi ricevere il link via email.

en: Enter your license key below to enable Gravity Forms.
it: Inserisci la tua chiave di licenza qui sotto per abilitare Gravity Forms.

en: Enter your reCAPTCHA Secret Key, if you do not have a key you can register for one at the provided link.  reCAPTCHA is a free service.
it: Inserisci la chiave segreta di reCAPTCHA. Se non ne hai una, puoi ottenerla registrandoti attraverso il link fornito. reCAPTCHA è un servizio gratuito.

en: Enter your reCAPTCHA Site Key, if you do not have a key you can register for one at the provided link.  reCAPTCHA is a free service.
it: Inserisci il codice di accesso per il sito reCAPTCHA. Se non hai un codice, ne puoi registrare uno attraverso il link fornito. reCAPTCHA è un servizio gratuito.

en: Enter your reCAPTCHA site and secret keys in the %sreCAPTCHA Settings%s.
it: Inserisci il sito reCAPTCHA e le chiavi segrete nella sezione %sImpostazioni CAPTCHA%s.

en: Enter!
it: Partecipa!

en: Enterprise
it: Azienda

en: Entertainment
it: Intrattenimento

en: Entries
it: Registrazioni

en: Entries - Gravity Forms
it: Voci - Gravity Forms

en: Entries Conversion
it: Conversione registrazioni

en: Entries deleted successfully: %d
it: Voci eliminate con successo: %d

en: Entries for %s form have been deleted. | Entries for %s forms have been deleted.
it[0]: Le voci del modulo %s sono state eliminate.
it[1]: Le voci dei moduli %s sono state eliminate.

en: Entries processed: %1$d of %2$d
it: Voci elaborate: %1$d of %2$d

en: Entries updated successfully
it: Le voci sono state aggiornate con successo

en: Entry
it: Registrazione

en: Entry #
it: Registrazione Numero:

en: Entry Date
it: Data della registrazione

en: Entry ID
it: ID Registrazione

en: Entry Id
it: ID Registrazione

en: Entry Limit Reached Message
it: Inserisci messaggio quando è stato raggiunto il limite

en: Entry List
it: Elenco delle registrazioni

[ctx: Entry List]
en: All
it: tutto

[ctx: Entry List]
en: Starred
it: Preferito

[ctx: Entry List]
en: Unread
it: Non letto

en: Entry Meta
it: Metadati della voce

en: Entry Properties
it: Proprietà della voce

en: Entry URL
it: URL della registrazione

en: Entry Updated.
it: Registrazione aggiornata.

en: Entry deleted.
it: La registrazione è stata eliminata

en: Entry details migrated.
it: I dettagli della registrazione sono stati migrati.

en: Entry not found
it: La registrazione non è stata trovata

en: Entry updated successfully
it: La registrazione è stata aggiornata con successo

en: Entry with id %s not found
it: La registrazione con ID %s non è stata trovata

en: Equatorial Guinea
it: Guinea Equatoriale

en: Erase
it: Cancella

en: Error
it: Errore

en: Error Migrating Entry Details: %s
it: Si è verificato un errore nella migrazione dei dettagli della registrazione: %s

en: Error Migrating Entry Headers: %s
it: Si è verificato un errore nella migrazione delle intestazioni delle registrazioni: %s

en: Error Migrating Entry Meta: %s
it: Si è verificato un errore nella migrazione dei metadati della registrazione: %s

en: Error Migrating incomplete submissions: %s
it: Si è verificato un errore nella migrazione degli invii incompleti: %s

en: Error retrieving notes.
it: Errore nel recupero delle note.

en: Error retrieving results. If the problem persists, please contact support.
it: Errore durante il recupero dei risultati. Se il problema persiste, contatta l'assistenza.

en: Error updating form
it: Errore nell'aggiornamento del modulo

en: Error updating form confirmations
it: Errore nell'aggiornamento delle conferme del modulo

en: Error updating form notifications
it: Errore nell'aggiornamento delle notifiche del modulo

en: Error updating title
it: Errore nell'aggiornamento del titolo

en: Error while saving calculation field values: %s
it: Si è verificato un errore durante il salvataggio dei valori del campo di calcolo: %s

en: Error while saving field values: %s
it: Errore durante il salvataggio dei valori dei campi: %s

en: Error while saving total field values: %s
it: Si è verificato un errore durante il salvataggio dei valori totali del campo: %s

en: Estonian
it: Estone

en: Eswatini
it: eSwatini

en: Ethiopia
it: Etiopia

en: Europe
it: Europa

en: Event
it: Evento

en: Event Details
it: Dettagli dell'evento

en: Event Registration Form
it: Modulo di registrazione all'evento

en: Every %d Minutes
it: Ogni %d minuti

en: Every day
it: Ogni giorno

en: Examples
it: Esempi

en: Excellent
it: Eccellente

en: Excerpt
it: Riassunto

en: Existing
it: Esistente

en: Expand the Choices window
it: Espandi la finestra Scelte

en: Expiration Date
it: Data scadenza

en: Expiration Month
it: Mese di scadenza

en: Expiration Year
it: Anno di scadenza

en: Expired
it: Scaduta

en: Expired On
it: Scaduta il

en: Expires On
it: Scade il

en: Explore Form Templates
it: Esplora i template dei moduli

en: Export
it: Esporta

en: Export Date Range
it: Esporta Intervallo Date

en: Export Entries
it: Esporta le registrazioni

en: Export Forms
it: Esporta moduli

en: Export Selected Fields
it: Esporta i campi selezionati

en: Export Selected Form
it: Esporta il modulo selezionato

en: Export Selected Forms
it: Esporta i moduli selezionati

en: Export entries if {0} of the following match:
it: Esporta le voci se {0} delle seguenti corrispondono:

en: Exporting and Erasing Data
it: Esportazione e cancellazione dei dati

en: Exporting entries. Progress:
it: Esportazione delle voci in corso. Progresso:

en: Express Shipping
it: Spedizione express

en: Extended
it: Esteso

en: Facilities Maintenance
it: Manutenzione delle strutture

en: Failed
it: Fallito

en: Failed Honeypot Validation.
it: La convalida honeypot non è riuscita.

en: Failed to capture %s. Reason: %s.
it: Fallimento nell'acquisizione di %s. Causa: %s.

en: Failed to load the preview for this form.
it: Impossibile caricare l'anteprima di questo modulo.

en: Failed to move uploaded file.
it: Lo spostamento del file caricato è fallito.

en: Failed to open input stream.
it: L'apertura del flusso di input è fallita.

en: Failed to open output stream.
it: L'apertura del flusso di output è fallita.

en: Failed to open temp directory.
it: L'apertura della directory temporanea è fallita.

en: Failed to upload file.
it: Il caricamento del file è fallito.

en: Falkland Islands
it: Isole Falkland

en: Faroe Islands
it: Isole Faroe

en: Fashion
it: Moda

en: Faster Setup Wizard
it: Installazione guidata più veloce

en: Feature Disabled
it: Funzionalità disabilitata

en: Featured Image
it: Immagine in evidenza

en: February
it: Febbraio

en: Feed Settings
it: Impostazioni del feed

en: Feed id %s not found
it: L'ID del feed %s non è stato trovato

en: Feed meta should be an associative array or JSON
it: I meta del feed dovrebbe essere un array associativo o JSON

en: Feed not found
it: Il feed non è stato trovato

en: Feed updated successfully
it: Il feed è stato aggiornato con successo.

en: Feed updated successfully.
it: Il feed è stato aggiornato con successo.

en: Feeds deleted successfully: %d
it: I feed sono stati eliminati con successo: %d

en: Feeds updated: %d
it: Feed aggiornati: %d

en: Female
it: Femminile

en: Fencing
it: Recinzione

en: Field
it: Campo

en: Field Choices
it: Campo Scelte

en: Field Date Format
it: Formato Campo Data

en: Field Description
it: Descrizione Campo

en: Field Label
it: Etichetta campo

en: Field Label Visibility
it: Visibilità dell'etichetta del campo

en: Field Name Format
it: Formato Campo Nome

en: Field Settings
it: Impostazioni dei campi

en: Field Size
it: Dimensione campo

en: Field Type
it: Tipo di campo

en: Field could not be rendered.
it: Il campo non può essere visualizzato.

en: Field does not support validation.
it: Il campo non supporta la convalida.

en: Field not found.
it: Il campo non è stato trovato.

en: Field type
it: Tipo di campo

en: Field type '%s' has not been implemented
it: Il tipo di campo '%s'  non è stato implementato

en: Fields
it: Campi

en: Fifth row
it: Quinta riga

en: File Upload
it: Carica File

en: File exceeds size limit
it: La dimensione del file supera i limiti

en: File exceeds size limit. Maximum file size: %dMB
it: Le dimensioni del file superano i limiti. La dimensione massima consentita è: %dMB

en: File uploads, entry exports, and logging will not function properly.
it: Il caricamento dei file, le esportazioni dei dati e l'abilitazione del registro - log - non funzioneranno correttamente.

en: Filipino
it: Filippino

en: Fill Container
it: Riempi il contenitore

en: Filter the entries by adding conditions.
it: Filtra le voci aggiungendo delle condizioni.

en: Filters
it: Filtri

en: Finance
it: Finanza

en: Finished
it: Finito

en: Finland
it: Finlandia

en: Finnish
it: Finlandese

en: First
it: Nome

en: First Choice
it: Prima scelta

en: First Name
it: Nome

en: First Option
it: Prima opzione

en: First row
it: Prima riga

en: Fix it
it: Correggilo

en: Font Color
it: Colore font

en: For addresses that only apply to one country, you can choose to not display the country drop down. Entries will still be recorded with the selected country.
it: Per gli indirizzi appartenenti ad una sola nazione, puoi scegliere di non mostrare il menu a tendina con tutte le nazioni. Le registrazioni saranno associate a quella selezionata.

en: Forbidden
it: Vietato

en: Force SSL
it: Imponi SSL

en: Force the migration manually
it: Forza la migrazione manualmente

en: Force the upgrade
it: Forza l'aggiornamento

en: Form
it: Modulo

en: Form Basics
it: Elementi di base del modulo

en: Form Button
it: Pulsante Modulo

en: Form Button Image
it: Immagine Pulsante Modulo

en: Form Button Text
it: Testo Pulsante Modulo

en: Form CSS Class Name
it: Nome classe CSS del modulo

en: Form Description
it: Descrizione modulo

en: Form Expired Message
it: Messaggio in caso di modulo scaduto

en: Form Field
it: Campo del modulo

en: Form Fields
it: Campi del modulo

en: Form ID: %s
it: ID del modulo: %s

en: Form Id
it: ID modulo

en: Form Id and Entry Id are required parameters.
it: L'ID del modulo e l'ID della registrazione sono parametri obbligatori.

en: Form Label Placement
it: Posizione Etichetta Modulo

en: Form Layout
it: Layout del modulo

[ctx: Form List]
en: Active
it: Attivo

[ctx: Form List]
en: All
it: tutto

[ctx: Form List]
en: Inactive
it: Inattivo

[ctx: Form List]
en: Trash
it: Cestino

en: Form Options
it: Opzioni del modulo

en: Form Pending Message
it: Messaggio  in caso di modulo in sospeso

en: Form Preview
it: Anteprima Modulo

en: Form Preview - Gravity Forms
it: Anteprima modulo - Gravity Forms

en: Form Settings
it: Impostazioni modulo

en: Form Template Library: Contest Entry Form
it: Libreria dei template per moduli: modulo di iscrizione al concorso

en: Form Template Library: Newsletter Signup Form
it: Libreria dei template per moduli: modulo di iscrizione alla newsletter

en: Form Title
it: Titolo del modulo

en: Form Total
it: Totale del modulo

en: Form Updated
it: Modulo aggiornato

en: Form button settings are now located in the form editor! To edit the button settings, go to the form editor and click on the submit button.
it: Le impostazioni del pulsante del modulo si trovano ora nell'editor del modulo! Per modificare le impostazioni del pulsante, vai nell'editor del modulo e fai clic sul pulsante di invio.

en: Form deleted.
it: Il modulo è stato eliminato.

en: Form duplicated.
it: Il modulo è stato duplicato.

en: Form entries must be retained for at least one day.
it: I moduli devono essere conservati per almeno un giorno.

en: Form is saved
it: Il modulo è stato salvato

en: Form is submitted
it: Il modulo è stato inviato

en: Form moved to the trash.
it: Il modulo è stato spostato nel cestino.

en: Form not found
it: Il modulo non è stato trovato

en: Form not found.
it: Il modulo non è stato trovato

en: Form restored.
it: Il modulo è stato ripristinato.

en: Form updated successfully
it: Il modulo è stato aggiornato con successo

en: Form was updated successfully.
it: Il modulo è stato aggiornato correttamente.

en: Form with id: %s not found
it: Il modulo con l'ID: %s non è stato trovato

en: Forms
it: Moduli

en: Forms - Gravity Forms
it: Moduli - Gravity Forms

en: Forms could not be imported. Please make sure your files have the .json extension, and that they were generated by the %sGravity Forms Export form%s tool.
it: Non è stato possibile importare i moduli. Assicurati che i tuoi file abbiano l'estensione .json e che siano stati generati tramite lo strumento %sGravity Forms Export%s.

en: Forms could not be imported. Your export file is not compatible with your current version of Gravity Forms.
it: I moduli non possono essere importati. Il file esportato non è compatibile con la versione corrente di Gravity Forms.

en: Forms deleted successfully: %d
it: Moduli eliminati con successo: %d

en: Forms migrated.
it: I moduli sono stati migrati.

en: Forms per page
it: Moduli per pagina

en: Forms updated successfully
it: I moduli sono stati aggiornati con successo.

en: Fourth row
it: Quarta riga

en: Fr
it: Ven

en: France
it: Francia

en: Free Trial
it: Periodo di prova gratuito

en: French
it: Francese

en: French (Canadian)
it: Francese (Canada)

en: French Guiana
it: Guiana Francese

en: French Polynesia
it: Polynesia Francese

en: French Southern Territories
it: Territori Meridionali Francesi

en: Frequency
it: Frequenza

en: Friday
it: Venerdì

en: From Email
it: Email mittente

en: From Email Address
it: Indirizzo email mittente

en: From Name
it: Nome mittente

en: Full
it: Pieno

en: Full Address
it: Indirizzo completo

en: Full Name
it: Nome completo

en: Full Size
it: Originale

en: Full Size - Centered
it: Originale - Centrata

en: Full Size - Left Aligned
it: Originale - Allineata a sinistra

en: Full Size - Right Aligned
it: Originale - Allineata a destra

en: Full Width
it: Larghezza piena

en: Full-Time
it: Tempo pieno

en: G2 logo
it: Logo G2

en: GF Add-Ons
it: Add-On di GF

en: Galician
it: Galiziano

en: Gender
it: Genere

en: General
it: Generale

en: General Settings
it: Impostazioni generali

en: Georgian
it: Georgiano

en: German
it: Tedesco

en: German (Austria)
it: Tedesco (Austria)

en: German (Switzerland)
it: Tedesco (Svizzera)

en: Germany
it: Germania

en: Get 20% Off Gravity Forms!
it: Ottieni un 20% di sconto su Gravity Forms!

en: Get Started
it: Come iniziare

en: Get feedback about your product using a survey form
it: Ottieni un feedback sul tuo prodotto usando un modulo di sondaggio

en: Get started with a new form
it: Inizia con un nuovo modulo

en: Get the Discount
it: Ottieni lo sconto

en: Get your reCAPTCHA Keys.
it: Ottieni le tue chiavi reCAPTCHA

en: Gibraltar
it: Gibilterra

en: Gift Certificate Amount
it: Importo del buono regalo

en: Gift Certificate Form
it: Modulo per il buono regalo

en: Gift Certificate Order Form
it: Modulo d'ordine del buono regalo

en: Global Settings
it: Impostazioni globali

en: Go to the first page
it: Vai alla prima pagina

en: Go to the last page
it: Vai all'ultima pagina

en: Go to the next page
it: Vai alla prossima pagina

en: Go to the previous page
it: Vai alla pagina precedente

en: Good
it: Buona

en: Government/Military
it: Pubblico/Militare

en: Gradient: Blues
it: Sfumatura: Azzurro

en: Gradient: Rainbow
it: Sfumatura: Arcobaleno

en: Gradient: Spring
it: Sfumatura: Primavera

en: Graduate or Professional Degree
it: Diploma Post-Laurea o Certificazione Professionale

en: Gravity Forms %s is required. Activate it now or %spurchase it today!%s
it: È richiesto Gravity Forms %s. Attivalo o %scompralo ora!%s

en: Gravity Forms 2.7 adds over 100 new components to our collection. It’s been a long journey but we are super proud of where we landed, and think it’s going to position Gravity Forms as a useful tool for a whole new group of developers.
it: Gravity Forms 2.7 aggiunge oltre 100 nuovi componenti alla nostra collezione. È stato un lungo viaggio, ma siamo molto orgogliosi del punto a cui siamo arrivati. Pensiamo che Gravity Forms diventerà uno strumento utile per una nuova generazione di sviluppatori.

en: Gravity Forms API Settings
it: Impostazioni delle API di Gravity Forms

en: Gravity Forms API. Use a consumer key in the username field and a consumer secret in the password field.
it: API di Gravity Forms. Usa una chiave consumatore nel campo 'nome utente'e una chiave segreta consumatore nel campo 'password.'

en: Gravity Forms Add-Ons
it: Add-On di Gravity Forms

en: Gravity Forms Environment
it: Ambiente di Gravity Forms

en: Gravity Forms Widget
it: Widget di Gravity Forms

en: Gravity Forms has been successfully uninstalled. It can be re-activated from the %splugins page%s.
it: Gravity Forms è stato disinstallato con successo. Può essere di nuovo attivato dalla %spagina dei plugin%s.

en: Gravity Forms imported %d %s successfully
it: Gravity Forms ha importato %d %s con successo

en: Gravity Forms integrates with reCAPTCHA, a free CAPTCHA service that uses an advanced risk analysis engine and adaptive challenges to keep automated software from engaging in abusive activities on your site.
it: Gravity Forms integra reCAPTCHA, un servizio gratuito che sostiene la digitalizzazione dei libri mentre protegge i tuo moduli dagli spam bots.

en: Gravity Forms is currently upgrading the database to version %1$s. For sites with a large number of entries this may take a long time. Check the %2$sSystem Status%3$s page for further details.
it: Gravity Forms sta attualmente aggiornando il database alla versione %1$s. In siti con un grande numero di registrazioni questo può richiedere un lungo lasso di tempo. Controlla la pagina %2$sStato del Sistema%3$s per maggiori dettagli.

en: Gravity Forms logging is currently enabled.
it: La registrazione di Gravity Forms è attualmente abilitata.

en: Gravity Forms outputs HTML5 form fields by default. Disable this option if you would like to prevent the plugin from outputting HTML5 form fields.
it: Gravity Forms emette campi modulo HTML5 per impostazione predefinita. Disabilita questa opzione se vuoi evitare che il plugin emetta campi HTML5.

en: Gravity Forms requires MySQL 5 or above.
it: Gravity Forms richiede MySQL 5 o superiore.

en: Gravity Forms requires WordPress %s or greater. You must upgrade WordPress in order to use Gravity Forms
it: Gravity Forms richiede la versione di WordPress %s o una versione successiva. Devi aggiornare WordPress per poter usare Gravity Forms

en: Gravity Forms requires WordPress %s or greater. You must upgrade WordPress in order to use Gravity Forms.
it: Gravity Forms richiede la versione di WordPress %s o una versione successiva. Devi aggiornare WordPress per poter usare Gravity Forms.

en: Gravity Forms will download important bug fixes, security enhancements and plugin updates automatically. Updates are extremely important to the security of your WordPress site.
it: Gravity Forms scaricherà automaticamente importanti correzioni di bug, miglioramenti della protezione e aggiornamenti di plugin. Gli aggiornamenti sono molto importanti per la sicurezza del tuo sito in WordPress.

en: Gray
it: Grigio

en: Greece
it: Grecia

en: Greek
it: Greco

en: Green
it: Verde

en: Greenland
it: Groenlandia

en: Ground Maintenance
it: Manutenzione del suolo

en: Guadeloupe
it: Guadalupa

en: HTML
it: Contenuto HTML

en: HTML Block
it: Blocco HTML

en: HTML Content
it: Contenuto HTML

en: HTTP Referer URL
it: HTTP URL referente

en: HTTP User Agent
it: User agent HTTP

en: Healthcare
it: Assistenza sanitaria

en: Heard Island and McDonald Islands
it: Isole Heard e McDonald

en: Hebrew
it: Ebraico

en: Help
it: Aiuto

en: Help - Gravity Forms
it: Assistenza - Gravity Forms

en: Help Make Gravity Forms Better!
it: Aiutaci a migliorare Gravity Forms!

en: Help us provide care and support for vulnerable adults.
it: Aiutaci a fornire assistenza e supporto alle persone vulnerabili.

en: Helps users ask for a quote for a certain service or product you are selling on your website
it: Aiuta gli utenti a chiedere un preventivo per un determinato servizio o prodotto che vendi sul tuo sito web

en: Helps your users register to a webinar
it: Aiuta i tuoi utenti a registrarsi a un webinar

en: Hi there {Name (First):1.3}. We received the following information from you and will respond to your inquiry as quickly as possible.
it: Ciao {Nome (nome proprio):1.3}. Abbiamo ricevuto le seguenti informazioni e risponderemo alla tua richiesta nel più breve tempo possibile.

en: Hidden
it: Campo Nascosto

en: Hidden Field
it: Campo nascosto

en: Hide
it: Nascondi

en: Hide Address Line 2
it: Nascondi seconda riga indirizzo

en: Hide Country
it: Nascondi Nazione

en: Hide Field Label
it: Nascondi l'etichetta del campo

en: Hide Password
it: Nascondi la password

en: Hide Province Field
it: Nascondi campo Provincia

en: Hide State Field
it: Nascondi campo Stato

en: Hide State/Province/Region
it: Nascondi Stato / Provincia / Regione

en: Hide license information
it: Nascondi le informazioni della licenza

en: Hiding the label can make it difficult for users to fill out your form. Please keep the label visible to improve the accessibility of your form.
it: Nascondere l'etichetta può rendere complicata la compilazione del tuo modulo per gli utenti. Mantieni l'etichetta visibile per migliorare l'accessibilità del tuo modulo.

en: High School
it: Scuola superiore

en: Hmmm, you seem to be using an unsupported browser. To get the most out of the Gravity Forms editing experience you’ll need to switch to a supported browser.
it: Uhm, sembra che tu stia usando un browser non supportato. Per ottenere il massimo dall'esperienza di editing di Gravity Forms dovrai passare a un browser supportato.

en: Holy See
it: Vaticano (Santa Sede)

en: Home URL
it: URL della home

en: Homemaker
it: Casalinga

en: Honeypot Spam Filter
it: Filtro spam honeypot

en: Hong Kong Dollar
it: Dollaro di Hong Kong

en: Hospitality
it: Alberghiero

en: Hospitality/Travel
it: Alberghiero/Turismo

en: Hour
it: Ora

en: Hours
it: Ore

en: Hours You Are Available for Work
it: Orari in cui sei disponibile a lavorare

en: How Can We Reach You?
it: Come possiamo contattarti?

en: How Long
it: Per quanto tempo?

en: How Often
it: Con quale frequenza?

en: How can we help you?
it: Come possiamo aiutarti?

en: How could Acme Products be improved?
it: Come possiamo migliorare Acme Products?

en: How did you hear about this event?
it: Come hai saputo di questo evento?

en: How did you hear about this webinar?
it: Come hai saputo di questo webinar?

en: How many sites do you have Acme Products installed on?
it: Su quanti siti hai installato Acme Products?

en: How would you best describe your website?
it: Come descriveresti il tuo sito web?

en: How would you like the gift certificate delivered?
it: Come desideri che venga consegnato il buono regalo?

en: Human Resources
it: Risorse umane

en: Hungarian
it: Ungherese

en: Hungarian Forint
it: Fiorino ungherese

en: Hungary
it: Ungheria

en: I agree to the handling and storage of my data and to receive marketing communications from Gravity Forms.
it: Acconsento al trattamento e alla conservazione dei miei dati e a ricevere comunicazioni di marketing da Gravity Forms.

en: I agree to the privacy policy.
it: Sottoscrivo la Privacy Policy.

en: I agree with the storage and handling of my data by this website.
it: Acconsento alla memorizzazione e al trattamento dei miei dati da parte di questo sito web.

en: I agree with the storage and handling of my data by this website. - <a target="_blank" href="#" rel="noopener noreferrer">Privacy  Policy</a> <abbr class="wpgdprc-required" title="You need to accept this checkbox.">*</abbr>
it: Acconsento alla memorizzazione e al trattamento dei miei dati da parte di questo sito web. <a target="_blank" href="#" rel="noopener noreferrer">Privacy Policy</a> <abbr class="wpgdprc-required" title="È obbligatorio spuntare questa casella.">*</abbr>

en: I agree with the storage and handling of my data by this website. - <a target="_blank" href="#" rel="noopener noreferrer">Privacy Policy</a> <abbr class="wpgdprc-required" title="You need to accept this checkbox.">*</abbr>
it: Acconsento alla memorizzazione e al trattamento dei miei dati da parte di questo sito web. <a target="_blank" href="#" rel="noopener noreferrer">Privacy Policy</a> <abbr class="wpgdprc-required" title="È obbligatorio spuntare questa casella.">*</abbr>

en: I understand and accept the risk of not enabling background updates.
it: Comprendo e accetto il rischio che deriva dalla mancata abilitazione degli aggiornamenti in sottofondo.

en: I understand the risks of not providing a valid license key.
it: Comprendo il rischio derivante dalla mancata fornitura di una chiave di licenza valida.

en: IMPORTANT: As this is a major update, we strongly recommend creating a backup of your site before updating.
it: IMPORTANTE: Poiché questo è un aggiornamento importante, noi raccomandiamo caldamente di effettuare un backup prima di aggiornare il plugin.

en: IP Address
it: Indirizzo IP

en: IT/Technical
it: Supporto IT/tecnico

en: Iceland
it: Islanda

en: Icelandic
it: Islandese

en: Identification
it: Identificazione

en: Identification Field
it: Campo di identificazione

en: If a valid image url is not present a text-only submit button will be used.
it: Se non è presente un url valido per l'immagine, verrà utilizzato un pulsante di invio di solo testo.

en: If the honeypot flags a submission as spam:
it: Se l'honeypot segnala un invio come spam:

en: If you continue to encounter this error, you can %1$sexport your form%2$s to include in your support request. You can also disable AJAX saving for this form. %3$sLearn more%4$s.
it: Se continui a riscontrare questo errore, puoi %1$sesportare il modulo%2$s e includerlo nella richiesta di assistenza. Puoi anche disattivare il salvataggio AJAX per questo modulo. %3$sMaggiori informazioni%4$s.

en: If you currently have a support ticket open, please do not disable logging until the Support Team has reviewed your logs.
it: Se al momento hai un ticket di supporto aperto, non disabilitare la registrazione fino a quando il team di supporto non avrà esaminato i tuoi registri.

en: If you don't enter a valid license key, you will not be able to update Gravity Forms when important bug fixes and security enhancements are released. This can be a serious security risk for your site.
it: Se non inserisci un codice di licenza valido, non potrai aggiornare Gravity Forms quando saranno rilasciati aggiornamenti con importanti correzioni di errori e miglioramenti della sicurezza. Questo potrebbe mettere a serio rischio la sicurezza del tuo sito.

en: If you have other forms on the page (i.e. Comments Form), specify a higher tabindex start value so that your Gravity Form does not end up with the same tabindices as your other forms. To disable the tabindex, enter 0 (zero).
it: Qualora ci siano altri moduli nella pagina (ad es.: Modulo Commenti), specifica un valore tabindex maggiore di inizio, così che il modulo  Gravity Form non finisca con gli stessi tabindex degli altri moduli. Per disattivare il tabindex, inserisci 0 (zero).

en: If you loved the first product, you're really going to love this one. Don't miss out, order yours while they're still in stock.
it: Se hai amato il primo prodotto, questo ti piacerà moltissimo. Non perdere l'occasione, ordina il tuo finché è ancora disponibile.

en: If you want to keep up to date with what's happening on the blog, sign up for our newsletter!
it: Se vuoi ricevere gli aggiornamenti sulle novità del blog, iscriviti alla nostra newsletter!

en: If you would like to override the default error validation for a field, enter it here.  This message will be displayed if there is an error with this field when the user submits the form.
it: Se vuoi sostituire il messaggio di errore per un campo, puoi farlo qui. Questo sarà visualizzato, nel caso vi sia un errore in questo campo, all'invio del modulo.

en: If you would like to pre-populate the value of a field, enter it here.
it: Se vuoi precompilare il valore di un campo inseriscilo qui.

en: If you're installing Gravity Forms for a client, enable this setting to hide the license information.
it: Se stai installando Gravity Forms per un cliente, attiva questa impostazione per nascondere le informazioni sulla licenza.

en: If you’ve ever had trouble getting your forms to look exactly the way you want, you’ll love the new styling options we’ve added to the block settings. Tweak the color scheme, change the size of inputs, modify button styles, and much more - all from within the WordPress block editor.
it: Se hai mai avuto problemi a dare ai tuoi moduli esattamente l'aspetto che volevi, ti piaceranno le nuove opzioni di stile che abbiamo aggiunto alle impostazioni dei blocchi. Modifica lo schema dei colori, cambia le dimensioni degli input, modifica gli stili dei pulsanti e molto altro ancora, tutto dall'editor dei blocchi di WordPress.

en: Image
it: Immagine

en: Image Meta
it: Metadati Immagine

en: Image Metadata
it: Metadati dell'immagine

en: Image Path:
it: Percorso immagine:

en: Image Path:
it: Percorso immagine:

en: Impersonate account
it: Rappresenta l'account

en: Import
it: Importa

en: Import Forms
it: Importa moduli

en: Import failed.
it: L'importazione non è riuscita.

en: Import/Export
it: Importa/Esporta

en: Import/Export - Gravity Forms
it: Importa/esporta - Gravity Forms

en: Importance
it: Importanza

en: Important
it: Importante

en: Inactive
it: Inattivo

en: Inactive Columns
it: Colonne inattive

en: Include Notes
it: Includi le note

en: Include notes
it: Includi note

en: Include results if
it: Includi i risultati se

en: Incoming Field Data
it: Dati campo in ingresso

en: Increased Form Spam Protection
it: Migliore protezione dei moduli dallo spam

en: Indicates if the feed is active or inactive.
it: Indica se il feed è attivo o inattivo.

en: Indonesian
it: Indonesiano

en: Industry
it: Industria

en: Industry Type
it: Tipo di settore

en: Initial payment
it: Pagamento iniziale

en: Inline
it: In linea

en: Input Mask
it: Maschera di inserimento

en: Input masks provide a visual guide allowing users to more easily enter data in a specific format such as dates and phone numbers.
it: Le maschere di input forniscono una guida visiva che rende 
    più semplice l'inserimento di dati in un formato specifico, come date o numeri di telefono.

en: Insert Choices
it: Inserisci scelte

en: Insert Form
it: Inserisci modulo

en: Insert Merge Tag
it: Inserisci Merge Tag

en: Insert Merge Tags
it: Inserisci Merge Tag

en: Installation Complete
it: L'nstallazione è completata

en: Installation/Maintenance
it: Installazione/Manutenzione

en: Insurance
it: Assicurazioni

en: Intern
it: Stagista

en: Internal Error
it: Errore interno

en: International
it: Internazionale

en: Invalid
it: Non valida

en: Invalid JSON. Properties should be sent as key value pairs.
it: JSON non valido. Le proprietà dovrebbero essere inviate come coppie chiave-valore.

en: Invalid Key - an Enterprise license is required.
it: La chiave non è valida - è richiesta una licenza Enterprise.

en: Invalid License Key
it: La chiave di licenza non è valida

en: Invalid credit card number.
it: Numero carta di credito non valido.

en: Invalid entry
it: Inserimento non valido

en: Invalid entry id.
it: L'ID della registrazione non è valido.

en: Invalid entry id: %s
it: ID Registrazione non valido: %s

en: Invalid feed id.
it: L'ID della registrazione non è valido.

en: Invalid form id.
it: L'ID del modulo non è valido.

en: Invalid form object
it: Oggetto del modulo non valido

en: Invalid form objects
it: Oggetti del modulo non validi

en: Invalid log file.
it: Il file del log non è valido.

en: Invalid nonce - nonce has already been used.
it: Il nonce non è valido - questo nonce è già stato usato.

en: Invalid note
it: Nota non valida

en: Invalid note format
it: Formato della nota non valido

en: Invalid note id.
it: L'ID della nota non è valido.

en: Invalid or Expired Key - Please make sure you have entered the correct value and that your key is not expired.
it: Il codice non è valido o scaduto - assicurati di aver inserito il valore corretto e che il tuo codice non sia scaduto.

en: Invalid or Expired Key : Please make sure you have entered the correct value and that your key is not expired.
it: Codice non valido o scaduto: assicurati di aver inserito il valore corretto e che il tuo codice non sia scaduto.

en: Invalid or Expired.
it: Invalida o scaduta

en: Invalid or empty note
it: Nota non valida o vuota

en: Invalid selection.
it: La selezione non è valida.

en: Invalid selection. Please select from the available choices.
it: Selezione non valida. Seleziona una delle scelte disponibili.

en: Invalid signature - failed to sort parameters.
it: La firma non è valida - l'ordinamento dei parametri non è riuscito.

en: Invalid signature - provided signature does not match.
it: La firma non è valida - la firma fornita non corrisponde.

en: Invalid signature - signature method is invalid.
it: La firma non è valida - il metodo di firma non è valido.

en: Invalid timestamp.
it: La marca temporale non è valida.

en: Invalid value
it: Valore non valido

en: Invisible
it: Invisibile

en: Ireland
it: Irlanda

en: Isle of Man
it: Isola di Man

en: Israel
it: Israele

en: Israeli New Sheqel
it: Nuovo siclo israeliano

en: Italian
it: Italiano

en: Italy
it: Italia

en: Item
it: Voce

en: Item has been deleted.
it: Il messaggio è stato eliminato.

en: Item has been saved.
it: L'oggetto è stato salvato.

en: Jamaica
it: Giamaica

en: Jan
it: Genn

en: January
it: Gennaio

en: Japan
it: Giappone

en: Japanese
it: Giapponese

en: Japanese Yen
it: Yen giapponese

en: Jersey
it: Maglia

en: Job Search Aids
it: Supporto Ricerca Lavoro

en: Job Type
it: Tipo di lavoro

en: Jordan
it: Giordania

en: Jul
it: Lug

en: July
it: Luglio

en: Jun
it: Giu

en: June
it: Giugno

en: Just one
it: Solo uno

en: Kazakhstan
it: Kazakistan

en: Keep background updates enabled
it: Tieni abilitati gli aggiornamenti in background.

en: Keep me up to date!
it: Voglio ricevere gli aggiornamenti!

en: Key
it: Codice

en: Korea, Democratic People's Republic of
it: Corea, (Repubblica Democratica Popolare di)

en: Korea, Republic of
it: Corea, Repubblica di

en: Korean
it: Coreano

en: Kyrgyzstan
it: Kirghizistan

en: Label
it: Etichetta

en: Label Placement
it: Posizione dell'etichetta

en: Label Visibility
it: Visibilità dell'etichetta

en: Landscape Gardening
it: Architettura del paesaggio

en: Language
it: Lingua

en: Lao People's Democratic Republic
it: Laos

en: Laothian
it: Laotiano

en: Large
it: Grande

en: Large - Centered
it: Grande - Centrato

en: Large - Left Aligned
it: Grande - Allineata a sinistra

en: Large - Right Aligned
it: Grande - Allineata a destra

en: Last
it: Cognome

en: Last 30 Days
it: Ultimo 30 giorni

en: Last Access
it: Ultimo accesso

en: Last Entry: %s
it: Ultima registrazione: %s

en: Last Name
it: Cognome

en: Last page options
it: Opzioni dell'ultima pagina

en: Late Afternoon
it: Tardo pomeriggio

en: Latest values:
it: Ultimi valori:

en: Latvia
it: Lettonia

en: Latvian
it: Lettone

en: Law Enforcement/Security
it: Forze dell'ordine/Sicurezza

en: Learn More
it: Scopri di più

en: Learn more
it: Scopri di più

en: Learn more about form legacy markup
it: Per saperne di più sul markup legacy dei moduli

en: Lebanon
it: Libano

en: Left aligned
it: Allineamento a sinistra

en: Legacy Markup
it: Legacy del markup

en: Legacy Settings
it: Impostazioni di legacy

en: Legal
it: Giuridico

en: Less than a month
it: Meno di un mese

en: Less than once a month
it: Meno di una volta al mese

en: Let users sign up to your newsletter
it: Consenti agli utenti di iscriversi alla tua newsletter

en: Let your users book tickets for an event
it: Permetti ai tuoi utenti di prenotare i biglietti per un evento

en: Let your users register to your website easily
it: Consenti agli utenti di registrarsi facilmente al tuo sito web

en: Let's get you set up!
it: Cominciamo!

en: Libya
it: Libia

en: License Activations
it: Attivazioni della licenza

en: License Key
it: Codice della licenza

en: License Key Validated
it: Chiave di licenza convalidata

en: License Status
it: Stato della licenza

en: License Type
it: Tipo di licenza

en: License key is managed by the administrator of this network
it: La chiave di licenza è gestita dall'amministratore di questa rete.

en: License successfully removed.
it: La licenza è stata rimossa con successo.

en: Light
it: Chiaro

en: Limit Form Activity
it: Limita l'attività del modulo

en: Limit Number of Entries
it: Limita il numero di registrazioni

en: Limit number of entries
it: Limita numero registrazioni

en: Limit the number of entries a form can generate and/or schedule a time period the form is active.
it: Limita il numero delle registrazioni che un modulo può generare e/o programma un periodo di tempo relativo all'attività del modulo.

en: Link Text
it: Testo del link

en: Link to continue editing later
it: Link per continuare le modifiche in un secondo momento

en: List
it: Elenco

en: Lithuania
it: Lituania

en: Lithuanian
it: Lituano

en: Loaded Extensions
it: Estensioni caricate

en: Loading
it: Caricamento in corso

en: Loading...
it: In caricamento ...

en: Log Files
it: File del registro

en: Log file could not be deleted.
it: Il file del registro - log - non può essere eliminato.

en: Log file was successfully deleted.
it: Il file del registro - log - è stato eliminato con successo.

en: Logging
it: Abilitazione del registro - log -

en: Logging Settings
it: Impostazioni di registrazione

en: Logging assists in tracking down issues by logging debug and error messages in Gravity Forms Core and Gravity Forms Add-Ons. Important information may be included in the logging messages, including API usernames, passwords and credit card numbers. Logging is intended only to be used temporarily while trying to track down issues. Once the issue is identified and resolved, it should be disabled.
it: L'abilitazione del registro - log - aiuta a identificare i problemi attraverso la registrazione del debug e dei messaggi di errore nel codice di Gravity Forms e dei suoi Add-Ons. Informazioni importanti possono essere incluse nei messaggi del registro, inclusi gli username API, le password e i numeri delle carte di credito. Il registro deve essere solo utilizzato temporaneamente per individuare i problemi. Una volta identificato e risolto il problema, dovrebbe essere disattivato.

en: Logging disabled.
it: Registro - log - disabilitato

en: Luxembourg
it: Lussemburgo

en: MM slash DD slash YYYY
it: MM slash GG slash AAAA

en: Make sure you have copied the consumer key and secret below. They will not be available once you leave this page.
it: Assicurati di aver copiato la chiave del consumatore e la chiave segreta del consumatore qui sotto. Non saranno più disponibili dopo aver lasciato questa pagina.

en: Malay
it: Malese

en: Malaysia
it: Malesia

en: Malaysian Ringgit
it: Ringgit malese

en: Maldives
it: Maldive

en: Male
it: Maschile

en: Male, Female, Non-binary, Agender, My gender is not listed, Prefer not to answer
it: Donna, Uomo, Non binario, Agender, Il mio genere non è in lista, Preferisco non rispondere

en: Manage
it: Gestisci

en: Manage Add-Ons
it: Gestisci gli Add-On

en: Manage Updates
it: Gestisci gli aggiornamenti

en: Manage last page options
it: Gestisci le opzioni dell'ultima pagina

en: Manage pagination options
it: Gestisci le opzioni per la paginazione

en: Management/Executive
it: Responsabile/Dirigente

en: Manufacturing/Operations
it: Manifatturiero/Direzione

en: Map your Form Fields to the available listed fields.
it: Associa i campi del modulo all'elenco dei campi disponibili

en: March
it: Marzo

en: Marital Status
it: Stato civile

en: Mark as Active
it: Segna come attivo

en: Mark as Inactive
it: Segna come inattivo

en: Mark as Read
it: Segnala come letto

en: Mark as Spam
it: Segnala come spam

en: Mark as Unread
it: Segnala da leggere

en: Mark read
it: Segnala come letto

en: Mark this entry as not spam
it: Segnala questa registrazione come non spam

en: Mark this entry as spam
it: Segnala questa registrazione come spam

en: Mark this entry as unread
it: Segnala questa registrazione come non letta

en: Mark unread
it: Segnala come non letto

en: Married
it: Sposato/a

en: Marshall Islands
it: Isole Marshall

en: Martinique
it: Martinica

en: Mask
it: Maschera

en: Math Challenge
it: Verifica numerica

en: Max. file size: %s
it: Dimensione max del file: %s

en: Max. files: %s
it: Numero max di file: %s

en: Maximum Characters
it: Numero massimo di caratteri

en: Maximum Execution Time
it: Tempo massimo di esecuzione

en: Maximum File Size
it: Dimensione massima del file

en: Maximum File Upload Size
it: Dimensione massima per il caricamento del file

en: Maximum File Uploads
it: Numero massimo di file consentiti per il caricamento

en: Maximum Input Variables
it: Variabili massime di input

en: Maximum Number of Files
it: Numero massimo di file

en: Maximum Post Size
it: Dimensione massima dell'articolo

en: Maximum Rows
it: Numero massimo di righe

en: Maximum allowed on this server: %sMB
it: Dimensione massima prevista per questo server: %sMB

en: Maximum number of files reached
it: Numero massimo di file raggiunto

en: May
it: Maggio

en: Mbstring Enabled
it: Mbstring è stato abilitato

en: Mcrypt Enabled
it: Mcrypt è stato abilitato

en: Medium
it: Media

en: Medium - Centered
it: Media - Centrata

en: Medium - Left Aligned
it: Media - Allineata a sinistra

en: Medium - Right Aligned
it: Media - Allineata a destra

en: Memory Limit
it: Limite di memoria

en: Message
it: Messaggio

en: Mexican Peso
it: Peso messicano

en: Mexico
it: Messico

en: Middle
it: Medio

en: Migrating entry notes.
it: Migrazione delle note delle registrazioni

en: Migrating forms.
it: Migrazione dei moduli.

en: Migrating incomplete submissions.
it: Migrazione degli invii incompleti.

en: Migrating leads. Step 1/3 Migrating entry headers. %d rows remaining.
it: Migrazioni dei leads. Step 1/3 Migrazione delle intestazioni delle registrazioni. Rimangono %d righe.

en: Migrating leads. Step 2/3 Migrating entry details. %d rows remaining.
it: Migrazioni dei leads. Step 2/3 Migrazione dei dettagli delle registrazioni. Rimangono %d righe.

en: Migrating leads. Step 3/3 Migrating entry meta. %d rows remaining.
it: Migrazioni dei leads. Step 3/3 Migrazione dei meta delle registrazioni. Rimangono %d righe.

en: Minimum Strength
it: Sicurezza minima della password

en: Minute
it: Minuto

en: Minutes
it: Minuti

en: Mismatch
it: Discordanza

en: Miss
it: Sig.ina

en: Missing Key Value Pairs JSON
it: Il JSON del Key Value Pairs è mancante

en: Missing OAuth parameter %s | Missing OAuth parameters %s
it[0]:          Parametro OAuth mancante %s
it[1]:          Parametri OAuth mancanti %s

en: Missing add-on slug
it: Manca ID Registrazione

en: Missing entry JSON
it: Il JSON della registrazione è mancante

en: Missing entry id
it: Manca ID Registrazione

en: Missing feed JSON
it: Il JSON della registrazione è mancante

en: Missing feed meta
it: Il JSON della registrazione è mancante

en: Missing form id
it: Manca l'ID del modulo

en: Missing note id
it: Manca l'ID della nota

en: Mo
it: Lun

en: Moldova
it: Moldavia

en: Monday
it: Lunedì

en: Mongolian
it: Mongolo

en: Month
it: Mese

en: Monthly
it: Mensile

en: Months of the Year
it: Mesi dell'anno

en: More About You
it: Più info su di te

en: More Developer Features
it: Più funzionalità per lo sviluppo

en: Mornings
it: Mattino

en: Morocco
it: Marocco

en: Move
it: Muovi

en: Move this entry to the trash
it: Sposta questa registrazione nel cestino

en: Move this form to the trash
it: Sposta il modulo nel cestino

en: Move to Trash
it: Sposta nel Cestino

en: Move to trash
it: Sposta nel cestino

en: Mozambique
it: Mozambico

en: Mr.
it: Sig.

en: Mr., Mrs., Miss, Ms., Mx., Dr., Prof., Rev.
it: Sig.ra, Sig., Dr.ssa, Dr., Prof.ssa, Prof., Don

en: Mrs.
it: Sig.ra

en: Ms.
it: Signora

en: Much Better
it: Molto meglio

en: Much Worse
it: Molto peggio

en: Multi Select
it: Selez. Multipla

en: Multiple Files
it: File multipli

en: My Super Awesome Product
it: Il mio super fantastico prodotto

en: My gender isn't listed
it: La mia identità di genere non è in lista

en: MySQL - Local time
it: MySQL - Ora locale

en: Myanmar
it: Birmania

en: Name
it: Nome

en: Name (First)
it: Nome (di battesimo)

en: Name (Last)
it: Nome (cognome)

en: Name Fields
it: Campi Nome

en: Name Format
it: Formato nome

en: Name Prefix Choices
it: Scelte per il prefisso del Nome

en: Name each of the pages on your form.  Page names are displayed with the selected progress indicator.
it: Dai un nome a ciascuna delle pagine del modulo. I nomi delle pagine sono visualizzati con l'ndicatore di avanzamento selezionato.

en: Name of Recipient
it: Nome del destinatario

en: Narrow the results by adding filters. Note that some field types support more options than others.
it: Restringi i risultati aggiungendo dei filtri. Nota che alcuni tipi di campo supportano più opzioni rispetto ad altri.

en: Netherlands
it: Paesi Bassi

en: Network Active Plugins
it: Plugin del network attivi

en: Neutral
it: Neutrale

en: Never Accessed
it: L'accesso non è mai stato effettuato

en: Never start from scratch again. Gravity Forms comes with several pre-built form templates to help you save even more time. We truly made the most beginner-friendly WordPress forms plugin in the market.
it: Non dovrai più iniziare tutto da zero. Gravity Forms include diversi template di moduli precostituiti che ti aiutano a risparmiare ancora più tempo. Abbiamo creato il plugin WordPress per moduli più facile da usare per chi è agli inizi.

en: Never used
it: Mai utilizzato

en: New
it: Nuovo

en: New Blank Form
it: Nuovo modulo vuoto

en: New Caledonia
it: Nuova Caledonia

en: New Form
it: Nuovo Modulo

en: New Form - Gravity Forms
it: Nuovo modulo - Gravity Forms

en: New Form Template Library
it: Nuova libreria dei template per moduli

en: New Zealand
it: Nuova Zelanda

en: New Zealand Dollar
it: Dollaro neozelandese

en: New customers will appreciate the ease-of-use, while seasoned customers will find their setup times substantially reduced.
it: I nuovi clienti apprezzeranno la facilità d'uso, mentre quelli più esperti troveranno i tempi di configurazione notevolmente ridotti.

en: New row added.
it: È stata aggiunta una nuova riga.

en: New submission from
it: Un nuovo invio da

en: New submission from {form_title}
it: Un nuovo invio da {form_title}

en: New version %s available.
it: È disponibile la nuova versione di %s.

en: Newfoundland and Labrador
it: Terranova e Labrador

en: Newsletter Signup Form
it: Modulo di iscrizione alla newsletter

en: Next
it: Successivo

en: Next Button
it: Pulsante successivo

en: Next Button Conditional Logic
it: Pulsante successivo Logica Condizionale

en: Next Button Image
it: Immagine pulsante Successivo

en: Next Button Text
it: Testo pulsante Successivo

en: Next Page
it: Pagina successiva

en: Next Steps: Install a Payment Add-On
it: Prossimi passi: installare un add-on per i pagamenti

en: Next Steps: Install the PayPal Checkout Add-On
it: Prossimi passi: installare l'add-on PayPal Checkout

en: Next Steps: Install the Stripe Add-On
it: Prossimi passi: installare l'add-on Stripe

en: Next Steps: Install the Survey Add-On
it: Prossimi passi: installare l'add-on Survey.

en: Next Steps: Install the User Registration Add-On
it: Prossimi passi: installare l'add-on User Registration

en: Next Steps: Sync an Email Add-On
it: Prossimi passi: sincronizzare un add-on per email

en: No Conflict Mode
it: Modalità No-Conflict

en: No Duplicates
it: Nessun duplicato

en: No Icon
it: Nessuna icona

en: No Matching Fields
it: Non ci sono campi corrispondenti

en: No entries for this field
it: Nessun dato in questo campo

en: No field selected
it: Non è stato selezionato alcun campo

en: No forms were found for your search query. %sView all forms%s.
it: Nessun modulo è stato trovato per la tua ricerca. %sVisualizza tutti i moduli%s.

en: No mapping fields are available.
it: Non ci sono campi di mappatura disponibili.

en: No notifications have been selected. Please select a notification to be sent.
it: Non è stata selezionata alcuna notifica. Seleziona una notifica da inviare.

en: No property values were found in the request body
it: Nessun valore relativo alle proprietà è stato trovato nel corpo della richiesta

en: No response
it: Nessuna risposta

en: No results
it: Nessun risultato

en: No results matched
it: Nessun risultato corrispondente

en: No results.
it: Nessun risultato

en: No-Conflict Mode
it: Modalità No-Conflict

en: Non-Profit/Volunteer
it: Non-Profit/Volontariato

en: Non-binary
it: Non binario

en: None
it: Nessuno

en: Nonprofit
it: Non-profit

en: Norfolk Island
it: Isole Norfolk

en: North America
it: America del Nord

en: North Macedonia
it: Macedonia del Nord

en: Northern Mariana Islands
it: Isole Marianne Settentrionali

en: Northwest Territories
it: Territori Del Nord-Ovest

en: Norway
it: Norvegia

en: Norwegian
it: Norvegese

en: Norwegian Krone
it: Corona norvegese

en: Not Checked
it: Non verificato

en: Not Important
it: Non importante

en: Not Spam
it: Non spam

en: Not Sure
it: Non sono sicuro

en: Not Using the Block Editor?
it: Non stai usando l'editor a blocchi?

en: Not authorized
it: Non autorizzato

en: Not employed and not looking for work
it: Disoccupato/a e non in cerca di lavoro

en: Not employed but looking for work
it: Disoccupato, ma in cerca di lavoro

en: Not found
it: Non è stato trovato

en: Not implemented
it: Non è stato implementato

en: Not so great
it: Non ottimo

en: Not writable
it: Non scrivibile

en: Note not found
it: La nota non è stata trovata

en: Note: This is a simple form preview. This form may display differently when added to your page based on normal inheritance from parent theme styles.
it: Nota: questa è l'anteprima di un modulo. Se aggiungi il modulo a una pagina basata sullo stile di una tema ne erediterà lo stile e la visualizzazione potrebbe essere diversa.

en: Note: This link will expire after 30 days.
it: Nota: Questo link scadrà dopo 30 giorni.

en: Notes
it: Note

en: Notification deleted.
it: La notifica è stata eliminata.

en: Notification duplicated.
it: Notifica duplicata.

en: Notification not found
it: La notifica non è stata trovata

en: Notifications
it: Notifiche

en: Notifications for %s were resent successfully.
it: Le notifiche per %s sono state re-inviate con successo.

en: Notifications were resent successfully.
it: Le notifiche sono state inviate nuovamente con successo.

en: Nova Scotia
it: Nuova Scozia

en: November
it: Novembre

en: Now each of your forms can be tailored to look and feel exactly how you need them to, without the need to write a single line of CSS.
it: Ora ognuno dei tuoi moduli può essere personalizzato per avere l'aspetto che desideri, senza dover scrivere una sola riga di CSS.

en: Number
it: Numero

en: Number Format
it: Formato del numero

en: Number Range
it: Valori di Riferimento

en: Number of Entries
it: Numero di registrazioni

en: Number of days to retain entries before trashing/deleting:
it: Numero dei giorni di conservazione delle registrazioni prima di essere spostate nel cestino/eliminate

en: Number of entries per page:
it: Numero di voci per pagina:

en: Number of tickets needed
it: Numero dei biglietti richiesti

en: Oct
it: Ott

en: October
it: Ottobre

en: Off
it: No

en: Offers a “yes/no” consent checkbox and a detailed description of what is being consented to.
it: Offre una casella per indicare il consenso "sì/no" e una descrizione dettagliata di ciò a cui si sta dando il consenso.

en: On
it: Sì

en: Once a month
it: Una volta al mese

en: Once a week
it: Una volta alla settimana

en: Once troubleshooting is complete, %1$sclick here to disable logging and permanently delete your log files.%2$s
it: Una volta completata la risoluzione dei problemi, %1$sfai clic qui per disabilitare la registrazione e cancellare definitivamente i tuoi file di registro.%2$s

en: Only digits are allowed
it: Sono permesse solo cifre

en: Only one Post Content field can be added to the form
it: Solo un campo Spedizione Contenuto Articolo  può essere aggiunto al modulo

en: Only one Post Excerpt field can be added to the form
it: Solo un campo Riassunto Articolo può essere aggiunto al modulo

en: Only one Post Title field can be added to the form
it: Solo un campo Titolo Articolo può essere aggiunto al modulo

en: Only one Shipping field can be added to the form
it: Solo un campo Spedizione può essere aggiunto al modulo

en: Only one credit card field can be added to the form
it: Solo un campo Carta di Credito può essere aggiunto al modulo

en: Only one reCAPTCHA field can be added to the form
it: Nel modulo può essere inserito un solo campo reCAPTCHA

en: Oops! There was an error saving the form title. Please refresh the page and try again.
it: Si è verificato un errore durante il salvataggio del titolo del modulo. Ricarica la pagina e prova di nuovo.

en: Oops! We could not locate your form.
it: Oops! Non è stato possibile trovare il tuo modulo.

en: Oops! We could not locate your form. Please try again.
it: Oops! Non è stato possibile trovare il tuo modulo. Prova di nuovo.

en: Oops! We couldn't find your entry. Please try again
it: Ops! Non troviamo la tua registrazione. Prova di nuovo

en: Oops! You have unsaved changes in the form, before you can continue with embedding it please save your changes.
it: Ops! Ci sono modifiche non salvate in questo modulo. Prima di continuare a incorporarlo salva le modifiche.

en: Oops!! Something went wrong. %sPlease try again or %scontact us%s.
it: Ops!! Qualcosa non ha funzionato. %sProva di nuovo oppure %scontattaci%s.

en: Oops!! Something went wrong.%sPlease try again or %scontact us%s.
it: Ops!! Qualcosa non ha funzionato. %sProva di nuovo oppure %scontattaci%s.

en: Open Date Picker
it: Apri il selettore di date

en: Option
it: Opzione

en: Option Label
it: Etichetta Opzione

en: Optional form fields
it: Campi modulo facoltativi

en: Options
it: Opzioni

en: Orange
it: Arancione

en: Order
it: Ordine

en: Orders
it: Ordini

en: Other
it: Altro

en: Other Amount
it: Altro importo

en: Other Choice, please specify
it: Altra scelta, specifica

en: Other Data
it: Altri dati

en: Other Settings
it: Altre impostazioni

en: Other amount
it: Altro importo

en: Output CSS
it: Visualizzazione CSS

en: Output Default CSS
it: Visualizzazione predefinita del CSS

en: Over 3 years
it: Oltre 3 anni

en: Overnight Shipping
it: Spedizione prioritaria

en: Override Notifications
it: Sovrascrivi Notifiche

en: PAGE BREAK
it: INTERRUZIONE DI PAGINA

en: PHP - Local time
it: PHP - Ora locale

en: Page
it: Pagina

en: Page Conditional Logic
it: Pagina Logica Condizionale

en: Page Names
it: Nomi delle pagine

en: Pagination
it: Impaginazione

en: Pagination Options
it: Opzioni per la paginazione

en: Paid
it: Pagato

en: Palestine, State of
it: Stato della Palestina

en: Papua New Guinea
it: Papua Nuova Guinea

en: Paragraph Text
it: Paragrafo

en: Parameter Name
it: Nome del parametro

en: Parameter Name:
it: Nome parametro:

en: Parent
it: Genitore

en: Pass Data Via Query String
it: Trasferimento dati via Query String

en: Pass Field Data via Query String
it: Passa i dati del campo tramite una stringa di query

en: Password Fields
it: Campi della password

en: Password Visibility Toggle
it: Commutatore della visibilità della password

en: Password strength unknown
it: Non è possibile indicare la sicurezza della password

en: Past Participant
it: Partecipante precedente

en: Paste Your License Key Here
it: Incolla qui la tua chiave di licenza

en: Paste your license key here
it: Incolla qui la tua chiave di licenza

en: PayPal Checkout Form
it: Modulo di pagamento PayPal

en: Payment Amount
it: Importo del pagamento

en: Payment Date
it: data pagamento

en: Payment Details
it: Dettaglio del pagamento

en: Payment Form
it: Modulo del pagamento

en: Payment Method
it: Metodo di pagamento

en: Payment Processor
it: Processore di pagamenti

en: Payment Status
it: Stato del pagamento

en: Payment failed to be captured. Reason: %s
it: L'acquisizione del pagamento è fallita. Causa: %s.

en: Payment has been authorized. Amount: %s. Transaction Id: %s.
it: Il pagamento è stato autorizzato. Importo: %s. ID della transazione: %s.

en: Payment has been completed. Amount: %s. Transaction Id: %s.
it: Il pagamento è andato a buon fine. Importo: %s. ID della transazione: %s.

en: Payment has been refunded. Amount: %s. Transaction Id: %s.
it: Il pagamento è stato rimborsato. Importo: %s. ID della transazione: %s.

en: Payment has failed. Amount: %s.
it: Il pagamento non è andato a buon fine. Importo: %s.

en: Payment is pending. Amount: %s. Transaction Id: %s.
it: Pagamento in attesa. Importo: %s. ID della transazione: %s.

en: Pending
it: In attesa

en: Pending Review
it: Revisione in sospeso

en: Per Diem
it: A giornata

en: Permalinks are not in the correct format.
it: I permalink non sono nel formato corretto.

en: Permanently Delete Entries
it: Elimina in modo definitivo le voci

en: Permission denied
it: Permesso negato

en: Permissions
it: Permessi

en: Persian
it: Persiano

en: Personal Business/Services
it: Attività/servizi personali

en: Personal Data
it: Dati personali

en: Personalize your Gravity Forms experience
it: Personalizza la tua esperienza con Gravity Forms

en: Pharmaceutical/Biotech
it: Farmaceutica/Biotecnologie

en: Philippine Peso
it: Peso filippino

en: Philippines
it: Filippine

en: Phone
it: Telefono

en: Phone Format
it: Formato telefono

en: Phone Number Format
it: Formato Numero Telefonico

en: Phone format:
it: Formato telefono:

en: Placeholder
it: Segnaposto

en: Placeholder Label
it: Etichetta segnaposto

en: Placeholder text is not supported when using the Rich Text Editor.
it: Il testo segnaposto non è supportato quando si usa il Rich Text Editor.

en: Placeholder:
it: Segnaposto:

en: Placeholders
it: Segnaposto

en: Placeholders will not be submitted along with the form. Use Placeholders to give a hint at the expected value or format.
it: I segnaposti non saranno presentati insieme al modulo. Utilizza i segnaposti per dare un suggerimento relativo al valore o al formato previsto.

en: Places a block of free form HTML anywhere in your form.
it: Posiziona un blocco di HTML libero in qualsiasi punto del tuo modulo.

en: Please %1$scontact our support team%2$s.
it: %1$sContatta il nostro team di supporto%2$s.

en: Please accept the terms
it: Accetta le condizioni

en: Please accept the terms.
it: Accetta le condizioni.

en: Please add a %s field to your form.
it: Aggiungi un campo %s al modulo.

en: Please complete the following fields: %s.
it: Completa i campi seguenti: %s.

en: Please complete the following form to register on our site. Thanks.
it: Compila il seguente modulo per registrarti sul nostro sito. Grazie.

en: Please complete the reCAPTCHA widget to validate your reCAPTCHA keys:
it: Completa il widget reCAPTCHA per validare le chiavi reCAPTCHA:

en: Please complete this form to register for the event.
it: Completa questo modulo per registrarti all'evento.

en: Please enter a Title for this form. When adding the form to a page or post, you will have the option to hide the title.
it: Inserisci un Titolo per questo modulo. Quando aggiungerai il modulo in un articolo o pagina, potrai scegliere di nasconderlo.

en: Please enter a URL.
it: Inserisci un URL.

en: Please enter a confirmation name.
it: Inserisci un nome di conferma.

en: Please enter a form title.
it: Inserisci un titolo per il modulo

en: Please enter a number from %1$s to %2$s.
it: Inserisci un numero compreso tra %1$s e %2$s.

en: Please enter a number greater than or equal to %s.
it: Inserisci un numero maggiore o uguale a %s.

en: Please enter a number less than or equal to %s.
it: Inserisci un numero inferiore o uguale a %s.

en: Please enter a unique form title, this title is used for an existing form.
it: Inserisci un titolo unico per il modulo, stai già usando questo titolo per un modulo esistente.

en: Please enter a unique form title.
it: Inserisci un titolo originale per il modulo

en: Please enter a valid Website URL (e.g. https://gravityforms.com).
it: Inserisci un URL valido (per esempio https://www.gravityforms.com).

en: Please enter a valid amount.
it: Inserisci un importo valido.

en: Please enter a valid date in the format (%s).
it: Inserisci una data valida nel formato (%s).

en: Please enter a valid date.
it: Inserisci una data valida.

en: Please enter a valid email address for all highlighted routing rules above.
it: Inserisci un indirizzo email valido per tutte le regole per lo smistamento evidenziate qui sopra.

en: Please enter a valid email address or merge tag in the BCC field.
it: Inserisci un indirizzo email valido o un Merge Tag nel campo Ccn.

en: Please enter a valid email address or merge tag in the CC field.
it: Inserisci un indirizzo email valido o fai un merge-tag nel campo CC.

en: Please enter a valid email address or merge tag in the From Email field.
it: Inserisci un indirizzo email valido o un tag merge nel campo Rispondi a dell'email.

en: Please enter a valid email address or merge tag in the Reply To field.
it: Inserisci un indirizzo email valido o un Merge Tag nel campo Rispondi a.

en: Please enter a valid email address.
it: Inserisci un indirizzo email valido.

en: Please enter a valid form title.
it: Inserisci un titolo di modulo valido.

en: Please enter a valid license key to see details.
it: Inserisci una chiave di licenza valida per vedere i dettagli.

en: Please enter a valid license key.
it: Inserisci un codice di licenza valido

en: Please enter a valid number.
it: Introduci un numero valido.

en: Please enter a valid quantity
it: Inserisci una quantità valida.

en: Please enter a valid quantity. Quantity cannot contain decimals.
it: Inserisci una quantità valida. Le quantità non possono contenere decimali.

en: Please enter a valid time.
it: Inserisci un orario valido.

en: Please enter a valid value.
it: Inserisci un valore valido.

en: Please enter name.
it: Inserisci il nome.

en: Please enter your card's security code.
it: Inserisci il codice di sicurezza della carta.

en: Please enter your credit card information.
it: Inserisci i dati della tua carta di credito.

en: Please fill out the information below and we will be in touch shortly with your personalized quote.
it: Compila le informazioni sottostanti e ti contatteremo a breve con il tuo preventivo personalizzato.

en: Please get in contact using the form below...
it: Contattaci usando il modulo qui sotto...

en: Please let us know what's on your mind. Have a question for us? Ask away.
it: Facci sapere cosa pensi. Hai una domanda da farci? Chiedi pure.

en: Please list your previous employers, the dates you worked and the position you held
it: Elenca i tuoi precedenti datori di lavoro, le date in cui hai lavorato per loro e la posizione ricoperta

en: Please note, only v2 keys are supported and checkbox keys are not compatible with invisible reCAPTCHA.
it: Attenzione, il reCAPTCHA invisibile supporta solo chiavi v2 e le chiavi con caselle di spunta non sono compatibili .

en: Please register your copy of Gravity Forms to enable automatic updates.
it: Registra la tua copia di Gravity Forms per abilitare gli aggiornamenti automatici.

en: Please resolve the following issues to use %s:
it: Devi risolvere le seguenti problematiche per utilizzare %s:

en: Please review the %sdocumentation%s first. If you still can't find the answer %sopen a support ticket%s and we will be happy to answer your questions and assist you with any problems.
it: Prima rivedi la %sdocumentazione%s. Se ancora non riesci a trovare la risposta, %sapri un ticket di supporto%s e saremo felici di rispondere alle tue domande e di assisterti in caso di problemi.

en: Please review the fields below.
it: Verifica i campi qui sotto.

en: Please select a form
it: Seleziona un modulo

en: Please select a form.
it: Seleziona un modulo.

en: Please select a page.
it: Seleziona una pagina.

en: Please select an Email Address field.
it: Seleziona un campo Indirizzo email.

en: Please select at least one entry.
it: Seleziona almeno una registrazione.

en: Please select at least one entry...
it: Seleziona almeno una registrazione ...

en: Please select the currency for your location.  Currency is used for pricing fields and price calculations.
it: Seleziona la valuta del tuo paese. La valuta sarà usata per i Campi Prezzo e per il calcolo dei prezzi.

en: Please select the fields to be exported
it: Seleziona i campi che vuoi esportare

en: Please select the forms to be exported
it: Seleziona i moduli da esportare

en: Please select the service/s you require...
it: Seleziona i servizi di cui hai bisogno...

en: Please tell us what hours you are available for work each day of the week.
it: Indica i giorni della settimana e gli orari in cui sei disponibile a lavorare.

en: Please use the following link to return and complete this form from any computer.
it: Usa questo link per completare e inviare questo modulo da qualsiasi computer.

en: Please wait for the uploading to complete
it: Aspetta che il caricamento sia completato

en: Plugin Logging Settings
it: Impostazioni plugin di abilitazione del registro

en: Poland
it: Polonia

en: Polish
it: Polacco

en: Polish Zloty
it: Zloty polacco

en: Port
it: Porta

en: Portugal
it: Portogallo

en: Portuguese
it: Portoghese

en: Portuguese (Brazil)
it: Portoghese (Brasile)

en: Portuguese (Portugal)
it: Portoghese (Portogallo)

en: Position
it: Posizione

en: Position / Job Title
it: Posizione/Titolo professionale

en: Position You're Applying For
it: Posizione a cui ti stai candidando

en: Post
it: Articolo

en: Post Author
it: Autore dell'articolo

en: Post Body
it: Corpo dell'articolo

en: Post Category
it: Categoria articolo

en: Post Content Template
it: Template Contenuti Articolo

en: Post Custom Field
it: Campo personalizzato dell'articolo

en: Post Edit URL
it: URL modifica articolo

en: Post Excerpt
it: Riassunto dell'Articolo

en: Post Fields
it: Campi Articolo

en: Post Fields allow you to add fields to your form that create Post Drafts in WordPress from the submitted data.
it: I Campi Articolo permettono di aggiungere campi al modulo che crea, in WordPress, bozze di articoli con i dati inviati dal modulo.

en: Post Format
it: Formato articolo

en: Post Id
it: ID articolo

en: Post Image
it: Immagine

en: Post Payment Actions
it: Azioni post-pagamento

en: Post Status
it: Stato articolo

en: Post Tags
it: Tag dell'articolo

en: Post Title
it: Titolo articolo

en: Post Title Template
it: Template Titolo Articolo

en: Postal Code
it: Codice postale

en: Pound Sterling
it: Sterlina britannica

en: Predefined Choices
it: Scelte predefinite

en: Prefer Not to Answer
it: Preferisco non rispondere

en: Preferences updated.
it: Le preferenze sono state aggiornate.

en: Preferred Method of Contact
it: Metodo di contatto preferito

en: Prefix
it: Prefisso

en: Prefix Choices
it: Scelte per il prefisso

en: Premium Ticket
it: Biglietto premium

en: Pretty good
it: Piuttosto buono

en: Prevent the storage of IP addresses during form submission
it: Impedisci la memorizzazione degli indirizzi IP durante l'invio del modulo

en: Preview
it: Anteprima

en: Preview %s
it: Anteprima di %s

en: Preview Forms
it: Anteprima Moduli

en: Preview this Form
it: Anteprima Modulo

en: Preview this form
it: Vedi l'anteprima di questo modulo

en: Preview this form to see your custom icon.
it: Anteprima del modulo per vedere l'icona personalizzata.

en: Previous
it: Precedente

en: Previous Button
it: Pulsante precedente

en: Previous Button Image
it: Immagine pulsante Precedente

en: Previous Button Text
it: Testo pulsante Precedente

en: Previous Employment
it: Impiego precedente

en: Previous Page
it: Pagina precedente

en: Price
it: Prezzo

en: Price:
it: Prezzo:

en: Pricing Fields
it: Campi Prezzo

en: Pricing fields allow you to add fields to your form that calculate pricing for selling goods and services.
it: I Campi Prezzo permettono di aggiungere al modulo campi che calcolano il prezzo per la vendita di beni e di servizi.

en: Pricing fields are not editable
it: I campi dei prezzi non sono modificabili

en: Pricing form fields
it: Campi modulo Prezzo

en: Print
it: Stampa

en: Print Entries
it: Stampa registrazioni

en: Print Preview
it: Anteprima di stampa

en: Print all of the selected entries at once.
it: Stampa tutte le registrazioni selezionate.

en: Print entry
it: Stampa la voce

en: Private API Key
it: Chiave API privata

en: Probably
it: Probabilmente

en: Probably Not
it: Probabilmente no

en: Process %s feed only when payment is received.
it: Elabora il feed %s solo quando hai ricevuto il pagamento

en: Process this feed if
it: Elabora questo feed se

en: Processing
it: In elaborazione

en: Product
it: Prodotto

en: Product Field
it: Campo Prodotto

en: Product Field Mapping
it: Mappatura del campo Prodotto

en: Product Name
it: Nome prodotto

en: Products &amp; Services Settings
it: Impostazioni Prodotti & Servizi

en: Products and Services
it: Prodotti e Servizi

en: Professional Services
it: Servizi professionali

en: Progress Bar
it: Barra di avanzamento

en: Progress Bar Completion Text
it: Testo barra di completamento

en: Progress Bar Confirmation Display
it: Visualizza la barra di avanzamento della conferma

en: Progress Bar Style
it: Stile barra di avanzamento

en: Progress Indicator
it: Indicatore avanzamento

en: Property key incorrect
it: Proprietà del codice errata

en: Property values should be sent as an array
it: I valori delle proprietà sono stati inviati sotto forma di array

en: Protect your form entries from spam using Akismet.
it: Proteggi il tuo modulo dallo spam con Akismet.

en: Provide a title and a description for this form
it: Dai un titolo e una descrizione a questo modulo

en: Province
it: Provincia

en: Public API Key
it: Chiave API pubblica

en: Published
it: Pubblicato

en: Puerto Rico
it: Porto Rico

en: Purchase Date
it: Data d'acquisto

en: Purchase a gift certificate today for your nearest and dearest...
it: Acquista oggi stesso un buono regalo per le tue persone care...

en: QA/Quality Control
it: Controllo qualità

en: QR Code
it: Codice QR

en: Qty
it: Quantità

en: Qty:
it: Q.tà

en: Quantity
it: Quantità

en: Queued for upgrade.
it: In coda per l'aggiornamento.

en: Quickly create an amazing form by using a pre-made template, or start from scratch to tailor your form to your specific needs.
it: Crea rapidamente un modulo straordinario utilizzando un template già pronto, oppure parti da zero per adattare il modulo alle tue esigenze specifiche.

en: REST API Base URL
it: URL di base di REST API

en: REST API Settings
it: Impostazioni REST API

en: Radio Buttons
it: Pulsante Radio

en: Range
it: Gamma

en: Rank these add-ons based on how useful they are to you.
it: Classifica questi add-on in base alla loro utilità.

en: Rate Acme Products
it: Valuta i prodotti Acme

en: Re-run database upgrade
it: Esegui di nuovo l'aggiornamento del database

en: Read
it: Leggi

en: Read More
it: Leggi tutto

en: Read more about form styling
it: Per saperne di più sullo stile dei moduli

en: Read more about spam protection
it: Per saperne di più sulla protezione anti-spam

en: Read more about the Form Template Library
it: Per saperne di più sulla libreria dei template per moduli

en: Read more about the setup wizard
it: Per saperne di più sulla configurazione guidata

en: Read reviews of Gravity Forms on G2
it: Leggi le recensioni di Gravity Forms su G2

en: Read/Write
it: Leggi/Scrivi

en: Ready to Create Your First Form?
it: Vuoi creare il tuo primo modulo?

en: Ready to get started?
it: Vuoi iniziare?

en: Real Estate
it: Agenzia immobiliare

en: Reason: %s
it: Motivazione: %s

en: Recent
it: Recente

en: Recommended
it: Raccomandati

en: Recommended: PHP 7.3 or higher.
it: Si raccomanda: PHP 7.3 o superiore

en: Recurring Amount
it: Importo ricorrente

en: Recurring Payments
it: Pagamenti Periodic

en: Recurring Times
it: Periodicità

en: Red
it: Rosso

en: Redirect
it: Re-indirizza

en: Redirect Form to Page
it: Re-indirizza il modulo alla pagina

en: Redirect Form to URL
it: Re-indirizza il modulo all'URL

en: Redirect URL
it: URL di re-indirizzamento

en: Refer a Friend
it: Segnala una persona amica

en: Refunded
it: Rimborsato

en: Refunds
it: Rimborsi

en: Register Today
it: Registrati oggi

en: Register for our latest webinar...
it: Registrati al nostro ultimo webinar...

en: Registration Form
it: Modulo di registrazione

en: Reject Request
it: Rifiuta la richiesta

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove Star
it: Rimuovi dai Preferiti

en: Remove This Rule
it: Rimuovi questa regola

en: Remove a condition
it: Rimuovi una condizione

en: Remove row {0}
it: Rimuovi la riga {0}

en: Remove this row
it: Rimuovi questa rigla

en: Renews On
it: Si rinnova il

en: Repeater
it: Ripetitore

en: Replace
it: Sostituire

en: Replace this field with a field specific to your payment gateway whenever possible.
it: Sostituisci questo campo con uno specifico per il gateway di pagamento, quando possibile.

en: Reply To
it: Rispondi a

en: Request Control
it: Richiedi Controllo

en: Request a Quote Form
it: Modulo di richiesta preventivo

en: Request again
it: Richiedi di nuovo

en: Request failed due to a network error. Please check your internet connection.
it: La richiesta non è riuscita a causa di un errore di rete. Controlla la tua connessione a Internet.

en: Require Login Message
it: Messaggio "Login Necessario"

en: Require user to be logged in
it: Utente connesso

en: Required
it: Obbligatorio

en: Required Field
it: Campo Obbligatorio

en: Required Field Indicator
it: Campo personalizzato obbligatorio

en: Required Gravity Forms Add-On "%s" does not meet minimum version requirement: %s.
it: L'Add-On di Gravity Forms "%s" necessario non soddisfa il requisito minimo della versione: %s.

en: Required Gravity Forms Add-On is missing: %s.
it: Manca il necessario Add-On di Gravity Form: %s.

en: Required Indicator
it: Indicatore obbligatorio

en: Required PHP extension "%s" does not meet minimum version requirement: %s.
it: L'estensione PHP richiesta "%s" non soddisfa il requisito minimo di versione: %s.

en: Required PHP extension missing: %s
it: Manca la necessaria estensione PHP: %s.

en: Required PHP function missing: %s
it: Manca la funzione PHP richiesta: %s.

en: Required WordPress plugin is missing: %s.
it: Manca il necessario plugin di WordPress: %s.

en: Required form fields
it: Campi modulo obbligatori

en: Requirements check
it: Verifica dei requisiti

en: Resend
it: Invia di nuovo

en: Resend Notifications
it: Invia notifiche nuovamente

en: Resending...
it: Re-invio...

en: Reset
it: Reimposta

en: Reset Views
it: Resetta visualizzazioni

en: Response code: %s
it: Codice di risposta: %s

en: Restaurant/Food Service
it: Ristorazione/Servizi correlati

en: Restore
it: Ripristina

en: Restrictions
it: Limitazioni

en: Results
it: Risultati

en: Results Filters
it: Filtri dei risultati

en: Results Page
it: Pagina dei risultati

en: Retail
it: Vendita al dettaglio

en: Retain entries indefinitely
it: Conserva le registrazioni per sempre

en: Retention Policy
it: Policy di conservazione dei dati

en: Retired
it: Pensionato/a

en: Return to Form List
it: Ritorna alla lista dei moduli

en: Return to form list
it: Ritorna alla lista dei moduli

en: Revenue
it: Fatturato

en: Review Form
it: Revisiona modulo

en: Reviewing Form Submissions
it: Verificare l'invio di moduli

en: Right aligned
it: Allineamento a destra

en: Romanian
it: Rumeno

en: Rounding
it: Arrotondato

en: Row removed
it: La riga è stata rimossa

en: Rules
it: Regole

en: Russian
it: Russo

en: Russian Federation
it: Federazione Russa

en: Russian Ruble
it: Rublo russo

en: Rwanda
it: Ruanda

en: Réunion
it: Riunione (Isola della)

en: START PAGING
it: INIZIO PAGINAZIONE

en: Sa
it: Sab

en: Saint Barthélemy
it: Isola di Saint Barthélemy

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
it: Sant'Elena, Ascensione e Tristan da Cunha

en: Saint Kitts and Nevis
it: Saint Kitts e Nevis

en: Saint Lucia
it: Santa Lucia

en: Saint Martin
it: Saint-Martin

en: Saint Pierre and Miquelon
it: Isole Saint Pierre e Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
it: Saint Vincent e Grenadine

en: Sales
it: Commerciale

en: Same as previous
it: Come il precedente

en: Sample Option
it: Opzione Campione

en: Sample: phone={Phone:1}&email={Email:2}
it: Esempio: telefono={Telefono:1}&email={Email:2}

en: Sao Tome and Principe
it: Sao Tome e Príncipe

en: Satisfaction
it: Soddisfazione

en: Satisfied
it: Soddisfatto

en: Saturday
it: Sabato

en: Saudi Arabia
it: Arabia Saudita

en: Save
it: Salva

en: Save & Continue
it: Salva e continua

en: Save & Continue Link
it: Link Salva&Continua

en: Save & Continue Token
it: Token Salva & Continua

en: Save &amp; Continue Email Input
it: Inserimento email Salva&Continua

en: Save &amp; Continue Link
it: Link Salva&Continua

en: Save &amp; Continue Token
it: Token Salva&Continua

en: Save Changes
it: Salva le modifiche

en: Save Confirmation
it: Salva la conferma

en: Save Error.
it: Salva l'errore.

en: Save Form
it: Salva il modulo

en: Save Settings
it: Salva le impostazioni

en: Save and Continue
it: Salva e continua

en: Save and Continue Confirmation
it: Conferma Salva e Continua

en: Save and Continue Email
it: Email Salva e Continua

en: Save and Continue Email Sent Confirmation
it: Email di conferma inviata Salva e Continua

en: Save and Continue Later
it: Salva e continua dopo

en: Save and Continue link used is expired or invalid.
it: Il link Salva e Continua utilizzato è scaduto o non valido.

en: Save and continue email is requested
it: Per salvare e continuare devi inserire un indirizzo email

en: Save as
it: Salva come

en: Save as new custom choice
it: Salva come nuova scelta personalizzata

en: Saved
it: Salvato

en: Saved! Redirecting...
it: Salvato! Re-indirizzamento in corso ...

en: Saving
it: Salvataggio in corso

en: Saving...
it: Salvataggio in corso...

en: Schedule Form
it: Programma attività modulo

en: Schedule Form End Date/Time
it: Programma la data/orario di fine del modulo

en: Schedule Start Date/Time
it: Programma la data/orario di inizio

en: Schedule a time period the form is active.
it: Programma il periodo di attività per il modulo.

en: Scheduled (Cron) Events Log
it: Registro degli eventi pianificati (Cron)

en: Science/Research
it: Scienza/Ricerca

en: Scores are weighted calculations. Items ranked higher are given a greater score than items that are ranked lower. The total score for each item is the sum of the weighted scores.
it: Il calcolo dei punteggi è ponderato. Agli elementi posizionati più in alto viene attribuito un punteggio maggiore rispetto agli elementi che sono disposti più basso. Il punteggio totale per ogni elemento è la somma dei punteggi ponderati.

en: Screenshot of a collection of new features in Gravity Forms 2.7
it: Screenshot di una collezione di nuove caratteristiche in Gravity Forms 2.6

en: Screenshot of packages code.
it: Schermata del codice dei pacchetti.

en: Screenshot of the choices UI in Gravity Forms 2.6.
it: Screenshot delle selezioni UI in Gravity Forms 2.6.

en: Screenshot of the embed form UI in Gravity Forms 2.6.
it: Screenshot della UI dell'incorporazione del modulo in Gravity Forms 2.6.

en: Screenshot of the new form template library
it: Schermata della nuova libreria dei template per moduli

en: Screenshot of the submit button in Gravity Forms 2.6.
it: Screenshot del pulsante di invio in Gravity Forms 2.6.

en: Search
it: Cerca

en: Search Forms
it: Moduli di ricerca

en: Search Merge Tags
it: Cerca i tag merge

en: Search Our Documentation
it: Cerca nella nostra documentazione

en: Search a form field by name
it: Cerca un campo del modulo per nome

en: Search all %s
it: Cerca tutti i %s

en: Search all %ss
it: Cerca tutto %ss

en: Search for a field
it: Cerca un campo

en: Search for form
it: Cerca il modulo

en: Search forms
it: Cerca i moduli

en: Seasonal
it: Stagionale

en: Second Choice
it: Seconda scelta

en: Second Option
it: Seconda opzione

en: Second row
it: Seconda riga

en: Secret Key
it: Chiave segreta

en: Section
it: Fine Sezione

en: Section Break
it: Interruzione di sezione

en: Security Code
it: Codice sicurezza

en: Select A Time
it: Seleziona un orario

en: Select All
it: seleziona tutto

en: Select Categories
it: Seleziona le categorie

en: Select Date Range
it: Seleziona intervallo di date

en: Select Entry Table Columns
it: Seleziona le colonne della tabella delle voci

en: Select Fields
it: Seleziona i campi

en: Select Files
it: Seleziona i file

en: Select Forms
it: Seleziona i moduli

en: Select On or Off to enable or disable no-conflict mode. Setting this to On will prevent extraneous scripts and styles from being printed on Gravity Forms admin pages, reducing conflicts with other plugins and themes.
it: Imposta a Sì o No per abilitare o disabilitare modalità 'no-conflict'. Impostandolo su Sì, eviterai che script e stili estranei appaiano nelle pagine Admin di Gravity Forms, riducendo i conflitti con altri plugin e/o temi.

en: Select a %s
it: Seleziona un %s

en: Select a %s Field
it: Seleziona un campo %s

en: Select a Currency
it: Seleziona la valuta

en: Select a Field
it: Seleziona un campo

en: Select a Form
it: Seleziona un modulo

en: Select a Mask
it: Seleziona una maschera

en: Select a Website Type
it: Seleziona un tipo di sito web

en: Select a category
it: Seleziona una categoria

en: Select a category and customize the predefined choices or paste your own list to bulk add choices.
it: Seleziona una categoria e personalizza le scelte predefinite oppure incolla la tua lista per aggiungere tutte le scelte.

en: Select a date range. Setting a range will limit the export to entries submitted during that date range. If no range is set, all entries will be exported.
it: Seleziona un intervallo di date. Questa impostazione limiterà l'esportazione alle voci inviate in tale intervallo. Se nessun intervallo è impostato, verranno esportate tutte le voci.

en: Select a different form
it: Seleziona un modulo diverso

en: Select a field
it: Seleziona un campo

en: Select a form
it: Seleziona un modulo

en: Select a form below to add it to your post or page.
it: Seleziona qui sotto un modulo da aggiungere al tuo articolo o pagina.

en: Select a form below to export entries. Once you have selected a form you may select the fields you would like to export and then define optional filters for field values and the date range. When you click the download button below, Gravity Forms will create a CSV file for you to save to your computer.
it: Seleziona un modulo per esportare le voci. Dopo averlo selezionato, scegli i campi che vuoi esportare e poi definisci i filtri opzionali per i valori di campo e l’intervallo di date. Quando farai clic sul pulsante 'Scarica file esportazione' in basso, Gravity Forms creerà un file CSV da salvare sul computer.

en: Select a form field size from the available options. This will set the width of the field. Please note: if using a paragraph field, the size applies only to the height of the field.
it: Seleziona una dimensione per il campo del modulo tra le opzioni disponibili. Questo imposterà la larghezza del campo. Attenzione: se usi un campo paragrafo, la dimensione si applicherà solo all'altezza del campo.

en: Select a form from the list to add it to your post or page.
it: Seleziona un modulo dalla lista per aggiungerlo all'articolo o alla pagina.

en: Select a format
it: Seleziona un formato

en: Select a post
it: Seleziona un articolo

en: Select a product field
it: Seleziona un campo Prodotto

en: Select a transaction type
it: Seleziona un tipo di transazione

en: Select a transaction type.
it: Seleziona un tipo di transazione.

en: Select all %s{0}%s entries.
it: Seleziona tutte le voci %s{0}%s.

en: Select an action
it: Seleziona un'azione

en: Select an action for this shortcode. Actions are added by some add-ons.
it: Seleziona un'azione per questo shortcode. Le azioni possono essere  aggiunte attraverso gli add-ons.

en: Select an existing custom field
it: Seleziona un campo personalizzato già esistente

en: Select date
it: Seleziona la data

en: Select files
it: Seleziona i file

en: Select how many times the recurring payment should be made.  The default is to bill the customer until the subscription is canceled.
it: Seleziona quante volte dovrebbe essere fatto il pagamento periodico. L'impostazione predefinita prevede di addebitare automaticamente il cliente fino a quando l'abbonamento non verrà annullato.

en: Select how you would like the sales data to be displayed.
it: Seleziona come vuoi che sia visualizzata la data di vendita.

en: Select image size
it: Seleziona dimensione immagine

en: Select one or more image metadata field to be displayed along with the image upload field. They enable users to enter additional information about the uploaded image.
it: Seleziona uno o più campi Metadati da mostrare insieme al campo Caricamento Immagine. Questa operazione consente agli utenti di inserire informazioni aggiuntive relative all'immagine caricata.

en: Select the Gravity Forms export files you would like to import. Please make sure your files have the .json extension, and that they were generated by the %sGravity Forms Export form%s tool. When you click the import button below, Gravity Forms will import the forms.
it: Seleziona i file di esportazione di Gravity Forms che vuoi importare. Assicurati che i tuoi file abbiano l'estensione .json e che siano stati generati dallo strumento %sGravity Forms Export%s. Quando fai clic sul pulsante di importazione qui sotto, Gravity Forms importa i moduli.

en: Select the author that will be used for the post that is created by the form entry.
it: Seleziona l'autore che verrà utilizzato nell'articolo creato dalla registrazione di questo modulo

en: Select the category that will be used for the post that is created by the form entry.
it: Seleziona la categoria che verrà utilizzata nell'articolo creato dalla registrazione di questo modulo

en: Select the country you would like to be selected by default when the form gets displayed.
it: Seleziona la nazione che vuoi venga mostrata nel modulo come predefinita.

en: Select the custom field name from available existing custom fields, or enter a new custom field name.
it: Seleziona,  tra quelli disponibili nel menu, il nome del campo personalizzato, oppure inserisci un nome per un nuovo campo.

en: Select the default currency for your forms. This is used for product fields, credit card fields and others.
it: Seleziona la valuta predefinita per i tuoi moduli. Questo si usa per i campi prodotto, i campi carta di credito e altri.

en: Select the default description placement.  Descriptions can be placed above the field inputs or below the field inputs. This setting can be overridden in the appearance settings for each field.
it: Seleziona la posizione predefinita della descrizione. Le descrizioni possono essere collocate sopra o sotto il campo. Questa impostazione può essere sovrascritta per ogni campo nelle impostazioni dell'Aspetto.

en: Select the default label placement.  Labels can be top aligned above a field, left aligned to the left of a field, or right aligned to the right of a field. This is a global label placement setting.
it: Seleziona il posizionamento predefinito dell'etichetta. Le etichette possono essere allineate in alto sopra un campo, allineate a sinistra o a destra di un campo. Questa è un'impostazione globale di posizionamento delle etichette.

en: Select the default sub-label placement.  Sub-labels can be placed above the field inputs or below the field inputs. This setting can be overridden in the appearance settings for each field.
it: Seleziona la posizione predefinita della sotto-etichetta. Le sotto-etichette possono essere collocate sopra o sotto il campo. Questa impostazione può essere sovrascritta per ogni campo nelle impostazioni dell'Aspetto.

en: Select the description placement.  Descriptions can be placed above the field inputs or below the field inputs.
it: Seleziona la posizione per la descrizione.  Le descrizioni possono essere posizionate sopra o sotto i campi in cui vengono inseriti i dati.

en: Select the field to be used as the source for the values for this field.
it: Seleziona il campo da usare come sorgente per i valori di questo campo.

en: Select the field which will be used to identify the owner of the personal data.
it: Seleziona il campo che sarà utilizzato per identificare il titolare dei dati personali.

en: Select the fields which will be included when exporting or erasing personal data.
it: Seleziona i campi che saranno inclusi quando esporti o cancelli i dati personali.

en: Select the fields you would like to include in the export.
it: Seleziona i campi che vuoi esportare.

en: Select the fields you'd like to use in this Address Field and customize the Sub-Labels by entering new ones.
it: Seleziona i campi che vuoi utilizzare in questo campo Indirizzo e personalizza le sotto-etichette inserendone di nuovi.

en: Select the fields you'd like to use in this Name field and customize the Sub-Labels by entering new ones.
it: Seleziona i campi che vuoi utilizzare in questo campo Nome e personalizza le sotto-etichette inserendone di nuovi.

en: Select the form you would like to export entry data from. You may only export data from one form at a time.
it: Seleziona il modulo dal quale vuoi esportare i dati. Puoi esportare i dati solamente da un modulo alla volta.

en: Select the format of numbers that are allowed in this field. You have the option to use a comma or a dot as the decimal separator.
it: Seleziona il formato dei numeri consentito per questo campo. Potrai utilizzare un punto o una virgola come separatore dei decimali.

en: Select the format you would like to use for the Name field.  There are 3 options, Normal which includes First and Last Name, Extended which adds Prefix and Suffix, or Simple which is a single input field.
it: Seleziona il formato che vuoi utilizzare per il campo Nome.  Hai 3 opzioni: Normale - include nome e cognome, Esteso - include prefisso e suffisso - o Semplice, che offre un solo campo di inserimento.

en: Select the format you would like to use for the date input.
it: Seleziona il formato che vuoi utilizzare per l'inserimento della data.

en: Select the format you would like to use for the phone input.  Available options are domestic US/CANADA style phone number and international long format phone number.
it: Seleziona il formato che vuoi venga utilizzato per l'inserimento del numero di telefono.  Le opzioni disponibili per il numero di telefono sono: lo stile US/CANADA, o il formato esteso internazionale.

en: Select the format you would like to use for the time field.  Available options are 12 hour (i.e. 8:30 pm) and 24 hour (i.e. 20:30).
it: ASeleziona il formato che vuoi utilizzare per il campo ora.  Le opzioni disponibili sono: 12 ore (es.: 8:30 pm) e 24 ore (es.: 20:30).

en: Select the forms you would like to export.
it: Seleziona il modulo che vuoi esportare.

en: Select the forms you would like to export. When you click the download button below, Gravity Forms will create a JSON file for you to save to your computer. Once you've saved the download file, you can use the Import tool to import the forms.
it: Seleziona i moduli che vuoi esportare. Quando farai clic sul pulsante 'Scarica file esportazione', Gravity Forms creerà un file JSON da salvare sul computer. Dopo aver salvato il file, utilizza lo strumento 'Importa' per importare i moduli.

en: Select the label visibility for this field.  Labels can either inherit the form setting or be hidden.
it: Seleziona la visibilità dell'etichetta per questo campo. Le etichette possono sia ereditare l'impostazione del modulo, che essere nascoste.

en: Select the language you would like to use for the reCAPTCHA display from the available options.
it: Seleziona, tra le opzioni disponibili, la lingua da utilizzare per il reCAPTCHA.

en: Select the page you would like the user to be redirected to after they have submitted the form.
it: Seleziona la pagina alla quale vuoi venga re-indirizzato l'utente una volta inviato il modulo.

en: Select the position of the badge containing the links to Google's privacy policy and terms.
it: Seleziona la posizione del badge che contiene i link alla Privacy Policy e ai termini di utilizzo di Google.

en: Select the post format that will be used for the post that is created by the form entry.
it: Seleziona il formato che verrà utilizzato nell'articolo creato dalla registrazione di questo modulo

en: Select the post status that will be used for the post that is created by the form entry.
it: Seleziona lo stato che verrà utilizzato nell'articolo creato dalla registrazione di questo modulo

en: Select the province you would like to be selected by default when the form gets displayed.
it: Seleziona la provincia che vuoi sia impostata come predefinita quando viene mostrato il modulo.

en: Select the state you would like to be selected by default when the form gets displayed.
it: Seleziona lo stato che vuoi sia impostato come predefinito quando viene mostrato il modulo.

en: Select the sub-label placement.  Sub-labels can be placed above the field inputs or below the field inputs.
it: Seleziona la collocazione della sotto-etichetta. Le sotto-etichette possono essere posizionate sia sopra che sotto il campo.

en: Select the type of CAPTCHA you would like to use.
it: Selezionare il tipo di CAPTCHA che vuoi utilizzare.

en: Select the type of address you would like to use.
it: Selezionare il tipo di indirizzo che vuoi utilizzare.

en: Select the type of field from the available form fields.
it: Seleziona il tipo di campo dal menu dei campi modulo disponibili.

en: Select the type of inputs you would like to use for the date field. Date Picker will let users select a date from a calendar. Date Field will let users free type the date.
it: Seleziona il tipo di inserimento dati che vuoi utilizzare per il campo data:  Il selettore di data permette di selezionare una data da un calendario; il campo data permette la digitazione libera della data.

en: Select the type of reCAPTCHA you would like to use.
it: Seleziona il tipo di reCAPTCHA che vuoi usare.

en: Select the visibility for this field.
it: Seleziona la visibilità per questo campo.

en: Select the visual theme for the reCAPTCHA field from the available options to better match your site design.
it: Seleziona, fra le opzioni diponibili, il tema visivo per il campo reCAPTCHA che meglio si addice al design del tuo sito.

en: Select this option to enable multiple files to be uploaded for this field.
it: Seleziona questa opzione per abilitare il caricamento di file multipli in questo campo.

en: Select this option to hide the field label in the form.
it: Seleziona questa impostazione per nascondere l'etichetta del campo nel modulo.

en: Select this option to limit user input to unique values only.  This will require that a value entered in a field does not currently exist in the entry database for that field.
it: Seleziona questa opzione affinché i valori da inserire siano solo dati unici. Questo richiede che il valore inserito in un campo non sia già presente nel database in relazione a quel campo.

en: Select this option to make the form field required.  A required field will prevent the form from being submitted if it is not filled out or selected.
it: Seleziona questa opzione per rendere obbligatorio il campo. Un Campo Obbligatorio impedisce al modulo di essere inviato se non completamente compilato.

en: Select this setting to display the option as activated by default when the form first loads.
it: Seleziona questa impostazione per mostrare le opzioni attivate in modo predefinito la prima volta che viene caricato il modulo.

en: Select this setting to let browsers help a user fill in a field with autocomplete.  You can enter a single autocomplete attribute or multiple attributes separated with a space.  Learn more about autocomplete in the %s accessibility documentation %s.
it: Seleziona questa impostazione per permettere ai browser di aiutare l'utente a riempire un campo con il completamento automatico. Puoi inserire un singolo attributo di completamento automatico o più attributi separati da uno spazio. Per saperne di più sul completamento automatico %s leggi la documentazione sull'accessibilità %s.

en: Select which Product this field is tied to.
it: Seleziona a quale Prodotto questo campo fa riferimento.

en: Select which actions should only occur after payment has been received.
it: Seleziona quali azioni dovrebbero verificarsi solamente dopo la recezione del pagamento.

en: Select which categories are displayed. You can choose to display all of them or select individual ones.
it: Seleziona quali categorie visualizzare. Potrai sceglie di mostrarle tutte oppure di selezionarle singolarmente.

en: Select which field determines the payment amount, or select 'Form Total' to use the total of all pricing fields as the payment amount.
it: Seleziona quale campo determina l'importo per il pagamento, oppure seleziona 'Totale del modulo' per usare il totale di tutti i campi prezzo come importo del pagamento.

en: Select which field determines the recurring payment amount, or select 'Form Total' to use the total of all pricing fields as the recurring amount.
it: Seleziona quale campo determina l'importo per il pagamento periodico, oppure seleziona 'Totale del modulo' per usare il totale di tutti i campi prezzo come importo periodico.

en: Select which progress bar style you would like to use.  Select custom to choose your own text and background color.
it: Seleziona lo stile della barra di avanzamento che vuoi utilizzare. Seleziona Personalizza per scegliere il colore del testo e dello sfondo.

en: Select which type of visual progress indicator you would like to display.  Progress Bar, Steps or None.
it: Seleziona il tipo di indicatore visivo di stato che vuoi visualizzare. Barra di avanzamento, passaggi o nessuno.

en: Select yes or no to enable or disable CSS output.  Setting this to no will disable the standard Gravity Forms CSS from being included in your theme.
it: Seleziona Si o No per attivare o disattivare il CSS.  Impostando su No, il CSS standard di Gravity Forms non sarà incluso nel tuo tema.

en: Select yes or no to enable or disable HTML5 output. Setting this to no will disable the standard Gravity Forms HTML5 form field output.
it: Seleziona Sì o No per attivare o disattivare l'HTML5.  L'impostazione su No, disabiliterà l'HTML5 standard che Gravity Forms utilizza per il campo del modulo.

en: Select your billing cycle.  This determines how often the recurring payment should occur.
it: Seleziona il ciclo di fatturazione. Questo determina la periodicità dei pagamenti.

en: Select/Deselect All
it: Seleziona/Deseleziona tutto

en: Selected
it: Selezionato

en: Selecting this option will set the post author to the WordPress user that submitted the form.
it: Selezionando questa opzione l'utente che ha inviato il modulo sarà indicato come autore dell'articolo.

en: Self-employed
it: Lavoratore autonomo

en: Send Link
it: Invia il link

en: Send To
it: Invia a

en: Send To Email
it: Invia a un'email

en: Send To Email Address
it: Invio a indirizzo email

en: Send To Field
it: Campo Invia a

en: Send this notification if
it: Manda questa notifica se

en: Send to
it: Invia a

en: Sep
it: Set

en: Separate tags with commas
it: Separa i tag con le virgole

en: Separated
it: Separazione

en: Separated with commas (i.e. jpg, gif, png, pdf)
it: Separa con le virgole (ad es.: jpg, gif, png, pdf)

en: September
it: Settembre

en: Serbian
it: Serbo

en: Server Environment
it: Ambiente del server

en: Service
it: Servizio

en: Services
it: Servizi

en: Set as Featured Image
it: Imposta come immagine in evidenza

en: Set this to ON to display the Forms menu in the WordPress top toolbar. The Forms menu will display the latest ten forms recently opened in the form editor.
it: Imposta su Sì per visualizzare il menu Moduli nella barra superiore di WordPress. Il menù mostrerà gli ultimi dieci moduli aperti nell'Editor dei Moduli.

en: Set this to ON to prevent extraneous scripts and styles from being printed on Gravity Forms admin pages, reducing conflicts with other plugins and themes.
it: Imposta su Sì per impedire che script e stili estranei siano inseriti nelle pagine di amministrazione di Gravity Forms, riducendo le possibilità di conflitto con altri plugin e temi.

en: Settings
it: Impostazioni

en: Settings - Gravity Forms
it: Impostazioni - Gravity Forms

en: Settings License Key
it: Impostazioni Codice della Licenza

en: Settings updated.
it: Impostazioni aggiornate.

en: Settings: General
it: Impostazioni: Generali

en: Setup Email Notifications for this Form
it: Imposta notifiche email per questo modulo

en: Setup Fee
it: Costo impostazione iniziale

en: Shipping
it: Spedizione

en: Shipping Address
it: Spedizione: Indirizzo

en: Short
it: Corta

en: Show
it: Mostra

en: Show Password
it: Mostra la password

en: Show Values
it: Mostra i valori

en: Show more
it: Visualizza di più

en: Show/hide QR Code
it: Mostra/nascondi il codice QR

en: Sign up%s for an API key pair for your site.
it: Registrati%s per avere una doppia chiave API per il tuo sito.

en: Simple Contact Form
it: Semplice modulo di contatto

en: Simply drag and drop the fields or elements you want in this form.
it: Trascina semplicemente i campi o gli elementi che vuoi in questo modulo.

en: Simply enable the honeypot in your form settings and enjoy the benefits of much less form spam.
it: Attiva l'honeypot nelle impostazioni del modulo e approfitta dei vantaggi di una riduzione dello spam nei moduli.

en: Since logs may contain sensitive information, please ensure that you only leave it enabled for as long as it is needed for troubleshooting.
it: Poiché i log (file di registro) possono contenere informazioni sensibili, assicurati di lasciarlo abilitato solo per il tempo necessario alla risoluzione dei problemi.

en: Singapore Dollar
it: Dollaro di Singapore

en: Single Line Text
it: Riga di Testo

en: Single Method
it: Metodo singolo

en: Single Product
it: Prodotto singolo

en: Single line text
it: Testo a linea singola

en: Sinhalese
it: Singalese

en: Site Key
it: Chiave del sito

en: Site Locale
it: Località del sito

en: Site URL
it: URL del sito

en: Sites Exceeded
it: Siti in eccesso

en: Size
it: Taglia

en: Skilled Labor
it: Operaio specializzato

en: Slovak
it: Slovacco

en: Slovakia
it: Slovacchia

en: Slovenian
it: Sloveno

en: Small
it: Piccola

en: Small/Medium Business
it: Azienda medio/piccola

en: Social Security Number
it: Codice Fiscale

en: Solomon Islands
it: Isole Salomone

en: Some College
it: Università

en: Somewhat Better
it: Un po' meglio

en: Somewhat Important
it: Piuttosto importante

en: Somewhat Worse
it: Un po' peggio

en: Sorry, this file extension is not permitted for security reasons.
it: Questa estensione di file non è permessa per ragioni di sicurezza.

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
it: Questo tipo di file non è permesso per ragioni di sicurezza.

en: Sorry. This form is no longer accepting new submissions.
it: Questo modulo non accetta nuovi invii.

en: Sorry. This form is no longer available.
it: Questo modulo non è più disponibile.

en: Sorry. You must be logged in to view this form.
it: Devi accedere per poter vedere questo modulo.

en: Source Field
it: Campo sorgente

en: Source URL
it: URL sorgente

en: Source Url
it: URL sorgente

en: South Africa
it: Sudafrica

en: South African Rand
it: Rand sudafricano

en: South America
it: America del Sud

en: South Sudan
it: Sudan del Sud

en: Spain
it: Spagna

en: Spam Filter
it: Filtro spam

en: Spanish
it: Spagnolo

en: Spanish (Latin America)
it: Spagnolo (America Latina)

en: Specify a mathematical formula. The result of this formula will be dynamically populated as the value for this field.
it: Specifica la formula matematica. Il risultato verrà inserito in modo dinamico come valore per questo campo.

en: Specify how many decimal places the number should be rounded to.
it: Specifica il numero di decimali per l'arrotondamento del numero.

en: Specify the maximum file size in megabytes allowed for each of the files.
it: Specifica per ogni file la dimensione massima del file espressa in megabyte.

en: Specify the maximum number of files that can be uploaded using this field. Leave blank for unlimited. Note that the actual number of files permitted may be limited by this server's specifications and configuration.
it: Specifica il numero massimo di file che possono essere caricati usando questo campo. Lascialo vuoto per permetterne un numero illimitato. Ricorda che il numero effettivo di file autorizzati può essere limitato dalle specifiche di configurazione del server.

en: Specify the starting tab index for the fields of this form.
it: Specifica l'indice della scheda iniziale per i campi di questo modulo.

en: Specify whether or not to use Ajax to submit the form.
it: Specifica se usare o meno Ajax per inviare il modulo.

en: Specify which notifications you would like to resend for the selected entries.
it: Specifica quali notifiche vuoi inviare nuovamente per le registrazioni selezionate.

en: Standard Fields
it: Campi Standard

en: Standard Fields provide basic form functionality.
it: I Campi Standard forniscono le funzioni di base per il modulo.

en: Standard Shipping
it: Spedizione standard

en: Starred
it: Preferiti

en: Start
it: Inizio

en: Start Date
it: Data inizio

en: Start date
it: Data di inizio

en: State
it: Stato

en: State / Province
it: Stato / Provincia

en: State / Province / Region
it: Stato / Provincia / Regione

en: Step
it: Passo

en: Steps
it: Passaggi

en: Stores information that should not be visible to the user but can be processed and saved with the user submission.
it: Memorizza informazioni che non dovrebbero essere visibili all'utente ma che possono essere elaborate e salvate con l'invio dell'utente.

en: Street Address
it: Via/Piazza/Corso e numero civico

en: Strength indicator
it: Indicatore di sicurezza

en: Stripe Checkout Form
it: Modulo di pagamento con Stripe

en: Strong
it: Sicura

en: Strongly Agree
it: Concordo fortemente

en: Strongly Disagree
it: Dissento fortemente

en: Strongly agree
it: Concordo fortemente

en: Strongly disagree
it: Dissento fortemente

en: Student
it: Studente

en: Su
it: Dom

en: Sub Total
it: Subtotale

en: Sub-Label Placement
it: Spazio per la sotto-etichetta

en: Sub-Label:
it: Sotto-etichetta:

en: Sub-Labels
it: Sotto-etichette

en: Subject
it: Oggetto

en: Subject:
it: Oggetto:

en: Submissions are currently blocked due to an upgrade in progress
it: L'invio dei moduli è bloccato in questo momento a causa di un aggiornamento in corso

en: Submit
it: Invia

en: Submit Application
it: Invia la candidatura

en: Submit Button
it: Pulsante di invio

en: Submit Button Image URL
it: URL dell'immagine del pulsante Invia

en: Submit Button Location
it: Posizione del pulsante Invia

en: Submit Button Text
it: Testo per il pulsante "Invia"

en: Submit Button Width
it: Larghezza del pulsante Invia

en: Submit Input Type
it: Tipo di input Invia

en: Submitted on
it: Inviato il

en: Subscription
it: Abbonamento

en: Subscription Details
it: Dettagli dell'abbonamento

en: Subscription Form
it: Modulo di iscrizione

en: Subscription Id
it: ID dell'abbonamento

en: Subscription Settings
it: Impostazione sottoscrizioni

en: Subscription failed to be created. Reason: %s
it: Non è stato possibile creare l'abbonamento. Causa: %s.

en: Subscription has been cancelled. Subscription Id: %s.
it: L'abbonamento è stato annullato. ID dell'abbonamento: %s.

en: Subscription has been created. Subscription Id: %s.
it: È stato creato un abbonamento. ID dell'abbonamento: %s.

en: Subscription has been paid. Amount: %s. Subscription Id: %s
it: L'abbonamento è stata pagato. Importo: %s. ID dell'abbonamento: %s.

en: Subscription has expired. Subscriber Id: %s
it: L'abbonamento è scaduto. ID dell'abbonamento: %s.

en: Subscription payment has failed. Amount: %s. Subscription Id: %s.
it: Il pagamento dell'abbonamento non è andato a buon fine. Importo: %s. ID dell'abbonamento: %s.

en: Subscriptions
it: Abbonamenti

en: Subtotal
it: Subtotale

en: Success
it: Successo

en: Success!
it: Evviva!

en: Suffix
it: Suffisso

en: Sunday
it: Domenica

en: Support License Key
it: Codice della licenza

en: Supported Credit Cards
it: Carte di credito accettate

en: Supported Credit Cards:
it: Carte di credito accettate:

en: Survey
it: Sondaggio

en: Survey Form
it: Modulo di sondaggio

en: Surveys
it: Sondaggi

en: Svalbard and Jan Mayen
it: Isole Svalbard e Jan Mayen

en: Sweden
it: Svezia

en: Swedish
it: Svedese

en: Swedish Krona
it: Corona svedese

en: Swiss Franc
it: Franco svizzero

en: Switzerland
it: Svizzera

en: Syria Arab Republic
it: Repubblica Araba di Siria

en: System Report
it: Rapporto di sistema

en: System Status
it: Stato del sistema

en: System Status - Gravity Forms
it: Stato del sistema - Gravity Forms

en: Tab Index Start
it: Inizio Tab Index

en: Tab Index Start Value
it: Valore di inizio Tab Index

en: Table does not exist
it: La tabella non esiste

en: Table has incorrect auto-increment settings.
it: La tabella contiene impostazioni scorrette per l'auto-incremento.

en: Table has not been upgraded successfully.
it: La tabella non è stata aggiornata con successo.

en: Tags
it: Tag

en: Taiwan New Dollar
it: Dollaro taiwanese

en: Tajikistan
it: Tagikistan

en: Take Over
it: Prendere il controllo

en: Tanzania, the United Republic of
it: Tanzania (Repubblica Unita della)

en: Technology
it: Tecnologia

en: Telecommunications
it: Telecomunicazioni

en: Tell Us About Yourself
it: Raccontaci di te

en: Tell us about your site and how you’d like to use Gravity Forms.
it: Parlaci del tuo sito e di come vorresti usare Gravity Forms.

en: Tell us what you think about Acme Products...
it: Dicci cosa ne pensi di Acme Products...

en: Temporary
it: Temporaneo

en: Terms and Conditions
it: Termini e condizioni

en: Terms and conditions placeholder.
it: Segnaposto per i termini e le condizioni.

en: Terrible
it: Terribile

en: Text
it: Testo

en: Text Color
it: Colore del testo

en: Text of the consent checkbox.
it: Testo della casella di consenso

en: Text:
it: Testo:

en: Text: (Required)
it: Testo: (Obbligatorio)

en: Th
it: Gio

en: Thai Baht
it: Baht thailandese

en: Thailand
it: Thailandia

en: Thank you for choosing Gravity Forms. We know you’re going to love our form builder and all it has to offer!
it: Grazie per aver scelto Gravity Forms. Sappiamo che amerai il nostro builder di moduli e tutto ciò che ha da offrire!

en: Thank you for contacting us! We will get in touch with you shortly.
it: Grazie per averci contattato! Risponderemo il prima possibile.

en: Thank you for entering our competition! The winners will be contacted via email.
it: Grazie per aver partecipato al nostro concorso! Contatteremo i vincitori via email.

en: Thank you for making a gift certificate purchase! You should receive an email from us shortly with more information.
it: Grazie per aver acquistato un buono regalo! A breve riceverai una nostra email con ulteriori informazioni.

en: Thank you for registering for our webinar! Keep an eye out for an email from us containing more information.
it: Grazie per la registrazione al nostro webinar! Dovresti ricevere una nostra email che contiene ulteriori informazioni.

en: Thank you for registering! You should receive an email from us shortly containing your account information.
it: Grazie per la registrazione! A breve riceverai un'email contenente le informazioni sul tuo account.

en: Thank you for saving {form_title}. Please use the unique link below to return to the form from any computer. <br /><br /> {save_link} <br /><br /> Remember that the link will expire after 30 days so please return via the provided link to complete your form submission.
it: Grazie di aver salvato {form_title}. Usa il link unico qui sotto per raggiungere il modulo da qualsiasi computer.  <br /><br /> {save_link} <br /><br /> Ricorda che il link sarà valido solo per 30 giorni: segui subito il link fornito, per completare l'invio del modulo.

en: Thank you for shopping with us! Your payment was successfully completed.
it: Grazie per aver acquistato da noi! Il pagamento è stato completato con successo.

en: Thank you for signing up. Be on the lookout for our monthly newsletter!
it: Grazie per l'iscrizione. Non perdere di vista la nostra newsletter mensile!

en: Thank you for submitting your application! We will get in touch with you shortly.
it: Grazie per aver inviato la tua candidatura! A breve ci metteremo in contatto con te.

en: Thank you for your contribution! We appreciate your support.
it: Grazie per il tuo contributo! Apprezziamo il tuo sostegno.

en: Thanks for contacting us! We will get in touch with you shortly.
it: Grazie per averci contattato! Risponderemo il prima possibile.

en: The %s is not compatible with this version of Gravity Forms. See the plugins list for further details.
it: %s non è compatibile con questa versione di Gravity Forms. Vedi la lista dei plugin per maggior dettagli.

en: The %s table does not exist.
it: La tabella %s non esiste.

en: The %sSend To%s email address provided is not valid.
it: L'indirizzo email inserito in %sInvia a%s non è valido.

en: The API key provided does not have read permissions.
it: La chiave API fornita non possiede le autorizzazioni in lettura.

en: The API key provided does not have write permissions.
it: La chiave API fornita non possiede le autorizzazioni in scrittura.

en: The CAPTCHA wasn't entered correctly. Go back and try it again.
it: Il CAPTCHA non è stato inserito correttamente. Torna indietro e riprova.

en: The Enhanced User Interface is not accessible for screen reader users and people who cannot use a mouse.
it: L'Interfaccia Utente Avanzata non è accessibile per le persone che usano lettori di schermo o che non possono usare il mouse.

en: The Form ID for the entry.
it: L'ID del modulo per la registrazione.

en: The Form ID for the feed.
it: L'ID del modulo per la registrazione.

en: The Form object must be sent as a JSON string in the request body with the content-type header set to application/json.
it: L'oggetto del Modulo deve essere inviato come stringa JSON nel corpo della richiesta con l'intestazione del contenuto-tipo impostata su applicazione/json.

en: The Gravity Forms API allows developers to interact with this install via a JSON REST API.
it: Le API di Gravity Forms  permettono agli sviluppatori di interagire con l'installazione attraverso una REST API JSON.

en: The Gravity Forms support agreement requires WordPress %s or greater. This site must be upgraded in order to be eligible for support.
it: L'accordo per la fornitura di supporto di Gravity Form richiede che sia installata la versione di WordPress %s o superiore per poterne usufruire.

en: The IP address of the entry creator.
it: L'indirizzo IP del creatore della registrazione.

en: The JSON string containing the feed meta.
it: Il JSON della registrazione è mancante

en: The Multi Select field type is hard to use for people who cannot use a mouse. Please select a different field type to improve the accessibility of your form.
it: Il tipo di campo Selezione Multipla è difficile da utilizzare per le persone che non possono usare il mouse. Seleziona un tipo di campo diverso per migliorare l'accessibilità del tuo modulo.

en: The PHP readfile function is not available, please contact the web host.
it: La funzione PHP readfile non è disponibile, contatta il web host.

en: The Placeholder will not be submitted along with the form. Use the Placeholder to give a hint at the expected value or format.
it: Il segnaposto non sarà presentato insieme al modulo. Utilizza il segnaposto per dare un suggerimento relativo al valore o al formato previsto.

en: The URL where the form was embedded.
it: La URL dove il modulo è stato incorporato.

en: The add-on the feed belongs to.
it: Questo add-on deve essere aggiornato. Contatta lo sviluppatore.

en: The aggregate rank is the overall rank for all entries based on the weighted scores for each item.
it: La classifica aggregata è la classifica generale per tutte le voci basata sui punteggi ponderati per ogni voce.

en: The amount of the payment, if applicable.
it: Lo stato del pagamento, se applicabile.

en: The answer is...
it: La risposta è...

en: The average (mean) score for each row: the sum of all the scores for each row divided by the total number of entries.
it: Il punteggio (medio) di ogni riga: la somma di tutti i punteggi di ogni riga diviso il numero totale di voci.

en: The average (mean) score for the whole field. The sum of the total scores divided by the number of entries.
it: Il punteggio (medio) dell'intero campo. La somma dei punteggi totali diviso il numero di voci.

en: The average (mean) score: The sum of the scores divided by the number of entries.
it: Il punteggio (medio): la somma dei punteggi diviso il numero di voci.

en: The database is currently being upgraded to version %s. %s
it: Il database al momento è in fase di aggiornamento alla versione %s. %s

en: The date of the payment, if applicable.
it: La data del pagamento, se applicabile.

en: The date the entry was created, in UTC.
it: La data in cui la registrazione è stata creata, in formato UTC.

en: The date the entry was updated, in UTC.
it: La data in cui la registrazione è stata creata, in formato UTC.

en: The datepicker is not accessible for users who rely on the keyboard or screen reader. Please select a different input type to improve the accessibility of your form.
it: Il selettore di date non è accessibile per gli utenti che usano la tastiera o il lettore di schermo. Seleziona un tipo di input diverso per migliorare l'accessibilità del tuo modulo.

en: The email address entered is invalid, please check the formatting (e.g. email@domain.com).
it: L'indirizzo email inserito non è valido, controlla la formattazione (es. email@domain.com).

en: The entry has already been deleted.
it: Questa registrazione è già stata eliminata.

en: The entry object must be an array
it: L'oggetto dell'inserimento deve essere un'array

en: The field is hidden when viewing the form. Useful when you require the functionality of this field but do not want the user to be able to see this field.
it: Il campo è nascosto quando visualizzi il modulo. È utile quando la funzionalità di questo campo è necessaria, ma non vuoi che l'utente lo visualizzi.

en: The field is only visible when administering submitted entries. The field is not visible or functional when viewing the form.
it: Il campo è visibile solo durante l'amministrazione delle registrazioni inviate. Questo campo non è visibile o funzionante quando si visualizza il modulo.

en: The field values.
it: I campi dei valori

en: The following is a system report containing useful technical information for troubleshooting issues. If you need further help after viewing the report, click on the "Copy System Report" button below to copy the report and paste it in your message to support.
it: Quello che segue è un rapporto di sistema che contiene informazioni tecniche utili nella soluzione dei problemi. Se hai necessità di ulteriore aiuto, dopo aver letto i rapporti, fai clic sul pulsante sotto "Copia il rapporto di sistema" per copiare il rapporto e incollarlo nel tuo messaggio di richiesta di supporto.

en: The form fields are missing
it: Mancano i campi del modulo

en: The form for this entry does not exist
it: Il modulo per questa registrazione non esiste

en: The form has already been deleted.
it: Questo modulo è già stata eliminato.

en: The form has been saved.  The content contains the link to return and complete the form.
it: Il modulo è stato salvato. Il contenuto include il link per tornare a completare il modulo.

en: The form id must be specified
it: L'ID del modulo deve essere specificato

en: The form title is missing
it: Manca il titolo del modulo

en: The form title you have entered has already been used. Please enter a unique form title.
it: Il titolo del modulo che hai inserito è già stato usato. Inserisci un titolo originale.

en: The form title you have entered is already taken. Please enter a unique form title
it: Il titolo del modulo che hai inserito è già stato utilizzato. Inserisci un titolo originale

en: The formula appears to be valid.
it: La formula è valida.

en: The image button is not accessible for users who rely on a screen reader. Please use a text button to improve the accessibility of your form.
it: Il pulsante immagine non è accessibile per gli utenti che si affidano a uno screen reader. Usa un pulsante di testo per migliorare l'accessibilità del tuo modulo.

en: The input values.
it: I valori inseriti

en: The license is invalid.
it: La licenza non è valida.

en: The license key entered has been revoked; please check its status in your %1$sGravity Forms account.%2$s
it: La chiave di licenza inserita è stata revocata; controlla il suo stato nel tuo %1$saccount Gravity Forms.%2$s

en: The license key entered is incorrect; please visit the %1$sGravity Forms website%2$s to verify your license.
it: La chiave di licenza inserita non è corretta; visita il %1$ssito di Gravity Forms%2$s per verificare la tua licenza.

en: The link was sent to the following email address:
it: Il link è stato inviato a questi indirizzi email:

en: The payment method for the payment, if applicable.
it: Il metodo di pagamento, se applicabile.

en: The position of the feed on the feeds list page and when processed; for add-ons which support feed ordering.
it: La posizione del feed nella pagina dell'elenco dei feed e quando viene elaborato; serve per gli add-on che supportano l'ordine dei feed.

en: The reCAPTCHA was invalid. Go back and try it again.
it: Il reCAPTCHA non è valido. Torna indietro e prova di nuovo.

en: The requested post type %s does not exist.
it: Il tipo di contenuto %s richiesto non esiste.

en: The status of the entry.
it: Lo stato della registrazione

en: The status of the payment, if applicable.
it: Lo stato del pagamento, se applicabile.

en: The submit button can't be placed inline on multi-page forms.
it: Il pulsante di invio non può essere posizionato in linea nei moduli multi-pagina.

en: The submit button for this form
it: Pulsante di invio per questo modulo

en: The subscription could not be canceled. Please try again later.
it: L'abbonamento non può essere cancellato. Riprova più tardi.

en: The table `%1$s` does not exist. Please visit the %2$sForms > System Status%3$s page and click the "Re-run database upgrade" link (under the Database section) to create the missing table.
it: La tabella `%1$s` non esiste. Visita la pagina %2$sModuli > Stato del sistema%3$s e fai clic sul link "Esegui di nuovo l'aggiornamento del database" (sotto la sezione Database) per creare la tabella mancante.

en: The text entered exceeds the maximum number of characters.
it: Il testo inserito è più lungo di quanto consentito.

en: The text you have entered is not valid. For security reasons, some characters are not allowed.
it: Il testo che hai inserito non è corretto. Per motivi di sicurezza alcuni caratteri non sono consentiti.

en: The transaction ID for the payment, if applicable.
it: L'ID della transazione del pagamento, se applicabile.

en: The type of the transaction, if applicable.
it: Tipo di transazione, se applicabile.

en: The uploaded file type is not allowed.
it: Il tipo di file caricato non è permesso.

en: The uploaded file type is not allowed. Must be one of the following: %s
it: Il tipo di file che hai caricato non è consentito. Deve essere come uno dei seguenti: %s

en: The user ID of the entry submitter.
it: L'ID dell'utente di chi ha inviato la registrazione.

en: The user agent string for the browser used to submit the entry.
it: La stringa di identificazione per il browser usato per inviare la registrazione.

en: The versions of the following add-ons you're running haven't been tested with Gravity Forms %s. Please update them or confirm compatibility before updating Gravity Forms, or you may experience issues:
it: Le versioni dei seguenti add-on correntemente attivi non sono state testate con Gravity Forms %s. Assicurati di aggiornarli o di confermarne la compatibilità prima di aggiornare Gravity Forms, per non avere problemi:

en: Theme
it: Tema

en: There appears to be a problem with the formula.
it: Sembra ci sia un problema con la formula.

en: There appears to be an issue with one of the Gravity Forms database tables. Please get in touch with support.
it: Sembra ci sia un problema con una delle tabelle del database di Gravity Forms. Contatta l'assistenza.

en: There appears to be an issue with the data in the Gravity Forms database tables. Please get in touch with support.
it: Sembra ci sia un problema con i dati inseriti nelle tabelle del database di Gravity Forms. Contatta l'assistenza.

en: There are %d add-ons installed that are not compatible with this version of Gravity Forms. See the plugins list for further details.
it: Ci sono %d add-on installati che non sono compatibili con questa versione di Gravity Forms. Vedi la lista dei plugin per maggior dettagli.

en: There are issues with your database.
it: Ci sono dei problemi con il tuo database.

en: There are no forms in the trash.
it: Non c'è nessun modulo nel cestino.

en: There are unsaved changes to the current confirmation. Would you like to discard these changes?
it: Ci sono modifiche non salvate per questa conferma. Vuoi annullare queste modifiche?

en: There aren't any transactions that match your criteria.
it: Nessuna transazione corrisponde ai criteri.

en: There hasn't been any sales in the specified date range.
it: Non c'è stata alcuna vendita nell'intervallo di date indicato.

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s or %5$supdate now%6$s.
it: È disponibile una nuova versione di %1$s. %2$sVedi i dettagli della versione %3$s %4$s o %5$saggiorna adesso%6$s.

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s.
it: È disponibile una nuova versione di %1$s. %2$sGuarda i dettagli della versione %3$s %4$s.

en: There is a new version of %1$s available. %s.
it: È disponibile una nuova versione di %1$s %s.

en: There is a new version of %s available.
it: È disponibile una nuova versione di %s.

en: There is a new version of Gravity Forms available.
it: È disponibile una nuova versione di Gravity Forms.

en: There is an update available for Gravity Forms. %sView Details%s
it: È disponibile un aggiornamento per Gravity Forms. %sLeggi i dettagli%s

en: There was a problem while inserting one of the input values for the entry
it: Si è verificato un problema durante l'inserimento di uno dei valori

en: There was a problem while inserting the entry properties
it: Si è verificato un problema durante l'inserimento delle proprietà

en: There was a problem while inserting the field values
it: Si è verificato un problema durante l'inserimento dei valori del campo

en: There was a problem while inserting the form
it: Si è verificato un problema durante l'inserimento del modulo

en: There was a problem while saving the file on the server
it: C’è stato un problema durante il salvataggio del file sul server

en: There was a problem while updating one of the input values for the entry
it: Si è verificato un problema durante l'aggiornamento di uno dei valori inseriti nella registrazione

en: There was a problem while updating the entry properties
it: Si è verificato un problema durante l'aggiornamento delle proprietà della registrazione

en: There was a problem while updating the field values
it: Si è verificato un problema durante l'aggiornamento dei valori del campo

en: There was a problem with your submission.
it: C'è stato un problema con il tuo invio.

en: There was an error updating this feed. Please review all errors below and try again.
it: Si è verificato un errore nell'aggiornamento di questo feed. Prendi nota di tutti gli errori indicati sotto e riprova.

en: There was an error while deleting feed id %s
it: Si è verificato un errore durante l'eliminazione dell'ID del feed %s

en: There was an error while inserting a feed
it: Si è verificato un errore durante l'inserimento del feed

en: There was an error while processing the entries. Please contact support.
it: Si è verificato un errore nell'elaborazione delle voci. Contatta il forum di supporto.

en: There was an error while processing the form:
it: Si è verificato un errore nell'elaborare il modulo.

en: There was an error while resending the notifications.
it: Si è verificato un errore durante il re-invio delle notifiche.

en: There was an error while saving your form.
it: Si è verificato un errore durante il salvataggio del tuo modulo.

en: There was an error while saving your settings.
it: Si è verificato un errore durante il salvataggio delle impostazioni.

en: There was an error while updating feed id %s
it: Si è verificato un errore durante l'aggiornamento dell'ID del feed %s

en: There was an error while uploading the file. Error code: %d
it: Si è verificato un errore durante il caricamento del file. Codice di errore: %d

en: There was an error while validating your license key. Gravity Forms will continue to work, but automatic upgrades will not be available. Please contact support to resolve this issue.
it: Si è verificato un errore nella convalida del tuo codice di licenza. Gravity Forms continuerà a funzionare ma gli aggiornamenti automatici non sarano disponibili. Contatta l'assistenza per risolvere il problema.

en: There was an issue creating your form.
it: Si è verificato un problema nella creazione del modulo.

en: There was an issue deleting this confirmation.
it: Si è verificato un problema nella eliminazione di questa conferma.

en: There was an issue deleting this notification.
it: Si è verificato un problema nella eliminazione di questa notifica.

en: There was an issue duplicating this notification.
it: Si è verificato un problema nella duplicazione di questa notifica.

en: There was an issue saving this confirmation.
it: Si è verificato un problema durante il salvataggio di questa conferma.

en: There was an problem while verifying your file.
it: C'è stato un problema con la verifica del tuo file.

en: These form settings are currently locked. Click on the "Request Control" button to let %s know you'd like to take over.
it: Queste impostazioni del modulo sono attualmente bloccate. Fai clic sul pulsante "Richiedi Controllo" per comunicare a %s di voler subentrare.

en: These settings are currently locked. Click on the "Request Control" button to let %s know you'd like to take over.
it: Queste impostazioni sono attualmente bloccate. Fai clic sul pulsante "Richiedi Controllo"  per comunicare a %s di voler subentrare.

en: These settings are required only if you decide to use the reCAPTCHA field.
it: Queste impostazioni sono necessarie se vuoi usare il campo reCAPTCHA.

en: Third Choice
it: Terza scelta

en: Third Option
it: Terza opzione

en: Third row
it: Terza riga

en: This add-on needs to be updated. Please contact the developer.
it: Questo add-on deve essere aggiornato. Contatta lo sviluppatore.

en: This custom choice name is already in use. Please enter another name.
it: Il nome di questa scelta personalizzata è già stato usato. Inserisci un nome diverso.

en: This date has already been taken. Please select a new date.
it: Questa data è già stata utilizzata. Selezionane una nuova.

en: This entry has been flagged as spam.
it: Questa voce è stata contrassegnata come spam.

en: This entry is currently locked. Click on the "Request Control" button to let %s know you'd like to take over.
it: Questa registrazione è attualmente bloccata. Fai clic sul pulsante "Richiedi Controllo" per comunicare a %s di voler subentrare.

en: This feature is activated by default unless you opt to disable it below. We only recommend disabling background updates if you intend on managing updates manually.
it: Questa funzione è attivata in modo predefinito a meno che tu non decida di diabilitarla qui sotto. Consigliamo solo di disattivare gli aggiornamenti in background se hai intenzione di gestire gli aggiornamenti manualmente.

en: This field has accessibility issues.
it: Questo campo ha problemi di accessibilità.

en: This field has errors.
it: Questo campo contiene errori.

en: This field is for validation purposes and should be left unchanged.
it: Questo campo serve per la convalida e dovrebbe essere lasciato inalterato.

en: This field is not associated with a product. Please add a Product Field to the form.
it: Questo campo non è associato a un prodotto. Aggiungi un campo Prodotto al modulo.

en: This field is required.
it: Questo campo è obbligatorio.

en: This field requires a unique entry and '%s' has already been used
it: Questo campo richiede una voce unica e '%s' è già stata usata

en: This field requires a unique entry and the values you entered have already been used.
it: Questo campo richiede una voce unica e il valore che hai inserito è già stato usato.

en: This form contains conditional logic dependent upon this choice. Are you sure you want to delete this choice? 'OK' to delete, 'Cancel' to abort.
it: Questo modulo contiene una logica condizionale che dipende da questa scelta. Sei sicuro di volerla eliminare? ‘OK’ per eliminare, ‘Annulla’ per annullare.

en: This form contains conditional logic dependent upon this choice. Are you sure you want to modify this choice? 'OK' to delete, 'Cancel' to abort.
it: Questo modulo contiene una logica condizionale che dipende da questa scelta. Sei sicuro di volerla modificare? ‘OK’ per eliminare, ‘Annulla’ per annullare.

en: This form contains conditional logic dependent upon this field. Are you sure you want to mark this field as Admin Only? 'OK' to confirm, 'Cancel' to abort.
it: Questo modulo contiene una logica condizionale che dipende da questo campo. Sei sicuro di volerlo contrassegnare con 'Solo per Admin'? ‘OK’ per confermare, ‘Annulla’ per annullare.

en: This form does not have any entries in the trash matching the search criteria.
it: Questo modulo non ha nessuna voce nel cestino che corrisponda ai criteri di ricerca.

en: This form does not have any entries in the trash.
it: Questo modulo non ha nessuna registrazione nel cestino.

en: This form does not have any entries matching the search criteria.
it: Questo modulo non ha nessuna voce che corrsisponda ai criteri di ricerca.

en: This form does not have any entries yet.
it: Questo modulo non ha ancora ricevuto nessuna registrazione.

en: This form does not have any fields that can be used for results
it: Questo modulo non ha nessun campo che possa essere usato per i risultati

en: This form does not have any spam.
it: Questo modulo non ha ricevuto dello spam.

en: This form does not have any starred entries matching the search criteria.
it: Questo modulo non ha nessuna voce preferita che corrisponda ai criteri di ricerca.

en: This form does not have any starred entries.
it: Questo modulo non ha voci segnalate come Preferite.

en: This form does not have any unread entries matching the search criteria.
it: Questo modulo non ha nessuna voce non letta che corrsisponda ai criteri di ricerca.

en: This form does not have any unread entries.
it: Questo modulo non ha delle registrazioni non lette.

en: This form doesn't have any notifications. Let's go %screate one%s.
it: Questo modulo non ha alcuna notifica. %sCreane una%s.

en: This form has legacy markup enabled and doesn’t support field resizing within the editor. Please disable legacy markup in the form settings to enable live resizing.
it: Questo modulo ha il markup legacy abilitato e non supporta il ridimensionamento dei campi nell'editor. Disabilita il markup legacy nelle impostazioni del modulo per abilitare il ridimensionamento dal vivo.

en: This form has legacy markup enabled, which may prevent some new features from functioning.
it: Questo modulo ha ancora attivo del markup legacy e questo potrebbe impedire alle nuove caratteristiche di funzionare.

en: This form is currently locked. Click on the "Request Control" button to let %s know you'd like to take over.
it: Questo modulo è attualmente bloccato. Fai clic sul pulsante "Richiedi Controllo"  per comunicare a %s di voler subentrare.

en: This form is not yet available.
it: Questo modulo non è ancora disponibile

en: This form requires the Gravity Forms Survey Add-On. Important: Delete this tip before you publish the form.
it: Questo modulo richiede l'add-on Gravity Forms Survey. Importante: elimina questo suggerimento prima di pubblicare il modulo.

en: This form requires the Gravity Forms User Registration Add-On. Important: Delete this tip before you publish the form.
it: Questo modulo richiede l'add-on Gravity Forms User Registration. Importante: elimina questo suggerimento prima di pubblicare il modulo.

en: This form uses deprecated Ready Classes. Adding columns is easier than ever with the new Drag and Drop Layout Editor.
it: Questo modulo usa classi Ready deprecate. Aggiungere colonne è più facile che mai con il nuovo editor di layout Drag and Drop.

en: This iframe contains the logic required to handle Ajax powered Gravity Forms.
it: Questo iframe contiene la logica necessaria per gestire Gravity Forms con Ajax.

en: This is a content placeholder. HTML content is not displayed in the form admin. Preview this form to view the content.
it: Questo è un segnaposto di contenuto. Il contenuto HTML non viene visualizzato nel modulo admin. Visualizza in anteprima questo modulo per vederne il contenuto.

en: This is my super awesome product. It's the best, so everyone should buy it!
it: Questo è il mio super fantastico prodotto. È il migliore, quindi tutti dovrebbero comprarlo!

en: This license key does not support multisite installations. Please use a different license.
it: Questa chiave di licenza non supporta installazioni multisito. Usa una licenza diversa.

en: This license key has already been activated on its maximum number of sites; please upgrade your license.
it: Questa chiave di licenza è già stata attivata sul numero massimo di siti permessi; aggiorna la tua licenza.

en: This license key has expired; please visit your %1$sGravity Forms account%2$s to manage your license.
it: Questa chiave di licenza è scaduta; visita il tuo %1$saccount Gravity Forms%2$s per gestire la tua licenza.

en: This operation deletes ALL %s settings.
it: Questa operazione elimina TUTTE le impostazioni %s.

en: This operation deletes ALL Gravity Forms settings. If you continue, you will NOT be able to retrieve these settings.
it: Questa operazione elimina TUTTE le impostazioni di Gravity Forms. Se continui, NON potrai recuperare queste impostazioni.

en: This page is currently locked. Click on the "Request Control" button to let %s know you'd like to take over.
it: Questa pagina è attualmente bloccata. Fai clic sul pulsante "Richiedi Controllo"  per comunicare a %s di voler subentrare.

en: This page is unsecured. Do not enter a real credit card number! Use this field only for testing purposes.
it: Questa pagina non è sicura. Non inserire un numero di carta di credito vero! Usa questo campo solo per provare se funziona.

en: This type of file is not allowed.
it: Questo tipo di file non è consentito.

en: This type of file is not allowed. Must be one of the following:
it: Questo tipo di file non è consentito. Deve avere uno dei seguenti formati:

en: This version of the %1$s is not compatible with the version of Gravity Forms that is installed. Upgrade this add-on to version %2$s or greater to avoid compatibility issues and potential loss of data.
it: Questa versione di %1$s non è compatibile con la versione di Gravity Forms installata. Aggiorna questo Add-On alla versione %2$s o superiore per evitare problemi di compatibilità e la potenziale perdita di dati.

en: This webhook has already been processed (Event Id: %s)
it: Questo webhook è già stato elaborato (ID dell'evento: %s)

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Thumbnail - Centered
it: Miniatura - centrata

en: Thumbnail - Left Aligned
it: Miniatura - allineata a sinistra

en: Thumbnail - Right Aligned
it: Miniatura - allineata a destra

en: Thursday
it: Giovedì

en: Ticket Type
it: Tipo di biglietto

en: Time
it: Ora

en: Time Format
it: Formato dell'orario

en: Timor-Leste
it: Timor Est

en: Title
it: Titolo

en: To accept donations via this form you will need to install one of our payment add-ons. To learn more about your payment add-on options, visit the following page (https://www.gravityforms.com/blog/payment-add-ons). Important: Delete this tip before you publish the form.
it: Per accettare donazioni tramite questo modulo è necessario installare uno dei nostri add-on per i pagamenti. Per saperne di più sulle opzioni dell'add-on, visita la seguente pagina (https://www.gravityforms.com/blog/payment-add-ons). Importante: elimina questo suggerimento prima di pubblicare il modulo.

en: To accept payments on this form you will need to install one of our payment add-ons. To learn more about your payment add-on options, visit the following page (https://www.gravityforms.com/blog/payment-add-ons). Important: Delete this tip before you publish the form.
it: Per accettare pagamenti su questo modulo devi installare uno dei nostri add-on per i pagamenti. Per saperne di più sulle opzioni di add-on per i pagamenti, visita questa pagina: https://www.gravityforms.com/blog/payment-add-ons. Importante: elimina questo suggerimento prima di pubblicare il modulo.

en: To accept payments on this form you will need to install the PayPal Checkout payment add-on. Important: Delete this tip before you publish the form.
it: Per accettare pagamenti su questo modulo è necessario installare l'add-on PayPal Checkout. Importante: elimina questo suggerimento prima di pubblicare il modulo.

en: To accept payments on this form you will need to install the Stripe payment add-on. Important: Delete this tip before you publish the form.
it: Per accettare pagamenti su questo modulo è necessario installare l'add-on per i pagamenti Stripe. Importante: elimina questo suggerimento prima di pubblicare il modulo.

en: To activate this option, please add a field to be used as the source.
it: Per attivare questa opzione, aggiungi un campo che possa essere usato come sorgente.

en: To better comply with %1$sWCAG%2$s, we use the placeholder or description as a hidden label for screen readers.
it: Per una migliore conformità alla %1$sWCAG%2$s, usiamo il segnaposto o la descrizione come etichetta nascosta per gli screen reader.

en: To continue installation enter your email below and get 20% off any new license.
it: Per continuare l'installazione, inserisci il tuo indirizzo email qui sotto e otterrai il 20% di sconto su qualsiasi nuova licenza.

en: To continue uninstalling this add-on click the settings button.
it: Per continuare a disinstallare questo componente aggiuntivo, fai clic sul pulsante impostazioni.

en: To get started, please configure your %s.
it: Per iniziare, configura %s.

en: To get the most out of your form, we suggest that you sync this form with an email add-on. To learn more about your email add-on options, visit the following page (https://www.gravityforms.com/the-8-best-email-plugins-for-wordpress-in-2020/). Important: Delete this tip before you publish the form.
it: Per ottenere il massimo dal tuo modulo, ti suggeriamo di sincronizzarlo con un add-on per le email. Per saperne di più sulle opzioni degli add-on per mail, visita questa pagina: https://www.gravityforms.com/the-8-best-email-plugins-for-wordpress-in-2020/. Importante: elimina questo suggerimento prima di pubblicare il modulo.

en: To get the most out of your form, we suggest that you sync this form with an email add-on. To learn more about your email add-on options, visit the following page: (https://www.gravityforms.com/the-8-best-email-plugins-for-wordpress-in-2020). Important: Delete this tip before you publish the form.
it: Per ottenere il massimo dal tuo modulo, ti suggeriamo di sincronizzare questo modulo con un add-on per le email. Per saperne di più sulle opzioni degli add-on per le email, visita la seguente pagina: (https://www.gravityforms.com/the-8-best-email-plugins-for-wordpress-in-2020). Importante: elimina questo suggerimento prima di pubblicare il modulo.

en: To pass field data to the confirmation page, build a Query String using the 'Insert Merge Tag' drop down. %s..more info on querystrings &raquo;%s
it: Per passare i dati del campo alla pagina di conferma, crea una Stringa Query utilizzando il menu a cascata 'Inserisci Merge Tag.' %s..maggiori informazioni sulle "Stringhe Query"%s

en: To use conditional logic, please create a field that supports conditional logic.
it: Per usare la Logica Condizionale, crea un campo che la supporti

en: To use notification routing, your form must have a field supported by conditional logic.
it: Per usare il routing delle notifiche, il modulo deve avere un campo supportato dalla logica condizionale.

en: To use the reCAPTCHA field you must do the following:
it: Per usare il campo del reCAPTCHA devi seguire i seguenti passi:

en: Today
it: Oggi

en: Toggle %s Section
it: Commuta la sezione %s

en: Toggle Fullscreen
it: Mostra/nascondi schermo intero

en: Toolbar Menu
it: Menu "Barra degli Strumenti"

en: Top aligned
it: Allineamento in alto

en: Total
it: Totale

en: Total Score
it: Punteggio totale

en: Transaction ID
it: ID della transazione

en: Transaction Id
it: ID transazione

en: Transaction Type
it: Tipo della transazione

en: Translations
it: Traduzioni

en: Transportation/Logistics
it: Trasporti/Logistica

en: Trash
it: Cestino

en: Trash entries automatically
it: Sposta le registrazioni nel cestino in modo automatico

en: Tree Surgery Services
it: Servizi di potatura alberi

en: Trial
it: Prova

en: Trial Discount
it: Sconto sulla prova

en: Trial Period
it: Periodo di prova

en: Trinidad and Tobago
it: Trinidad e Tobago

en: Tu
it: Mar

en: Tuesday
it: Martedì

en: Turkish
it: Turco

en: Turks and Caicos Islands
it: Isole Turks e Caicos

en: Turn off background updates
it: Disattiva gli aggiornamenti in background

en: Type
it: Tipo

en: Türkiye
it: Turchia

en: U.S. Dollar
it: Dollaro USA

en: U.S. States
it: Stati Uniti d'America

en: U.S. Virgin Islands
it: Isole Vergini statunitensi

en: US Minor Outlying Islands
it: Isole minori esterne degli Stati Uniti d'America

en: Ukraine
it: Ucraina

en: Ukrainian
it: Ucraino

en: Unable to disable logging.
it: Impossibile disabilitare il registro - log.

en: Unable to process request.
it: Impossibile elaborare la richiesta.

en: Unable to render feed settings.
it: Non è possibile visualizzare le impostazioni del feed.

en: Unable to render form settings.
it: Impossibile visualizzare le impostazioni del modulo.

en: Unable to retrieve key.
it: Non è possibile recuperare la chiave.

en: Unable to save API key.
it: Impossibile salvare la chiave API.

en: Undefined Service
it: Servizio non definito

en: Under 18
it: meno di 18

en: Unexpected content in the response.
it: Contenuto inaspettato nella risposta.

en: Uninstall
it: Disinstalla

en: Uninstall %s
it: Disinstalla %s

en: Uninstall %s Add-On
it: Disinstalla %s Add-On

en: Uninstall Add-On
it: Disinstalla l'Add-On

en: Uninstall Gravity Forms
it: Disinstalla Gravity Forms

en: Unique identifier for the feed.
it: Identificativo unico per la risorsa.

en: Unique identifier for the resource.
it: Identificativo unico per la risorsa.

en: Unit Price
it: Prezzo unitario

en: United Arab Emirates
it: Emirati Arabi Uniti

en: United Kingdom
it: Regno Unito

en: United States
it: Stati Uniti

en: Unknown request method.
it: Il metodo di richiesta è sconosciuto.

en: Unread
it: Non letto

en: Unsatisfied
it: Insoddisfatto

en: Unsaved Changes
it: Modifiche non salvate

en: Unsupported transaction type
it: Tipo di transazione non supportata

en: Untitled
it: Senza Titolo

en: Untitled Confirmation
it: Conferma senza titolo

en: Untitled Form
it: Senza Titolo

en: Update
it: Aggiorna

en: Update Available
it: È diponibile un aggiornamento

en: Update Form
it: Aggiorna modulo

en: Update Notification
it: Aggiorna la notifica

en: Update Settings
it: Aggiorna le impostazioni

en: Updated
it: Aggiornato

en: Updates
it: Aggiornamenti

en: Updates will only be available if you have entered a valid License Key
it: Gli aggiornamenti saranno dipsonibili solo se inserisci un codice di licenza valido

en: Updating the id property is not supported
it: L'aggiornamento della proprietà id non è supportato

en: Upgrade
it: Aggiorna

en: Upgrade database
it: Aggiorna il database

en: Upgrading Gravity Forms
it: Aggiornamento di Gravity Forms

en: Upload Your Resume
it: Carica il tuo curriculum

en: Upload folder
it: Cartella di caricamento

en: Upload folder is not writable. Export and file upload features will not be functional.
it: La cartella di caricamento non è scrivibile. Le funzionalità di esportazione e caricamento di file non saranno fruibili.

en: Upload folder permissions
it: Permessi della cartella di caricamento

en: Upload unsuccessful
it: Il caricamento non è andato a buon fine

en: Upload your resume in .pdf, .doc or .docx format
it: Carica il tuo curriculum in formato .pdf, .doc or .docx

en: Usage
it: Utilizzo

en: Use Current User as Author
it: Usa utente attuale come autore

en: Use Form Setting (%s)
it: Usa le impostazioni del modulo (%s)

en: Use Rich Text Editor
it: Usa Rich Text Editor

en: Use Template
it: Usa il template

en: Use Template %s
it: Usa il template %s

en: Use Values Submitted in a Different Field
it: Usa i valori inseriti in un altro campo

en: Use a '9' to indicate a numerical character.
it: Usa il numero '9' per indicare un carattere numerico.

en: Use a lower case 'a' to indicate an alphabetical character.
it: Usa la lettera minuscala 'a' per indicare un carattere alfabetico.

en: Use a question mark '?' to indicate optional characters. Note: All characters after the question mark will be optional.
it: Usa un punto interrogativo '?' per indicare i caratteri opzionali. Nota: tutti i caratteri dopo il punto interrogativo saranno considerati opzionali.

en: Use an asterisk '*' to indicate any alphanumeric character.
it: Usa un astersco '*' per indicare un caratere alfanumerico.

en: Use logged in user as author
it: Usa utente collegato come autore

en: Use the Rich Text Editor
it: Usa il Rich Text Editor

en: Use these settings to keep entries only as long as they are needed. Trash or delete entries automatically older than the specified number of days. The minimum number of days allowed is one. This is to ensure that all entry processing is complete before deleting/trashing. The number of days setting is a minimum, not an exact period of time. The trashing/deleting occurs during the daily cron task so some entries may appear to remain up to a day longer than expected.
it: Utilizza queste impostazioni per mantenere le registrazioni solo per il tempo minimo necessario. Sposta nel cestino o elimina le registrazioni in modo automatico una volta superato il numero di giorni specificato. Il numero minimo di giorni consentito è uno. Questo è per assicurarsi che tutte le elaborazioni delle registrazioni siano completate prima di spostarle nel cestino o eliminarle. Il numero di giorni è una indicazione di minima non un periodo di tempo esatto. Lo spostamento nel cestino o l'eliminazione avvengono durante le attività giornaliere del cron, è quindi possibile che alcune registrazioni restino fino a un giorno intero oltre la data impostata.

en: Use this confirmation if
it: Usa questa conferma se

en: User
it: Utente

en: User (ID: %d) Locale
it: Utente (ID: %d) locale

en: User Defined Price
it: Prezzo definito dall' utente

en: User Display Name
it: Mostra Nome Utente

en: User Documentation
it: Documentazione dell'utente

en: User Email
it: Email utente

en: User IP
it: IP utente

en: User IP Address
it: Indirizzo IP utente

en: User Login
it: Login utente

en: User Notification
it: Notifica utente

en: User Registration Form
it: Moduloi di registrazione dell'utente

en: Username
it: Nome utente

en: Users can enter a date in the field without using the date picker. Display the date format so they know what is the specified format.
it: Gli utenti possono inserire una data nel campo senza usare il selezionatore di date. Visualizza il formato della data in modo che sappiano qual è il formato specificato.

en: VIP Ticket
it: Biglietto VIP

en: Valid
it: Valida

en: Valid Input
it: Inserimento valido

en: Valid Key : Your license key has been successfully validated.
it: Codice valido: il tuo codice di licenza è stato convalidato con successo.

en: Validate Formula
it: Convalida la formula

en: Validate Keys
it: Codice valido

en: Validation Error
it: Errore nella convalida

en: Validation Message
it: Messaggio di Convalida

en: Validation Summary
it: Riepilogo della convalida

en: Value
it: Valore

en: Version
it: Versione

en: Very Important
it: Molto importante

en: Very Satisfied
it: Molto soddisfatto

en: Very Unsatisfied
it: Molto insoddisfatto

en: Very weak
it: Molto debole

en: Viet Nam
it: Vietnam

en: Vietnamese
it: Vietnamita

en: View
it: Visualizza

en: View All Entries
it: Visualizza tutte le registrazioni

en: View All Forms
it: Visualizza tutti i moduli

en: View Entries
it: Visualizza le registrazioni

en: View Entry Notes
it: Visualizza le note delle registrazioni

en: View Form
it: Visualizza il modulo

en: View Plugin Settings
it: Visualizza le impostazioni del plugin

en: View System Status
it: Visualizza lo stato del sistema

en: View entries generated by this form
it: Vedi le registrazioni generate da questo modulo

en: View file
it: Vedi il file

en: View results generated by this form
it: Guarda i risultati generati da questo modulo

en: View the image
it: Vedi l'immagine

en: View this entry
it: Vedi questa registrazione

en: View version %s details
it: Guarda i dettagli della versione %s

en: Views
it: Visualizzazioni

en: Views for %s form have been reset. | Views for %s forms have been reset.
it[0]: Le visualizzazioni per il modulo %s sono state reimpostate.
it[1]: Le visualizzazioni per i moduli %s sono state resettate.

en: Virgin Islands, British
it: Isole Vergini britanniche

en: Virgin Islands, U.S.
it: Isole vergini americane

en: Visibility
it: Visibilità

en: Visible
it: Visibile

en: Visible (%s)
it: Visibile (%s)

en: Visit plugin page
it: Vai alla pagina del plugin

en: Voided
it: Annullato

en: WARNING! Re-running the upgrade process is only recommended if you are currently experiencing issues with your database. This process may take several minutes to complete. 'OK' to upgrade. 'Cancel' to abort.
it: ATTENZIONE! Eseguire nuovamente il processo di aggiornamento è consigliato solo se al momento si stanno verificando problemi con il database. Questo processo richiede diversi minuti per essere completato. ‘Ok’ per aggiornare. ‘Annulla’ per annullare.

en: WARNING! This operation cannot be undone. Empty trash? 'Ok' to empty trash. 'Cancel' to abort.
it: ATTENZIONE! Questa operazione è irreversibile. Vuoi svuotare il cestino? 'Ok' per svuotare il cestino. 'Annulla' per annullare.

en: WARNING! This operation cannot be undone. Permanently delete all spam? 'Ok' to delete. 'Cancel' to abort.
it: ATTENZIONE! Questa operazione è irreversibile. Vuoi eliminare definitivamente lo spam? 'Ok' per eliminare. 'Annulla' per annullare.

en: WARNING: You are about to delete ALL entries associated with the selected forms.
it: ATTENZIONE: stai per eliminare TUTTI i dati associati ai moduli che hai selezionato.

en: WARNING: You are about to delete these forms and ALL entries associated with them.
it: ATTENZIONE: stai per eliminare questi moduli e TUTTI i dati associati ad essi.

en: WARNING: You are about to delete this confirmation.
it: ATTENZIONE: stai per eliminare questa conferma.

en: WARNING: You are about to delete this form and ALL entries associated with it.
it: ATTENZIONE: stai per eliminare questo modulo e TUTTI i dati ad esso associati.

en: WARNING: You are about to delete this item.
it: ATTENZIONE: stai per eliminare questa voce.

en: WARNING: You are about to delete this notification.
it: ATTENZIONE: stai per eliminare questa notifica.

en: Wallis and Futuna
it: Wallis e Futuna

en: Want to keep up-to-date with our latest news and announcements?
it: Vuoi ricevere aggiornamenti sulle nostre ultime notizie e annunci?

en: Warning
it: Attenzione

en: Warning! ALL %s settings will be deleted. This cannot be undone. 'OK' to delete, 'Cancel' to stop
it: Attenzione! TUTTE le impostazioni di %s saranno eliminate. Questa azione è irreversibile. 'OK' per eliminare, 'Annulla' per annullare

en: Warning! ALL Gravity Forms data, including form entries will be deleted. This cannot be undone. 'OK' to delete, 'Cancel' to stop
it: Attenzione! TUTTI i dati di Gravity Forms saranno eliminati, incluse le voci del modulo.  Questa azione è irreversibile. 'OK' per eliminare, 'Annulla' per annullare

en: Warning! Deleting this field will also delete all entry data associated with it. 'Cancel' to stop. 'OK' to delete.
it: Attenzione! Se elimini questo campo eliminerai anche tutti i dati inseriti ad esso associati. 'OK' per eliminare, 'Annulla' per annullare.

en: Warning! This form contains conditional logic dependent upon this field. Deleting this field will deactivate those conditional logic rules and also delete all entry data associated with the field. 'OK' to delete, 'Cancel' to abort.
it: Attenzione! Questo modulo contiene una logica condizionale che dipende da questo campo. Eliminando il campo disattiverai quelle regole di logica condizionale ed eliminerai tutti i dati associati al campo. ‘OK’ per eliminare, ‘Annulla’ per annullare.

en: Warning! This subscription will be canceled. This cannot be undone. 'OK' to cancel subscription, 'Cancel' to stop
it: Attenzione! Questo abbonamento sarà annullato. Questa azione è irreversibile. 'Ok' per eliminare l'abbonamento, 'Annulla' per annullare l'azione

en: Warning! Using a third-party email in the From Email field may prevent your notification from being delivered. It is best to use an email with the same domain as your website. %sMore details in our documentation.%s
it: Attenzione! L'utilizzo di una mail di terza parte nel campo MIttente potrebbe ostacolare l'invio della notifica. È meglio utilizzare una email con lo stesso dominio del tuo sito. %sPiù dettagli nella nostra documentazione.%s

en: Warning: downgrading Gravity Forms is not recommended.
it: Attenzione: il passaggio a un versione precedente di Gravity Forms non è raccomandato.

en: Warning: this will affect all entries that are older than the number of days specified.
it: ATTENZIONE: questo inciderà tutte le registrazioni antecedenti al numero di giorni specificato.

en: Watch the video below to help you get started with Gravity Forms, or jump straight in and begin your form building journey!
it: Guarda il video per sapere come iniziare a usare Gravity Forms oppure lanciati subito e inizia il tuo viaggio nella creazione di moduli!

en: We
it: Mer

en: We believe there's a better way to manage your data and forms. Are you ready to create a form? Let's go!
it: Crediamo che ci sia un modo migliore per gestire i tuoi dati e i tuoi moduli. Vuoi creare un modulo? Iniziamo!

en: We have received your application.
it: Abbiamo ricevuto la tua candidatura.

en: We have received your inquiry
it: Abbiamo ricevuto la tua richiesta

en: We have received your registration.
it: Abbiamo ricevuto la tua registrazione.

en: We hope to bring you many new templates to this growing library, and look forward to any %stemplate suggestions%s you may have to make form creation even easier.
it: Ci auguriamo di poter aggiungere molti nuovi template a questa libreria in continua espansione; non vediamo l'ora di %sricevere i tuoi suggerimenti%s per rendere la creazione dei moduli ancora più semplice.

en: We love improving the form building experience for everyone in our community. By enabling data collection, you can help us learn more about how our customers use Gravity Forms. %1$sLearn more...%2$s
it: Vogliamo migliorare l'esperienza di creazione dei moduli per tutte le persone della nostra community. Abilitando la raccolta dei dati, puoi aiutarci a capire meglio come i nostri clienti usano Gravity Forms. %1$sPer saperne di più...%2$s

en: We recommend you enable this feature to ensure Gravity Forms runs smoothly.
it: Ti consigliamo di abilitare questa funzionalità per garantire che Gravity Forms funzioni senza problemi.

en: We want customers to love using Gravity Forms from the very first moment it’s installed. So we’ve redesigned and rebuilt the setup wizard from the ground up to provide a simpler, more streamlined experience.
it: Vogliamo che ai nostri clienti piaccia usare Gravity Forms fin dal primo momento dopo la sua installazione. Per questo abbiamo ridisegnato e ricostruito da zero la procedura guidata di installazione per offrire un'esperienza più semplice e snella.

en: We would love to chat with you. How can we get in touch?
it: Ci piacerebbe parlare con te. Come possiamo contattarti?

en: We would love to hear from you! Please fill out this form and we will get in touch with you shortly.
it: Vorremmo avere tue notizie! Compila questo modulo e ti risponderemo al più presto.

en: Weak
it: Debole

en: Web Server
it: Web server

en: Webinar Registration Form
it: Modulo per la registrazione a un webinar

en: Website
it: Sito Web

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Week
it: Settimana

en: Weekly
it: Settimanale

en: Welcome to Gravity Forms
it: Benvenuto in Gravity Forms

en: Western Sahara
it: Sahara Occidentale

en: We’re celebrating the release of Gravity Forms 2.7 today! It includes some exciting new features that will make form management easier than ever.
it: Oggi festeggiamo il rilascio di Gravity Forms 2.7! Include alcune nuove ed entusiasmanti funzionalità che renderanno la gestione dei moduli più semplice che mai.

en: We’ve improved the anti-spam honeypot protection to be much more effective. We added an additional method for detecting spam entries, and let you choose whether you want the entries to go to a dedicated spam folder or be blocked entirely.
it: Abbiamo migliorato la protezione anti-spam honeypot per renderla molto più efficace. Abbiamo aggiunto un ulteriore metodo per rilevare le voci di spam così puoi scegliere se vuoi che le voci vengano inviate a una cartella spam dedicata o bloccate del tutto.

en: What types of forms do you want to create?
it: Che tipo di moduli vuoi creare?

en: What types of forms have you created with Acme Products?
it: Che tipi di moduli hai creato con Acme Products?

en: What would you like to do next?
it: E adesso, cosa ti piacerebbe fare?

en: What's on your mind?
it: A cosa stai pensando?

en: When conditions are enabled, form submissions will only be sent to the payment gateway when the conditions are met. When disabled, all form submissions will be sent to the payment gateway.
it: Quando le condizioni sono abilitate, i moduli inviati vengono inoltrati al pagamento solo se le condizioni sono rispettate. Diversamente, se non sono attivate, tutti i moduli inviati vengono inoltrati al pagamento.

en: When enabled, any files uploaded to File Upload fields will be attached to the notification email.
it: Quando abilitato, qualsiasi file caricato nei campi File Caricati verrà allegato alla email di notifica.

en: When enabled, auto-formatting will insert paragraph breaks automatically. Disable auto-formatting when using HTML to create email notification content.
it: Se attiva, l'auto-formattazione inserirà in automatico il ritorno a capo del paragrafo.  Quando utilizzi HTML per creare il contenuto delle email di notifica, disattiva l'auto-formattazione.

en: When enabled, auto-formatting will insert paragraph breaks automatically. Disable auto-formatting when using HTML to create the confirmation content.
it: Se attiva, l'autoformattazione inserisce in automatico l'interruzione dei paragrafi. Disattivala se usi HTML per creare il contenuto della conferma.

en: When enabled, margins are added to properly align the HTML content with other form fields.
it: Se attivo, verranno aggiunti dei margini per allineare correttamente il contenuto HTML con gli altri campi del modulo.

en: When is the best time for us to reach you via telephone?
it: Qual è il momento migliore per contattarti telefonicamente?

en: Whether or not to display the form description.
it: Mostrare o meno la descrizione del modulo.

en: Whether or not to display the form title.
it: Mostrare o meno il titolo del modulo.

en: Whether the entry has been read.
it: Se la registrazione è stata letta.

en: Whether the entry is starred.
it: Se la registrazione è stata messa tra i preferiti.

en: Whether the transaction has been fulfilled, if applicable.
it: Se la transazione del pagamento è andata a buon fine, se applicabile.

en: Whether you’re looking to create a simple contact form, request a quote form, donation form, payment order form, or a subscription form, we have a form template for you.
it: Che si tratti di creare un semplice modulo di contatto, un modulo di richiesta di preventivo, un modulo di donazione, un modulo di ordine di pagamento o un modulo di abbonamento, abbiamo il template di modulo che fa per te.

en: Widowed
it: Vedovo/a

en: With this update, you can get started building your forms quickly by selecting one of our hand-curated templates from the new Form Template Library.
it: Con questo aggiornamento puoi iniziare a creare rapidamente i tuoi moduli selezionando uno dei nostri template selezionati a mano dalla nuova Libreria dei template per moduli.

en: Word of Mouth
it: Passaparola

en: WordPress (Local) Timezone
it: WordPress (Locale) Fuso orario

en: WordPress Debug Log
it: Registro del debug di WordPress

en: WordPress Debug Mode
it: Modalità debug di WordPress

en: WordPress Environment
it: Ambiente di WordPress

en: WordPress Memory Limit
it: Limite di memoria di WordPress

en: WordPress Multisite
it:  Multisito WordPress

en: WordPress Script Debug Mode
it: Modalità debug script di WordPress

en: WordPress Version
it: Versione WordPress

en: WordPress successfully passed the notification email to the sending server.
it: WordPress ha trasmesso con successo la mail di notifica al server che la invierà.

en: WordPress was unable to send the notification email.
it: WordPress non è stato in grado di inviare la email di notifica.

en: Working with Columns in the Form Editor in Gravity Forms 2.5
it: Lavorare con le colonne nell'editor dei moduli di Gravity Forms 2.5

en: Would You
it: Vorresti

en: Would you like to delete this file? 'Cancel' to stop. 'OK' to delete
it: Vuoi eliminare questo file? 'Annulla' per annullare. 'Ok' per eliminare

en: Writable
it: Scrivibile

en: Write
it: Scrivi

en: YYYY
it: AAAA

en: YYYY dash MM dash DD
it: AAAA trattino MM trattino GG

en: YYYY dot MM dot DD
it: AAAA punto MM punto GG

en: YYYY slash MM slash DD
it: AAAA slash MM slash GG

en: Year
it: Anno

en: Yes
it: Sì

en: Yesterday
it: Ieri

en: You are about to delete this entry. 'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
it: Stai per eliminare questa registrazione. 'Annulla' per annullare, 'Ok' per eliminare.

en: You are about to move this form to the trash. 'Cancel' to stop, 'OK' to move to trash.
it: Stai per spostare questo modulo nel cestino. 'Annulla' per interrompere l'azione, 'OK' per spostare nel cestino.

en: You can <a href="%s">edit this post</a> from the post page.
it: Puoi <a href="%s">modificare questo articolo</a> dalla pagina degli articoli.

en: You can update to the latest version automatically or download the update and install it manually.
it: Puoi aggiornare automaticamente all'ultima versione, oppure scaricare l'aggiornamento e installarlo manualmente.

en: You can update to the latest version automatically or download the update and install it manually. %sUpdate Automatically%s %sDownload Update%s
it: Puoi aggiornare automaticamente all'ultima versione oppure scaricare l'aggiornamento e installarlo manualmente. %sAggiorna automaticamente%s %sScarica l'aggiornamento%s

en: You cannot resend notifications for these entries because this form does not currently have any notifications configured.
it: Non puoi inviare nuovamente le notifiche per queste voci perché questo modulo attualmente non ha nessuna notifica configurata.

en: You cannot resend notifications for this entry because this form does not currently have any notifications configured.
it: Non puoi inviare nuovamente le notifiche per questa registrazione perché questo modulo attualmente non ha nessuna notifica configurata.

en: You don't have adequate permission to delete entries.
it: Non hai l'autorizzazione necessaria per eliminare le voci.

en: You don't have adequate permission to delete forms.
it: Non hai i permessi necessari per poter eliminare i moduli.

en: You don't have adequate permission to delete notes.
it: Non hai i permessi necessari per potere eliminare le note.

en: You don't have adequate permission to duplicate forms.
it: Non hai i permessi necessari per duplicare i moduli.

en: You don't have adequate permission to edit entries.
it: Non hai i permessi necessari per potere modificare le registrazioni.

en: You don't have adequate permission to preview forms.
it: Non hai i permessi necessari per potere vedere l'anteprima del modulo.

en: You don't have adequate permission to restore entries.
it: Non hai i permessi necessari per ripristinare le voci.

en: You don't have adequate permission to restore forms.
it: Non hai i permessi necessari per ripristinare i moduli.

en: You don't have adequate permission to trash entries.
it: Non hai i permessi necessari per spostare le voci nel cestino.

en: You don't have adequate permission to trash forms.
it: Non hai i permessi necessari per spostare i moduli nel cestino.

en: You don't have adequate permission to uninstall Gravity Forms.
it: Non hai i permessi necessari per disinstallare Gravity Forms.

en: You don't have adequate permission to uninstall this add-on:
it: Non hai i permessi necessari per disinstallare questo Add-On:

en: You don't have adequate permission to view entries.
it: Non hai i permessi necessari per potere vedere le registrazioni.

en: You don't have adequate permission to view this page
it: Non hai i permessi necessari per potere vedere questa pagina.

en: You don't have adequate permissions to delete forms.
it: Non hai i permessi necessari per poter eliminare i moduli.

en: You don't have adequate permissions to restore entries.
it: Non hai i permessi necessari per ripristinare le voci.

en: You don't have adequate permissions to restore forms.
it: Non hai i permessi necessari per ripristinare i moduli.

en: You don't have adequate permissions to trash entries.
it: Non hai i permessi necessari per spostare le voci nel cestino.

en: You don't have adequate permissions to trash forms.
it: Non hai i permessi necessari per poter eliminare i moduli.

en: You don't have any API keys. Let's go %1$screate one%2$s!
it: Non hai ancora alcuna chiave API. Dai %1$sCreane%2$s una!

en: You don't have any active forms. Let's go %screate one%s
it: Non hai nessun modulo attivo. %sCreiamone%s uno!

en: You don't have any feeds configured. Let's go %screate one%s!
it: Non hai nessun feed configurato!  %sCreane uno%s!

en: You don't have any forms. Let's go %screate one %s!
it: Non hai ancora alcun modulo. %sCreane uno%s!

en: You don't have any forms. Let's go %screate one%s!
it: Non hai ancora alcun modulo. %sCreane%s uno!

en: You don't have permissions to view this page
it: Non hai i permessi necessari per poter visualizzare a questa pagina.

en: You don't have sufficient permissions to update the form settings.
it: Non hai i permessi necessari per poter aggiornare le impostazioni del modulo.

en: You don't have sufficient permissions to update the settings.
it: Non hai i permessi necessari per poter aggiornare le impostazioni.

en: You have received a new donation.
it: Hai ricevuto una nuova donazione.

en: You have successfully entered our competition
it: Hai partecipato con successo al nostro concorso

en: You have successfully saved your form!
it: Il modulo è stato salvato con successo!

en: You may override the default notification settings by entering a comma delimited list of emails to which the selected notifications should be sent.
it: Puoi sovrascrivere le impostazioni di notifica predefinite inserendo un elenco - delimitato da virgole - di email alle quali devono essere inviate le notifiche selezionate.

en: You must add a Credit Card field to your form before creating a feed. Let's go %sadd one%s!
it: Devi aggiungere nel modulo un campo per la carta di credito prima di creare un feed. %sAggiungine uno%s!

en: You must add a product field to the form first
it: Prima devi aggiungere al modulo un campo Prodotto.

en: You must add an email address field to the form in order to enable this setting.
it: Devi aggiungere un campo Indirizzo Email al modulo per poter abilitare questa impostazione.

en: You must be logged in to use this form.
it: Devi fare l'accesso per usare questo modulo.

en: You must provide a description.
it: Devi inserire una descrizione.

en: You must select a valid hour.
it: Devi selezionare un'ora valida.

en: You must select a valid minute.
it: Devi selezionare un minuto valido.

en: You must select at least one type of notification to resend.
it: Devi selezionare almeno un tipo di notifica da inviare nuovamente.

en: You must select either am or pm.
it: Devi selezionare am o pm.

en: You must specify a valid Redirect URL.
it: Devi specificare un URL valido per il re-indirizzamento.

en: You now have control
it: Ora hai tu il controllo

en: Your Address
it: Il tuo indirizzo

en: Your Comments/Questions
it: I tuoi commenti/domande

en: Your Email
it: La tua email

en: Your Email Address
it: Il tuo indirizzo email

en: Your Gravity Forms support license key is used to verify your support package, enable automatic updates and receive support.
it: Il tuo codice della licenza di Gravity Forms serve per verificare il tuo pacchetto di supporto, ricevere assistenza e attivare gli aggiornamenti automatici.

en: Your License Details
it: I dettagli della tua licenza

en: Your Name
it: Il tuo nome

en: Your Personal Information
it: Le tue informazioni personali

en: Your Phone
it: Il tuo telefono

en: Your Previous Employers
it: I tuoi precedenti datori di lavoro

en: Your confirmation message appears to contain a merge tag as the value for an HTML attribute. Depending on the attribute and field type, this might be a security risk. %sFurther details%s
it: Il tuo messaggio di conferma sembra contenere un Merge Tag come valore per un attributo HTML. A seconda del tipo di attributo e di campo, questo potrebbe rappresentare un rischio per la sicurezza. %sUlteriori dettagli%s

en: Your database is up-to-date.
it: Il tuo database è aggiornato.

en: Your database version is out of date.
it: La versione del tuo database non è aggiornata.

en: Your emails do not match.
it: Le tue email non coincidono.

en: Your form could not be found
it: Il modulo non è stato trovato

en: Your form currently has a product field with a blank label.
    Please enter a label for all product fields.
it: Il modulo ha attualmente un campo Prodotto con un'etichetta vuota.
    Inserisci un'etichetta per tutti i campi Prodotto.

en: Your form currently has an option field without a product field.
    You must add a product field to your form.
it: Il modulo ha attualmente un campo Opzione senza un campo Prodotto.
    Aggiungi un campo Prodotto al tuo modulo.

en: Your form currently has one or more pages without any fields in it. Blank pages are a result of Page Breaks that are positioned as the first or last field in the form or right after each other. Please adjust your Page Breaks and try again.
it: In questo momento il tuo modulo ha una o più pagine senza alcun campo. Questo è causato dal posizionamento di campi di Interruzione Pagina posizionati come primo o ultimo campo nel modulo, oppure uno dietro all'altro. Correggi i campi e riprova.

en: Your form does not have an email field. Add an email field to your form and try again.
it: Il modulo non ha un campo Email. Aggiungi un campo Email al modulo e prova di nuovo.

en: Your form doesn't have any fields.
it: Il tuo modulo non contiene campi.

en: Your form was not submitted. Please try again in a few minutes.
it: Il tuo modulo non è stato inviato. Riprova tra qualche minuto.

en: Your license key has been successfully validated.
it: La tua chiave di licenza stata convalidata con successo.

en: Your license key was not updated.
it: La tua chiave di licenza non è stata aggiornata.

en: Your password does not meet the required strength. %sHint: To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers and symbols like ! " ? $ %% ^ & ).
it: La password non soddisfa i requisiti di sicurezza. %sConsiglio: per renderla più sicura utilizza lettere maiuscole e minuscole, numeri e simboli come ! " ? $ %% ^).

en: Your passwords do not match.
it: Le password non coincidono.

en: Your request has been sent to %s.
it: La tua richiesta è stata inviata a %s.

en: Your request was rejected
it: La tua richiesta è stata rifiutata

en: Your system does not meet the minimum requirements for this Add-On (%d errors).
it: Il tuo sistema non possiede i requisiti minimi per questo Add-On (%d errori).

en: Your version of %s is up to date.
it: La tua versione di %s è aggiornata.

en: Your version of Gravity Forms is up to date.
it: La tua versione di Gravity Forms è aggiornata.

en: ZIP / Postal Code
it: CAP / Codice postale

en: ZIP Code
it: Codice postale

en: Zip
it: CAP

en: Zip / Postal Code
it: CAP / Codice postale

en: Zip Code
it: C.A.P.

en: Zip Code w/ Optional Plus Four
it: C.A.P.

en: [deleted]
it: [eliminato]

en: \'Cancel\' to stop, \'OK\' to delete.
it: \'Annulla\' per annullare, \'OK\' per procedere.

en: add another rule
it: aggiungi questa regola

en: added
it: aggiunta

en: and log all messages
it: e registro di tutti i messaggi

en: and log only error messages
it: e registra solo i messaggi di errore

en: cURL Enabled
it: cURL è stato abilitato

en: click to select columns to display
it: fai clic per selezionare le colonne da mostrare

en: close window
it: chiudi finestra

en: complete.
it: completo.

en: contains
it: contiene

en: day(s)
it: giorno(i)

en: dd-mm-yyyy
it: gg-mm-aaaa

en: dd.mm.yyyy
it: gg.mm.aaaa

en: dd/mm/yyyy
it: gg/mm/aaaa

en: delete
it: elimina

en: delete log
it: elimina il registro

en: delete this field
it: elimina questo campo

en: dismiss
it: abbandona

en: display grid
it: mostra griglia

en: duplicate this field
it: duplica questo campo

en: eCommerce
it: e-commerce

en: eCommerce Form
it: Modulo e-commerce

en: ends with
it: termina con

en: enter name
it: inserisci nome

en: entries
it: registrazioni

en: entry
it: registrazione

en: feeds
it: feed

en: form
it: modulo

en: forms
it: moduli

en: greater than
it: maggiore di

en: if
it: se

en: in progress
it: In lavorazione

en: infinite
it: infinito

en: is
it: è

en: is no longer necessary.
it: non è più necessario.

en: is not
it: non è

en: is not supported. Please enter one of the supported credit cards.
it: non è supportata. Inserisci una delle carte di credito accettate.

en: jump to this field's settings
it: vai alle impostazioni di questo campo

en: less than
it: meno di

en: max characters
it: numero massimo di caratteri

[ctx: metabox title]
en: Filter
it: Filtro

en: mm/dd/yyyy
it: mm/gg/aaaa

en: month(s)
it: mese(i)

en: of
it: di

en: of the following match:
it: dei seguenti criteri corrisponde:

en: options:
it: opzioni:

en: or
it: oppure

en: or drag and drop
it: o trascina e rilascia

en: orders
it: ordini

[ctx: paging]
en: %1$s of %2$s
it: %1$s di %2$s

en: per day
it: al giorno

en: per month
it: al mese

en: per week
it: alla settimana

en: per year
it: per anno

en: reCAPTCHA Language
it: Lingua per il reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Secret Key
it: Chiave segreta reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Settings
it: Impostazioni reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Site Key
it: Chiave del sito reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Theme
it: Tema reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Type
it: Tipo di reCAPTCHA

en: reCAPTCHA keys are invalid.
it: Le chiavi reCAPTCHA non sono valide.

[ctx: regarding a payment method]
en: Any
it: Qualsiasi

en: remove this rule
it: rimuovi questa regola

en: sale
it: vendita

en: sales
it: vendite

en: show empty fields
it: mostra campi vuoti

en: show structure
it: mostra struttura

en: starts with
it: inizia con

en: subscriptions
it: abbonamenti

en: this field if
it:  questo campo se

en: this form button if
it: questo pulsante del modulo se

en: this page if
it: questa pagina se

en: this section if
it: questa sezione se

[ctx: toolbar label]
en: Sales
it: Vendite

en: total entries
it: registrazioni totali

en: version
it: versione

en: view log
it: visualizza il registro

en: week(s)
it: settimana(e)

en: year(s)
it: anno(i)

en: yyyy-mm-dd
it: aaaa-mm-gg

en: yyyy.mm.dd
it: aaaa.mm.gg

en: yyyy/mm/dd
it: aaaa/mm/gg

en: {0} of the following match:
it: {0} dei criteri seguenti corrisponde:

en: {field_label} - {field_type}, jump to this field's settings
it: {field_label} - {field_type}, vai alle impostazioni di questo campo

en: Åland Islands
it: Isole Aland
